طبق آمار، به طور متوسط یک بزرگسال آمریکایی سالانه حدود ۱۲ پوند شکلات، بیش از هر شخص دیگری در جهان می خورد. یعنی در واقع ۷۵ میلیارد دلار هر سال برای شکلات خرج می شود، آماری که به نظر نمی رسد به زودی سرعت آن کاهش یابد.

مزایای بی نظیر شکلات تیره

طبق آمار، به طور متوسط یک بزرگسال آمریکایی سالانه حدود ۱۲ پوند شکلات، بیش از هر شخص دیگری در جهان می خورد. یعنی در واقع ۷۵ میلیارد دلار هر سال برای شکلات خرج می شود، آماری که به نظر نمی رسد به زودی سرعت آن کاهش یابد.


به گزارش سلامت نیوز، ولی به هر حال چرا شکلات یکی از محبوب ترین دسرهاست؟ یکی از دلایل آن بافت و طعم مشخص شکلات است که بیشتر مردم می توانند قبول کنند و دوست دارند. دلیل دیگر اینست که شکلات فوق العاده در دسترس است، به این معنی که هر کس می تواند به راحتی شکلات را تهیه کند و از خوردن آن لذت ببرند.

در سال‌های اخیر، شکلات‌ها – به‌ویژه شکلات‌های تلخ – به‌عنوان یک درمان سالم مورد تحسین قرار گرفته‌اند. بیشتر شکلات های تلخ سرشار از مواد شیمیایی گیاهی به نام فلاوانول هستند. فلاوانول ها آنتی اکسیدانی هستند که با کاهش خطر بیماری قلبی مرتبط هستند. در تئوری، شکلات تلخ حاوی مقدار فلاوانول بالاتری است

شکلات تیره از خواص بیشمار و چشمگیری، بالاتر از همه شکلاتها برخوردار است. برخی از فواید درمانی زیادی که از خوردن این شکلات تیره و خوشمزه به دست می آید شامل موارد زیر است:

چه مقدار شکلات تلخ در روز مجاز است؟

حدود 30-60 گرم به گفته متخصصان سلامت، مصرف حدود 30 تا 60 گرم شکلات تلخ در روز برای اکثر افراد یک مقدار سالم است. این حدود دو تا چهار مربع کوچک شکلات تخته ای مورد علاقه شما است. حالا، زیاده روی نکنید و فکر نکنید که فقط به دلیل اینکه «شکلات تیره» است، می‌توانید یک بلوک را بدون احساس گناه مسخره کنید.

آیا شکلات تلخ قند دارد؟

شکلات تلخ حاوی 50 تا 90 درصد مواد جامد کاکائو، کره کاکائو و شکر است، در حالی که شکلات شیری حاوی 10 تا 50 درصد مواد جامد کاکائو، کره کاکائو، شیر به شکلی و شکر است.

خواص شکلات تلخ برای سلامتی

پیشگیری از سرطان بالقوه

تحقیقات نشان می دهند که فلاونوئیدها و آنتی اکسیدان های موجود در شکلات تیره، راهکاری مناسب برای از بین بردن انواع سرطان، این بیماری ناخوشایند است.

محافظت در برابر رادیکال های آزاد

یکی از بهترین توانایی های شکلات تیره، مبارزه با رادیکال های آزاد است که اغلب اوقات باعث آسیب سلول، پروتئین و DNA می شود.

سلامت قلب بهبود یافته است

طبق تحقیقات ، فلاونوئیدهای موجود در شکلات می توانند به قلب کمک کنند که سالم تر و طولانی تر ضرب شود. همین فلاونوئیدها همچنین می توانند به جلوگیری از لخته شدن خون کمک کنند و خطر ابتلا به سکته مغزی را کاهش می دهد.

مفید برای کلسترول

با بررسی ۱۰ مطالعه، خوردن شکلات تیره غنی از فلاونول در کمک به کاهش کلسترول LDL (یا بد)- که می تواند یک خطر عمده برای ایجاد بیماری های قلبی باشد- موثر است.

غنی از آنتی اکسیدان

شکلات تیره در واقع از آنتی اکسیدان بسیار بالایی برخوردار است. سرویس پلی فنول آن نیز بسیار زیاد است و آن را به عنوان یک غذای فوق العاده به حساب می آورد.

عملکرد بهتر شناختی

در طی برخی مطالعات، فلاونول موجود در شکلات می تواند به بهبود جریان خون به مغز کمک کند، که باعث بهبود عملکرد مغز و عملکرد شناختی شخص می شود.

بهبود فشار خون

تحقیقات همچنین نشان می دهد که شکلات تیره می تواند به کاهش فشار خون کمک کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha