قيمت داروي خارجي بيماران MS بيش از 3 برابر شد

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۷ - کد خبر: 89604
قيمت داروي خارجي بيماران MS بيش از 3 برابر شدبه گزارش فارس، با وجودي كه وزارت بهداشت نسبت به كيفيت و اثربخشي نمونه داروي آوانكس ايراني به بيماران اطمينان داده است اما بسياري از اين بيماران هنوز از مصرف اين دارو سرباز مي‌زنند و معتقدند به توصيه پزشكانشان فقط بايد داروي آوانكس خارجي مصرف كنند.

افشين كاشاني، بيمار مبتلا به MS مي‌گويد: تا دو هفته پيش هر بسته 4 تايي آمپول آوانكس خارجي به قيمت 45 هزار تومان در اختيار بيماران MS قرار مي‌گرفت در حالي كه از اين زمان به بعد با ورود داروي آوانكس ايراني به بازار قيمت اين دارو به 165 هزار تومان در داروخانه افزايش يافت.


وي اضافه مي‌كند: در شهر تهران اين دارو فقط در داروخانه 13 آبان توزيع مي‌شود و در بازار آزاد ناصر خسرو نيز اين دارو به قيمت 270 هزار تومان به فروش مي‌رسد در حالي كه بيماران مبتلا به MS به اين دارو نياز مبرم دارند و حتما بايد هر ماه 4 بار اين آمپول را مصرف كنند و پرداخت اين هزينه گزاف براي تامين دارو طاقت فرساست.

وي مي‌گويد: من نمي‌دانم چطور در كشور يك داروي خارجي را بدون اجازه و تاييد شركت اصلي كپي مي‌كنند ولي به هر حال پزشك من نظرش اين است كه به هيچوجه از داروي ايراني آوانكس استفاده نكنم و اجازه اين كار را به من نداده است در حالي كه داروي ايراني به قيمت 30 هزار تومان در داروخانه 13 آبان براي بيماران MS توزيع مي‌شود.

كاشاني اضافه مي‌كند: نمي‌دانم افزايش ناگهاني قيمت داروي آونكس خارجي چه علتي دارد شايد براي اين باشد كه از توزيع اين دارو در بازار آزاد جلوگيري كنند به همين علت هم اكنون كه قيمت اين دارو افزايش يافته است ديگر داروخانه پوكه آمپول آوانكس مصرفي را براي تحويل داروي جديد از بيماران نمي‌خواهد.
جمشيد لطفي، رئيس انجمن MS ايران در اين مورد به خبرنگار اجتماعي فارس مي‌گويد: آوانكس يكي از سه داروي مصرفي بيماران MS و از خانواده اينترفرونهاست كه بيماران مبتلا به MS بايد هفته‌اي يكبار به صورت عضلاني تزريق كنند.

وي مي‌افزايد: اخيرا يك شركت ايراني اين دارو را در داخل كشور ساخته است و وزارت بهداشت اعلام كرده است كه تستهاي انجام شده بر روي اين دارو اطمينان بخش است و اين دارو با نمونه خارجي تفاوتي ندارد بنابراين مطابق قانون وقتي دارويي در داخل كشور توليد شد خود به خود يارانه آن قطع مي‌شود و دارو گران مي‌شود.
به گفته وي، انجمن ام اس نيز مخالف هدر رفتن ارز كشور به خارج براي خريد داروهايي است كه در داخل كشور توليد مي‌شود ولي متاسفانه برخي از مردم و بيماران نسبت به مصرف داروهاي ايراني مقاومت نشان مي‌دهند بنابراين بايد تا زماني كه بيماران نسبت به داروي جديد اطمينان پيدا كنند، صبر كنيم.

وي مي‌گويد: انجمن ام اس ايران فعلا نمي‌تواند داروي آوانكس ايراني را تاييد يا رد كند و بايد مدتي صبر كنيم تا نتيجه مصرف آن را ببينيم اما بهتر بود وزارت بهداشت قبل از ورود داروي ايراني به بازار و كاهش يارانه داروي خارجي حداقل به پزشكان درمورد اين دارو اطلاع رساني مي‌كرد و اعتماد آنها را جلب مي‌كرد تا با چنين مشكلاتي مواجه نشويم.

لطفي اضافه مي‌كند: فعلا چه ما بخواهيم و چه نخواهيم نمونه ايراني داروي آوانكس وارد بازار شده است و به طبع دولت ديگر براي خريد نمونه خارجي اين دارو هزينه نمي‌كند بنابراين بايد منتظر گرانتر شدن بيشتر اين دارو تا مرز 300 يا 400 هزار تومان كه قيمت واقعي آن است باشيم پس اميدواريم كه داروي ايراني اثر بخش و با كيفيت باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.545s, 18q