شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۸۶ - ۰۰:۰۰
کد خبر: 9515

دانشمندان در نيوزيلند و ژاپن با استفاده از يك فناوري زيستي پيازي درست كرده‌اند كه خرد كردن آن موجب روان شدن اشك چشم انسان نمي‌شود.

به گزارش سلامت نیوز، با استفاده از اين فناوري زيستي در پياز، ژن عامل توليد آنزيمي كه موجب اشك ريختن انسان مي‌شود، از فعاليت مي‌افتد.

اين كشف مي‌تواند به يكي از معماهاي هميشگي در آشپزي مبني بر اينكه چرا خرد كردن يك پياز معمولي موجب سوزش چشم و روان شدن اشك مي‌شود، خاتمه دهد.

موسسه تحقيقاتي "محصول و غذا" در نيوزيلند با استفاده از فناوري متوقف كردن ژن ، به اين موفقيت دست يافت و اميدوار است كه بتواند در عرض ‪ ۱۰‬سال آينده نخستين نمونه اين پياز را به بازار عرضه كند.

"كولين ادي" دانشمند ارشد اين موسسه گفت، اين طرح در سال ‪ ۲۰۰۲‬و پس از آن آغاز شد كه دانشمندان ژاپني ژن توليدكننده عاملي را كه موجب ريزش اشك انسان مي‌شود، كشف كردند.

وي گفت، دانشمندان پيش از اين تصور مي‌كردند كه عامل ريزش اشك انسان بطور خود به خود با خرد كردن پياز توليد مي‌شود اما اكنون ثابت شده است كه يك آنزيم اين عامل را كنترل مي‌كند.

وي افزود، دانشمندان در نيوزيلند اين توانايي را دارند كه با استفاده از فناوري متوقف ساختن فعاليت ژن‌ها كه توسط دانشمندان استراليايي ابداع شده است، دي.ان.اي را وارد پيازها كنند.

اين فناوري يك توالي ايجاد مي‌كند كه ژن توليدكننده اشك را در پياز از فعاليت باز مي‌دارد تا آنزيم ترشح نكند.

بنابراين مي‌توان پياز را به راحتي و بدون ريزش اشك خرد كرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =