توصيه هاي مهم براي افراد چاق يا داراي اضافه وزن

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۷ - کد خبر: 89590
توصيه هاي مهم براي افراد چاق يا داراي اضافه وزن
- از استراحت و خواب زياد پرهيز كنيد . عموما 8 ساعت خواب روزانه كافي مي باشد .
- زندگي كم تحرك عامل چاقي است. روزانه نيم تا يك ساعت فعاليت جسماني مانند پياده روي داشته باشيد و در زمان پياده روي و تا دو ساعت پس از آن بجز آب هيچگونه ماده غذايي مصرف نكنيد ( نوشيدن آب مفيد است و توصيه مي شود )
- تا زمان رسيدن به وزن دلخواه از خوردن ته ديگ ، شربت ، آب ميوه ، نوشابه ، غذاهاي چرب ، شيريني ،شكلات ، تنقلات و نظاير آنها خودداري كرده و يا خيلي كم مصرف نماييد . صرف آب ميوه ، نان خشك و نان سوخاري نيز چاق كنده است . پس از رسيدن به وزن مورد نظر مي توانيد در حد متعادل از مواد غذايي گفته شده استفاده كنيد.
- لبنيات مصرفي كم چرب باشد ( كمتر از 2.5 درصد ) و از روغن مايع مخصوص سرخ كردن استفاده نمائيد . صرف نوشابه رژيمي و آجيل گاه به گاه به مقدار كم بلامانع است . در صورت مصرف اتفاقي بستني ، شير و ماست آن روز را از برنامه غذايي خود حذف نماييد .
- از انواع ميوه جات به مقدار متعادل استفاده نماييد . خوردن قند و شكر و ساير شيريني جات توصيه نمي شود اما در صورت لزوم مي توانيد به مقدار كم از آنها مصرف نماييد ( مصرف مواد قندي از هر نوع كاهش وزن را مختل مي كند ) . مواد قندي و ميوه را در طول روز تقسيم كرده و از مصرف آنها در يك نوبت خودداري فرماييد .
- براي كاهش يا تعديل اشتها يكي از تعديل كننده هاي اشتها ( 2 قاشق غذا خوري سركه سيب ، آب گريپ فورت ،آب پرتغال ، آب ليمو ، يا يك قاشق غذا خوري پر سبوس نرم شده گندم يا برنج ) را در يك ليوان آب بريزيد نيم ساعت قبل از ناهار و شام ميل كنيد .
- مصرف نان هاي ضخيم و سبوس دار مانند جو ، چاودار ، سنگك و نان گندم كامل توصيه مي شود . نان هاي سبوس دار اشتها را كم كرده ، كلسترول خون را كاهش و از يبوست جلوگيري مي كند .
- خوردن سالاد و سبزي به همراه غذا بسيار مفيد است . اما ريختن سس مايونز و ساير سس هاي چرب بر روي سالاد خودداري كنيد . در عوض مي توانيد 2 تا 3 قاشق غذاخوري ماست كم چرب را با آب ليمو و نمك مخلوط كرده روي آن بريزيد .
- نوشيدن آب براي كاهش وزن و سلامتي مفيد است و در صورتيكه منع طبي وجود نداشته باشد بايد به مقدار زياد ( حداقل 6 ليوان در روز ) نوشيده شود .
- درصورت وجود يبوست بايد به رفع آن اقدام كرد زيرا يبوست مانع از كاهش وزن بدن مي شود.
- از استرس و فشار هاي عصبي و روحي پرهيز نمائيد . استرس و اضطراب به ايجاد چاقي كمك ميكند .
- غذاي روزانه خود را در 5 يا 6 وعده ( صبحانه ، ناهار ، شام ، ميوه صبح‌، ميوه عصر و غذاي سبك قبل از خواب ) تقسيم كرده و در فاصله وعده ها فقط آب مصرف كنيد زيرا هم حذف وعدهاي غذايي و هم ريزه خواري روند لاغر شدن را مختل مي كنند.
و به ياد داشته باشيد : آرامش ، تحرك كافي و
برنامه غذايي مناسب رمز سلامتي و كاهش وزن شماست
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
nazanin
سلام.. من رژیممو ب طور کامل رعایت میکردم ولی چن روز پیش سه تا شیرینی خشک رو یک جا خوردم ولی بعذاز اون بازم رژیمو ادامه دادم بنظرتون اختلالی در رژیمم پیش میاد؟
3.62712s, 19q