چطور گرمازده نشویم؟

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89544
چطور گرمازده نشویم؟
مصرف مایعات در آب و هوای گرم باید افزایش یابد؛ اگر نمی‌توانید مقدار زیادی آب بنوشید یك نوشابه غیرالكلی بدون گاز مثلا آب میوه جانشین مناسبی است.الكل دفع آب از بدن را تشدید می‌كند؛ بنابراین نوشیدن مشروبات الكلی در آب و هوای گرم ممكن است كم‌ابی بدن را تشدید كند.
● رژیم غذایی خود را تغییر دهید
از غذاهای سنگین و داغ اجتناب كنید.قرص‌‌های نمك برا ی جایگزینی املاحی كه از را عرق از دست می‌رود موجودند. اما اغلب غذاها بیش از حد كفایت دارای نمك هستند؛بنابراین به طور معمول نیازی به استفاده از این قرص‌ها نیست.
● خود را از آفتاب دور نگه دارید
بهترین كار در یك روز سوزان ماندن در سایه است.اگر می‌خواهید حمام آفتاب بگیرید و برنزه شوید سعی كنید كه مدت آن هرچه كوتاهتر باشد و از كرم ضدافتابی كه فاكتور محافظت در برابر آفناب(SPF) آن دست كم ۱۵ باشد استفاده كنید.اگر احساس ناخوشی و ضعف به شما دست داد فورا از مقابل نور مستقیم خورشید دور شوید.نور خورشید بین ساعت ۱۱ صبح تا ۳ بعدازظهر بیشترین خطر را دارد.
● در مورد ورزش منطقی عمل كنید
در ساعات بسیار گرم روز از ورزش شدید خودداری كنید. در عوض پیش از طلوع آفتاب یا پس از غروب آن به دویدن نرم بپردازید.
كارهایتان را با آهستگی انجام دهید و خودتان را با سرعت زندگی در زیر آفتاب تند تطبیق دهید.
اگر احساس نفس‌تنگی یا تپش قلب می‌كنید كارتان را متوقف كنید و سعی كنید بدنتان را را مثلا با گرفتن دوش آب سرد خنك كنید. اگر چشمهایتان سیاهی می‌رود یا دارید بیحال می‌شوید استراحت كنید.
● بدنتان را خنك نگاه دارید
لباس‌های سبك و گشاد مثلا از جنس كتان بپوشید تا عرقتان به راحتی تبخیر شود.لباسهای تیره و سنگین گرما را جذب می‌كنند، اما به یاد داشته باشید كه برخی پارچه‌های نازك حفاظ كافی در برابر اشعه ماوراءبنفش خورشید ایجاد نمی‌كنند.
همچنین استفاده از كلاه‌‌های لبه‌دار ترجیحا منفذدار ایده‌ خوبی است.
از عینك آفتابی برای محافظت از چشمانتان استفاده كنید.
● به تهویه خانه‌تان توجه كنید
در طول شب و روز پنجره‌ خانه را باز نگه دارید و از هواكش استفاده كنید.این امر به خصوص در شب كه بدن گرمایش را از دست مِی‌دهد ‌اهمیت دارد.
● از سفرهای غیرضروری پرهیز كنید
از رفتن به جاهایی كه سایبان ندارد و تهویه آن خوب نیست حتی المقدور خودداری كنید.
به خصوص ماشین‌های پارك‌شده در زیر آفتاب جاهای نامناسبی هستند.اگر می‌توانید در محیطی كه دارای تهویه است باقی بمانید.اگر چاره‌ای جز سفر در هوای گرم ندارید همراه خود یك بطری آب داشته باشید.
● از افراد آسیب‌پذیر مراقبت مخصوص كنید
افرادی كه بیش از همه به گرمای هوا و نور تند آفتاب حساسند شامل بچه‌های زیر چهارسال و افراد بالای ۶۵ سال كه بدنشان با سرعت بسیار كمتری با تغییر درجه حرارت تطبیق می‌كند، افراد چاق كه بدنشان حرارت را در خود نگه می‌دارد و بیماران هستند.
نوزادان به خصوص به گرمای محیط حساسند زیرا غدد عرق هنوز در آنها به طور كامل شد نكرده است.
بنابراین هیچگاه در هوای گرم نوزادان را در پتو نپیچید یا لباس‌های سنگین به انها نپوشانید؛ در عین حال مطمئن مراقب باشید كه در معرض نور مستقیم خورشید هم نباشند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.84879s, 18q