پاك كردن صورت مسئله

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۷ - کد خبر: 89579
پاك كردن صورت مسئله

بنابراين همين جا به كليه همكاراني كه قبض حمل زباله مطب از مهر ماه 85 براي آنان ارسال گرديده (هرچند تا زمان نگارش اين مطلب كه بهمن ماه مي باشد ، هيچگونه اقدامي از جانب شهرداري براي جمع آوري زباله يا به عبارتي " توليدات مطب ها !" صورت نگرفته باشد ) توصيه مي نمايم جهت حفظ عنوان توليد كنندگي و نيز پيشگيري از تبعات ماده قانوني فوق الذكر ، به طور جدي ، قضيه توجه نمايند !
اما گذشته از شوخي و تعارفات ، مرور مساله و طرح چند سوال خالي از لطف نيست ؛ اصل مساله آن است كه پسماندهاي آلوده ؛ ميكرو ارگانيسم هاي بيماري زا و مواد شيميايي و خطرناك (صرفنظر از آنكه در كجا و توسط چه كسي توليد شده اند ) در صورت عدم جمع آوري و دفع و طريق صحيح مي توانند باعث بروز خطرات و نگراني هايي و پزشكان اگر نه به عنوان پرچمداران حفظ بهداشت و سلامت جامعه ، به عنوان يك شهروند عادي خواهان رفع و عوارض ناشي از آن مي باشند .

طبق تعريف به عمل آمده در دسترس العمل جمع آوري ، نگهداري و دفع پسماندهاي بهداشتي درماني كه با امضا شهرداري اصفهان ، سازمان نظام پزشكي و معاونت درمان دانشگاه علوم پزشكي اصفهان به مطب هاي پزشكان ارسال گرديده است ، پسماندهاي خطرناك بهداشتي شامل موارد زير است :
كليه پسماندهاي آلوده به خون و فراورده هاي خوني
پسماندهاي پاتولوژي
پسماندهاي برنده و نوك تيز
پسماندهاي دارويي و شيميايي
پسماندهاي حاوي فلزات سنگين
پسماندهاي پرتوزا
پسماندهاي ژئوتوكسيك
و ظاهرا طبق نظر مسئولين مربوطه ، مشكل دفع زباله هاي بهداشتي وعفوني شهر ، فقط با جمع آوري زباله هاي مطب قابل رفع بوده و هيچگونه جاي نگراني ديگري نيست .
اما چند سوال :
اول آنكه در مطب پزشكان آنچه در مورد زباله هاي مطرح است ، فقط سه مورد اول بوده و بديهي است كه هيچگونه پسماند هاي پرتوزا ، شيميايي و ... در مطب وجود ندارد . اما آيا توليد سه مورد اول مذكور فقط در مطب پزشكان صورت پذيرفته و منشا ديگري ندارد ؟! بيمار در مطب پزشك با آبسلانگ معاينه مي شود و آبسلانگ مصرف شده يك زباله عفوني خطرناك تلقي مي شود اما همين فرد بيمار به محض خروج از مطب پزشك ، ديگر عنوان بيمار را ندارد و اگر در يك رستوران يا بستني فروشي از قاشق يا ظروف يك بار مصرف استفاده نمايد ، اينها فقط زباله هاي ساده و غير خطرناك است !
بيمار در مطب ممكن است مورد زخم بندي يا پانسمان قرار گيرد و بنابراين گاز و باند آلوده به خون و ترشحات بدن او زباله عفوني خطرناك است اما همين شخص در زندگي روزمره نوار بهداشتي يا كاندوم مصرف شده يا دستمال كاغذي آلوده به ترشحات حلق و بيني را وارد زباله هاي خانگي و شهري مي كند و صد البته اينها هم فقط زباله هاي معمولي و غير خطرناك هستند !
يا بيمار مبتلا به زخم بستر كه در خانه نگهداري مي شود و انبوهي از لوازم مصرف شده آلوده به ترشحات زخم را از طريق سطل زباله منزل دفع مي نمايد و ...
دوم آنكه :
در اين بحث چرا پزشكان ، به عنوان توليد كننده زباله معرفي شده است ؟
اينكه پزشك بايد زباله هاي مطب خود را به طريق بهداشتي دفع نمايد كاملا منطق و درست است اما به هر حال اين زباله ها در جريان زندگي عادي و روزمره مردم جامعه توليد مي شود و به لحاظ ارائه خدمات درماني در مطب 2 پزشك ، بخشي از اين زباله ها در مطب ها تجمع ها مي يابد و ليكن متاسفانه برخورد سنجيده و درست برخي از مسئولين در رسانه ها به گونه اي بوده است كه گويا پزشكان اين زباله ها را شخصا توليد نموده و از طريق مطب هاي شخصي در شهر پراكنده مي نمايند يا اينكه پزشكان از پرداخت هزينه حمل زباله فرار مي نمايند و ...
سوم آنكه : همواره در منازل مقادير قابل توجهي آنتي بيوتيك در اشكال مختلف خوراكي يا موضعي دور ريخته شده و از طريق سيستم فاضلاب يا زباله ي شهري دفع مي گردد كه صرف نظراز اتلاف هزينه ، عامل بسيار مهمي در ايجاد مقاومت ميكروبي و نتيجتا كاهش اثرات آنتي بيوتيك ها در درمان است اما در اين زمينه كوچكترين گامي حتي در حد آموزش و ارائه اطلاعات به مردم نيز برداشته نشده است.
چهارم آنكه : آيا قبوض دفع زباله بايد براي مطب ها صادر گردد يا براي پزشكان ؟!در بسياري از موارد يك واحد مطب در اوقات مختلف كاري توسط پزشكان متعدد اداره مي شود كه متاسفانه براي هر يك از آنان قبض جداگانه اي ارسال گرديده و جالب تر از همه اينكه اصلا از مهر ماه تا كنون يعني مدت پنج ماه هنوز هيچگونه اقدامي از سوي شهرداري در اين خصوص بعمل نيامده اما براي كار انجام نشده قبض مربوطه با تعيين مهلت پرداخت ارسال گرديده است !
گويا مسئولين شهرداري در هنگام اخذ پول فراموش نموده اند كه اخذ اين وجوه بايد حمل زباله انجام مي گرفت نه محكوميت پزشك به پرداخت نوعي عوارض شغل يا البته شايد جز به پزشك بودنشان !
بنابراين بايد منصفانه قضاوت نمود . اگر لازم است جمع آوري و دفع زباله هاي مذكور تابع روال خاصي باشد ، با پاك نمودن قسمت عمده صورت مساله و براه انداختن تبليغات بي اساس در مورد انجام جز كوچكي از آن مشكل بهداشتي شهر و شهروندان حل نخواهد شد و به هر حال برنامه جداسازي پسماندهاي عفوني مطب ها بايد جزئي از برنامه كلي جداسازي اين پسماندها از زباله هاي شهري در كل جامعه باشد و البته در مورد پسماندهاي برنده و نوك تيز مطب ها نيز كه اعمال دقت و مراقبت در دفع آن منطقي و لازم به نظر مي رسد ، به لحاظ حجم اندك اين نوع زباله در مطب ها استفاده از safety box و اعمال نظارت قانوني بر استفاده از آن براحتي مشكل را مرتفع مي سازد .
دكتر مازيار ستاري
عضو هيات مديره انجمن پزشكان عمومي اصفهان

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.4439s, 18q