قاچاق سالانه 370ميليارد تومان داروي قلابي به كشور

۱۳۸۵/۱۱/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 944
قاچاق سالانه 370ميليارد تومان داروي قلابي به كشور

به گزارش سلامت نيوزبه گفته دكتر آذرنوش، تهيه دارو از بازارهاي غيرقانوني توسط مردم خود عامل مهمي براي رونق بازار داروي قاچاق در ايران است. ضمن اينكه داروخانه‌ها نيز در برخي مواقع با تهيه دارو از مجاري غيرمجاز به اين مساله دامن مي‌زنند.او مي‌افزايد: بيشترين دارويي كه به صورت قاچاق وارد كشور مي‌شود داروهاي قلبي و داروهاي موثر بر شيوه زندگي نظير هورمون‌ها، استروئيدها و داروهاي ضد حساسيت است.بر اساس آمارهاي موجود 90 درصد از داروهاي قاچاق تقلبي و در بسياري از موارد عوارض اين داروها غيرقابل جبران است.البته مشكل ديگري كه در كشور وجود داشته و به مساله قاچاق دارو دامن مي‌زند، محدود بودن فهرست دارويي كشور است. وقتي بيمار براي دريافت دارويي كه در نسخه نوشته شده به داروخانه مراجعه مي‌كند و با جواب منفي روبه‌رو مي‌شود اولين فكر، تهيه دارو از بازار قاچاق داروست.

دكتر آذرنوش راه‌حل اين مساله را توجه بيشتر پزشكان به فهرست دارويي كشور دانسته و معتقد است اگر پزشكان داروهايي را كه در فهرست دارويي كشور قرار دارد تجويز كنند تا حدود زيادي مي‌توانند مانع از رونق قاچاق دارو در كشور شوند.

او مراكز دارويي تك‌نسخه‌اي را يكي از راه‌حل‌هاي اساسي براي مبارزه با داروهاي تقلبي دانسته و به پزشكان توصيه كرد: در صورت نياز بيماران به مصرف داروهاي خاص، آنان را به اين مراكز و يا داروخانه‌هاي هلال احمر هدايت كنند.اين در حالي است كه اكثر مردم از تقلبي و بي‌اثر بودن داروهايي كه از بازار آزاد تهيه مي‌كنند خبر ندارند.

البته در برخي موارد نيز داروخانه‌ها هم براي تكميل سبد دارويي خود از داروهاي قاچاق استفاده مي‌كنند كه اين امر هم غيرقانوني است و هم جان بيماران را به خطر مي‌اندازد. توجه به اين مساله هم مي‌تواند تا حد زيادي مشكلات را برطرف كند.

قاچاق داروي تقلبي از پرسودترين منابع درآمد قاچاقچيان و شبكه‌هاي مافيايي پس از قاچاق مواد مخدر و اسلحه در دنياست و اين باندها را هر روز با درآمدهاي چند ميليارد دلاري به ادامه اين كار تشويق مي‌كند.

قاچاق داروهاي تقلبي وجود خطر‌آفرين بودن آن با توجه به نياز بيماران به دارو در ايران نيز رواج يافته و شاهد قاچاق داروهاي تقلبي هستيم كه در بازار عرضه مي‌شود، اما هنوز هيچ اقدام مثبتي براي ريشه‌كن كردن اين معضل صورت نگرفته و اقدام‌هاي انجام شده تمام مقطعي و گذرا بوده است.  

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.42959s, 18q