جراحي بكنيد، ولي قصور نكنيد

۱۳۸۵/۱۱/۱۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 899
جراحي بكنيد، ولي قصور نكنيد
در اين گزارش رئيس انجمن جراحان پلاستيک نسبت به صلاحيت گروه‌هاي ديگر براي انجام جراحي ترميمي بيني ابراز ترديد كرده‌ بود و همين باعث واكنش انجمن‌هاي جراحان فک و صورت و متخصصان گوش و حلق و بيني شد.
دكتر محمد بيات، متخصص جراحي دهان و فك و صورت و دبير انجمن جراحان دهان و فك و صورت و عضو شوراي عالي نظام پزشكي با انتقاد از اين‌که رئيس يک انجمن هم‌تراز نمي‌تواند در مورد محدوده کاري رشته تخصصي ديگري اظهار‌نظر كند، در گفت‌وگو با همشهري، با اشاره به اين‌كه رشته جراحي دهان، فك و صورت يك دوره آموزشي پنج ساله در ايران دارد كه در همه جاي دنيا شناخته شده است و الگوي آن هم طبق استانداردهاي بين‌المللي در كشور طراحي شده و اجرا مي‌شود، مي‌گويد: «محدوده كاري اين رشته در سال‌هاي اخير گسترش زيادي پيدا كرده و عمده كار آن در مورد ضايعات و صدمات فك و صورت است كه شامل شكستگي‌ها، ضايعات و صدمات پاتولوژيك، تومورها و شكاف لب و كام، جراحي‌هاي بازسازي، عفونت‌ها و ... است.»
 وي با تأکيد بر اين‌كه جراحي زيبايي هم در حيطه اين وظايف قرار مي‌گيرد، ادامه مي‌دهد: «جراحي زيبايي در همه جاي دنيا و از جمله ايران جزو دوره آموزشي اين رشته است. جراحي ترميمي قسمت عمده اين رشته را تشكيل نمي‌دهد، اما جزو آن است. ولي ما متأسفانه با برخي از اخبار و اطلاعات نادرست روبه‌رو هستيم كه توسط رسانه‌ها نيز گسترش پيدا مي‌كند. ما معتقد نيستيم كه جراحان صرفاً كار زيبايي كنند ولي اظهار‌نظر در مورد اين‌كه جراحي زيبايي جزو برنامه اين رشته نيست، اصلاً درست نيست و تعيين تكليف در اين مورد بايد فقط توسط مقامات قانوني در وزارت بهداشت و درمان صورت گيرد.»
خط‌كشي معنا ندارد
«بسياري از اعمال جراحي در رشته‌هاي مختلف پزشكي با هم همپوشاني دارند؛ مثل جراحي تيروئيد كه هم به‌وسيله جراحان سر و گردن و هم جراحان عمومي انجام مي‌شود. جراحي‌هاي صورت و از جمله بيني هم به‌وسيله اين سه گروه جراحي انجام مي‌شود و اين در تمام دنيا پذيرفته شده است. چون جراحي صورت تمام اندام مربوط به صورت از جمله بيني را نيز شامل مي‌شود.» دبير علمي انجمن جراحان فک و صورت با بيان اين جملات تصريح مي‌كند: «متأسفانه در جامعه ما اين جروبحث‌ها، جروبحث‌هاي كاذبي است كه فقط براي يك عده از مطرح‌كنندگان آن  منافع مالي و اقتصادي دارد.»
دکتر کلانتر هرمزي، رئيس انجمن جراحان پلاستيک، در گزارش قبل در مورد صلاحيت جراحان گوش و حلق و بيني اعلام کرده بود که فقط آن‌دسته از اين جراحان که دوره آموزشي جراحي پلاستيک را گذرانده‌اند مي‌توانند عمل جراحي ترميمي بيني را انجام دهند که همين باعث واكنش‌هايي از سوي مسئولين انجمن جراحان گوش و حلق و بيني نيز شد.
دکتر ابراهيم رزم‌پا، مدير روابط عمومي انجمن جراحان گوش و حلق و بيني با اعلام اين‌که انجمن جراحان پلاستيك نمي‌تواند نه براي ما و نه براي هيچ تخصص ديگري تعيين تكليف كند، مي‌گويد: «اين بار اول نيست که انجمن جراحان پلاستيک از حيطه اختياراتش فراتر مي‌رود. بارها در صدا و سيما نيز اين صحبت‌ها از طرف رئيس اين انجمن مطرح شده است و بارها نيز به آنها در مورد قانوني نبودن اين صحبت‌ها تذكر داده شده است.»
وي با بيان اين‌که يک جراح پلاستيک آن‌قدر که در جراحي سينه و شکم مي‌تواند تبحر داشته باشد ممکن است در جراحي بيني تبحر کافي نداشته باشد، مي‌گويد: «خيلي از متقاضيان جراحي بيني هستند که بعد از عمل زيبايي توسط اين جراحان دچار عوارض وخيم غيرقابل برگشت شده‌اند؛ به‌طوري که ترجيح مي‌دهند به وضعيت سابق برگردند ولي مشکلات فعلي را نداشته باشند.»
مجوز مهم نيست، تخصص مهم است
«حتي اگر وزارت بهداشت هم به اين جراحان براي جراحي ترميمي بيني مجوز دهد باز هم اگر يک جراح با وجود داشتن مجوز، تخصص کافي نداشته باشد خلاف قانون است.» مدير روابط عمومي انجمن جراحان گوش و حلق و بيني با بيان اين جملات ادامه مي‌دهد: «مسئله مهم اين است که جراحان پلاستيک آن‌قدر که روي بيني مانور مي‌دهند چرا روي قسمت‌هاي ديگر بدن تأکيد نمي‌كنند؟ تعداد متخصصين گوش و حلق و بيني که جراحي پلاستيک مي‌كنند  خيلي بيشتر از تعداد جراحان پلاستيک است ولي متأسفانه طرح اين مسائل علاوه بر بي‌اعتمادي مردم نسبت به اين افراد باعث مي‌شود دود اين مسائل به چشم خودشان برود.»
«اصلاح تمام انحرافات و بيماري‌هاي مختلف بيني از قبيل التهابات، عفونت‌ها و اشكالات و ناهنجاري‌هاي آناتومي، پليپ بيني، خون دماغ، انحراف تيغه مياني بيني و به‌طور كلي اصلاح مشكلات مربوط به فيزيولوژي بيني به عهده متخصص گوش و حلق و بيني است.» اين‌ را هم دکتر احمد خاص احمدي، نماينده مجلس شوراي اسلامي و متخصص گوش و حلق و بيني مي‌گويد. وي تصريح مي‌كند: «گروه‌هاي ديگر اگر بخواهند جراحي بيني را انجام دهند فقط به ظاهر بيني و زيبايي آن توجه دارند. ما بيماراني را داريم كه با مخاط بيني خشك مراجعه مي‌كنند. قطعاً يک متخصص گوش و حلق و بيني  به اين مشکلات  تسلط پيدا مي‌كند و موقع جراحي پلاستيك تمام اين مشكلات را در نظر مي‌گيرد.»
 دکتر خاص احمدي با بيان اين‌که جراحان پلاستيك فقط جراحان عمومي هستند كه نمي‌توانند اين مشكلات و بيماري‌ها را در موقع جراحي تشخيص دهند ادامه مي‌دهد: «همين نوع جراحي عوارض زيادي را به همراه دارد؛ گرفتگي بيني و سوراخ شدن ديواره مياني، عدم تقارن و انحراف تيغه از جمله اين عوارض هستند. به همين دلايل است كه ما معتقديم اولويت جراحي زيبايي و پلاستيك با جراحاني است كه با اين عوارض آشنا هستند. يك جراح پلاستيك عمومي تمام قسمت‌هاي بدن را جراحي مي‌كند ولي به‌طور تخصصي نمي‌تواند روي بيني كار كند. به‌علاوه تمام جراحان گوش و حلق و بيني دوره آموزشي جراحي پلاستيك را مي‌گذرانند نه فقط عده‌اي از آنها.»
مسئولان چه مي‌گويند؟
با وجود تمام اظهار‌نظرها و انتقادهايي که ميان اين سه گروه از جراحان به‌وجود آمده، مسئولان وزارت بهداشت باز هم حل اين اختلاف را منوط بر تشکيل كميته‌اي مي‌دانند كه در آن رؤساي اين سه انجمن براي يافتن راه‌حل اختلاف درباره محدوده وظايف خود به بحث بنشينند. اما مسئولين وزارت بهداشت قبل از تشکيل اين جلسه چه مي‌گويند؟
دكتر افخمي، رئيس اداره نظارت بر درمان وزارت بهداشت در اين باره معتقد است: «متأسفانه در جامعه ما عمل جراحي بيني بيشتر جنبه تشريفاتي پيدا كرده و در اكثر مواردي كه جراحي انجام مي‌شود لزومي به اين كار نبوده است. ولي در مورد اين‌كه كدام‌يك از اين گروه‌ها مجاز به انجام عمل ترميمي بيني هستند هنوز پيش‌بيني خاصي صورت نگرفته و هر سه گروه مدعي هستند كه در اين زمينه دوره‌هاي لازم را ديده‌اند.»وي ادامه مي‌دهد: «به‌طور كلي اعمال پزشكي را هر پزشكي ممكن است انجام دهد، مثلاً يك پزشك عمومي ممكن است كاري را انجام دهد كه در حيطه تخصصش نباشد و البته تا زماني كه اشكالي در كارش به‌وجود نيامده و بيمار نيز از او شکايتي نکرده مسئله‌اي به‌وجود نمي‌آيد، ولي وقتي اين پزشك در كارش دچار مشكل شد آن‌وقت است كه قصور كرده يعني در كاري دخالت كرده كه صلاحيت انجام آن را نداشته است.»
 وي ضمن اشاره به اين‌که الآن خيلي از اعمال تخصصي را پزشكان عمومي تجويز مي‌كنند كه چنانچه در اين زمينه تخطي به‌وجود بيايد قصور محسوب مي‌شود، مي‌گويد: «در مورد پزشكان اين گروه‌ها هم به همين صورت است و تا بيمار از آنها نارضايتي نداشته و قصوري صورت نگيرد، مشکلي براي اين پزشکان به‌وجود نمي‌آيد.»
دکتر بهرام عين‌اللهي، رئيس دبير‌خانه شوراي تخصصي آموزش پزشکي هم مي‌گويد: «از ماه گذشته دبيرخانه شوراي عالي نظام پزشکي کميسيون برنامه‌هاي آموزشي را براي تخصص‌هاي مختلف در وزارت بهداشت راه‌اندازي كرده كه طبق آن از هر رشته تخصصي يک نفر در اين کميسيون شرکت مي‌كند. بر اساس مصوبات اين کميسيون برنامه‌هاي آموزشي رشته‌هاي مختلف تخصصي مشخص و براي اجرا به معاونت سلامت ارجاع داده مي‌شود. با تشكيل اين شورا حيطه‌هاي تخصصي هر رشته و دوره‌هاي آموزشي رشته تخصصي آنها به‌طور کامل مشخص خواهد شد.»
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
11.32704s, 19q