پژوهشگران به يافته‌هاي اميدبخشي در درمان سنگ كليه دست يافتند

۱۳۸۶/۱۲/۲۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10002
پژوهشگران به يافته‌هاي اميدبخشي در درمان سنگ كليه دست يافتند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ايسنا، بر اساس اين تحقيق افرادي که به طور طبيعي در بدن خود باکتري اوکسالوباکتر را حمل مي‌کنند، 70 درصد كمتر از سايرين با خطر تشكيل سنگ کليه روبرو هستند.

پژوهشگران دانشگاه بوستون در آمريکا در حال حاضر مشغول تحقيق درباره احتمال استفاده از اين باکتري در شيوه‌هاي درماني بيماري سنگ كليه هستند.

نتايج اين تحقيق در نشريه انجمن متخصصان کليه آمريکا منتشر شده است.

سنگ کليه، سنگي کوچک و سخت است که از مواد زائد ادرار ساخته مي شود. اندازه اين سنگ‌ها معمولا از يک دانه شن تا يک مرواريد متفاوت است. اين سنگ‌ها مي‌توانند سطحي صيقلي يا زمخت داشته باشند و معمولا زرد يا قهوه‌اي رنگ هستند.

با تشکيل سنگ در کليه، اين سنگ مي‌تواند از طريق ساير بخش‌هاي سيستم ادراري فرد حرکت کند و باعث کندي جريان ادرار، عفونت، درد شديد و از کارافتادگي کليه شود.

آمارها نشان مي‌دهد كه در انگليس سه نفر از هر 20 مرد و يک نفر از هر 20 زن در طول زندگي خود دچار سنگ کليه مي شوند.

سنگ کليه بيشتر در سنين ميان 20 تا 40 سال تشکيل مي‌شود و دفع آن بسيار دردناك است.

حدود 80 درصد از سنگ‌هاي کليه از ماده‌اي به نام کلسيم اکسالت تشکيل مي شوند.

اوکسالوباکتر که در بدن اغلب افراد بالغ ديده مي‌شود مي تواند اين ماده تشکيل دهنده سنگ را در مسير روده هدف قرار دهد.

گروه پژوهشگران بوستون؛ 247 بيمار را که کليه‌هاي سنگ سازي از ماده کلسيم اکسالت داشتند با 259 نفر بدون سابقه اين بيماري مقايسه کرده‌اند.


براساس يافته‌هاي اين گروه، تنها 17 درصد بيماران داراي اين باکتري خاص بودند در حالي که 38 درصد افراد سالم آن را دارا بودند.

ديويد کافمن، پروفسور محقق اين تيم در اين باره خاطرنشان ساخت: يافته‌هاي ما مي‌تواند اهميت درماني بالايي داشته باشد. احتمال استفاده از اين باکتري براي درمان در مراحل اوليه تحقيق قرار دارد.

درک ماشين، مدير درمانگاه بيماري‌هاي کليوي و مجاري ادرار در بيمارستان اينتري نيز در اين رابطه اظهار داشت كه اين يافته به عنوان راهي براي درمان کليه‌هاي سنگ ساز، گام مهمي محسوب مي‌شود.

به گفته او سنگ‌هاي کليه‌اي که نسبتا بزرگتر هستند در حال حاضر با استفاده از امواج ليزر خرد مي‌شوند اما اين راه هميشه کاملا موثر نيست.


عبور يک سنگ از مجراي ادرار به شدت دردناک است و حتي خلاص شدن از سنگ‌هاي ريزي که با شکسته شدن سنگ بزرگ ايجاد شده‌اند، مي‌تواند دردي بسيار شديد داشته باشد.


به گفته دکتر ماشين، براي عده‌اي از مردم سنگ کليه مشکلي است که تمام عمر بايد با آن دست و پنجه نرم کرد و در مواردي سنگ کليه پيش از آن که يافته شود مي‌تواند کليه را از کار بياندازد.

با اين همه دکتر ماشين هشدار مي‌دهد که پيش از استفاده از اين باکتري براي درمان، بايد تحقيقات بيشتري در اين زمينه صورت بگيرد.

به گفته او سنگ کليه به کم آبي بدن نيز مرتبط است و در کشورهايي چون عربستان سعودي که هوايي گرم و خشک دارند شايع‌تر است.

در مواردي نيز تشکيل اين سنگ مي‌تواند به ميزان بالاي دفع کلسيم مرتبط باشد.

با اين همه به گفته دکتر ماشين در بسياري موارد دليل و شرايط مشخصي در ايجاد سنگ کليه يافت نمي‌شود.

اين بيماري به ويژه براي خلبان‌ها بسيار مشکل ساز است؛ چرا که در صورت داشتن سنگ کليه اجازه پرواز ندارند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.32678s, 18q