تولد ساليانه200 تا 300 نوزاد هموفيل در كشور

۱۳۸۵/۱۱/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 935
تولد ساليانه200 تا 300 نوزاد هموفيل در كشور

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ايسنا، دكتر سيد مويد علويان امروز در حاشيه برگزاري همايش بين‌المللي چالش‌هاي درمان هموفيلي در كشورهاي در حال توسعه در جمع خبرنگاران گفت: ‌توزيع شش هزار بيمار هموفيلي در استانهاي مختلف كشور متفاوت است؛ به نحوي كه مثلا در تهران 1800، در اصفهان 640، در استان خراسان 637 و در استان فارس 534 بيمار هموفيلي وجود دارد.


وي در ادامه توضيح داد: بيماري هموفيلي، ژنتيكي بوده و پيشگيري از تولد موارد جديد به لحاظ وجود پيچيدگي در موتاسيون (جهش) و نوع انتقال بيماري مشكلتر از بيماري تالاسمي است؛ لذا چنانچه طي دو سال آينده با روش‌هاي پيشگيرانه شاهد كاهش 20 درصدي موارد جديد هموفيلي در كشور باشيم كار بزرگي را به‌انجام رسانيده‌ايم.


علويان در ادامه به كاهش 75 درصدي تولد موارد جديد تالاسمي در كشور اشاره كرد و افزود: PND يا پيشگيري قبل از تولد بيماران هموفيلي نيز از ديگر برنامه‌هاي كشوريست.


وي نخستين سياست وزارت بهداشت در كنترل بيماري هموفيلي را كسب اطلاعات دقيق از وضعيت بيماري و نحوه توزيع آن عنوان كرد و يادآور شد: هم اكنون ساليانه50 ميليارد تومان يارانه دارويي براي بيماران هموفيلي پرداخت مي‌شود كه قريب به اين ميزان نيز از سوي وزارت رفاه براي اين بيماران پرداخت مي‌شود كه نيازمند مديريت بهتر منابع مالي هستيم.


معاون سلامت وزارت بهداشت با اشاره به تعريف بسته خدمتي مشخص براي بيماران تالاسمي كشور، گفت: هدف از برگزاري اين همايش نيز تدوين بسته خدمتي مناسب براي بيماران هموفيلي است.


وي با اشاره به ضرورت دسترسي به اطلاعات كافي در خصوص بيماران هموفيلي براي جلوگيري از بروز وقفه در مصارف دارويي، گفت: بدين ترتيب از بروز عوارض بيماري نظير هماتروز و خونريزي در اين بيماران جلوگيري مي‌شود.


علويان ادامه داد: پس از كسب اطلاعات دقيق از وضعيت استاني بيماري، تدوين بسته خدمتي (گايد لاين درماني) دومين سياست وزارت بهداشت است كه توجه به همه ابعاد درمان بيماران هموفيلي نظير حمايت‌هاي روحي رواني، ‌خدمات پزشكي، دندانپزشكي، ارتوپدي نيز الزامي است.


معاون سلامت وزارت بهداشت به حمايت NGOها از برنامه نظام سلامت تاكيد كرد و افزود: هم اكنون بر اساس آمارهاي تاييد نشده ساليانه 200 تا 300 تولد موارد جديد هموفيلي در كشور به وقوع مي‌پيوندد اين در حالي است كه نخستين آمار دقيق در اين خصوص شهريور سال آينده اعلام مي‌شود.


وي در ادامه افزود: هم اكنون فاكتورهاي انعقادي (درمان بيماران هموفيلي) به ياري NGO ها در سطح كشور در حال توزيع است و شايد در برخي مناطق به علت وجود مشكلات اقتصادي شاهد اتلاف فاكتورهاي انعقادي باشيم.


علويان به وجود سودجوياني براي خروج فاكتورهاي انعقادي از چرخه درمان كشور اشاره كرد و يادآور شد: از اهداف كلان كشور بومي كردن فاكتورها و فراورده‌هاي توليد شده است به نحوي كه طي امسال و سال گذشته ايمنوگلوبولين و آلبومين مورد نياز كشور از پلاسماي داخل تهيه شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.49562s, 18q