سيگاري‌ها تشويق مي‌شوند

۱۳۸۵/۱۱/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1033
سيگاري‌ها تشويق مي‌شوند
اگرچه از متن اين پيشنهاد چنين به نظر مي‌رسد كه دولت با اين اقدام قصد مبارزه با دخانيات را دارد اما نگاهي به واقعيات موجود مي‌رساند كه سيگار در سال آينده به واقع ارزان‌تر از سال جاري در اختيار سيگاري‌ها قرار خواهد گرفت، چرا كه سازمان مديريت در تدوين بودجه، نرخ تورم سال 86 را
11 درصد در نظر گرفته است كه با اين وجود، رشد قيمت سيگار كمتر از رشد تورم خواهد بود و در واقع سيگار به قيمت ارزان‌تري در اختيار سيگاري‌ها قرار خواهد گرفت. با اين تصميم، دولت عملاً از يك سو توانسته است درآمدهاي خود را از محل فروش سيگار افزايش داده و از طرف ديگر، با كاهش قيمت واقعي سيگار در مقايسه با سال جاري (به لحاظ تورم و با احتساب قيمت‌هاي واقعي نه اسمي) تقاضاي خريد سيگار را افزايش مي‌دهد كه از اين طريق نيز درآمدهاي دولت با رشد مواجه خواهد شد.
در همين حال، رئيس انجمن مبارزه با دخانيات در گفت‌وگو با «تهران امروز» اعلام كرد: اين بند از لايحه بودجه 86 مغايرت اساسي با «قانون جامع كنترل دخانيات» دارد كه در سال جاري توسط مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيد و در صورتي كه اين موضوع به تصويب برسد، در واقع بايد پذيرفت قيمت سيگار كاهش يافته است.
مسجدي افزود: بر اساس اين قانون، دولت موظف است براي كاهش استعمال و مبارزه با دخانيات، سالانه حداقل 10 درصد نرخ سيگار را در كشور افزايش دهد و در صورتي كه تورم بيش از 10 درصد باشد، اين افزايش قيمت نيز بالاتر از 10 درصد خواهد بود.
وي با اشاره به اينكه افزايش قيمت سيگار بهترين راهكار جلوگيري از استعمال دخانيات نيست، گفت: در دنيا راهكارهاي متعددي براي مبارزه با استعمال دخانيات مد نظر قرار مي‌گيرد اما افزايش قيمت آسان‌ترين و اثرگذارترين راه است به طوري كه بر همين اساس در 5/1 سال گذشته در امارات قيمت سيگار 3 برابر شده و فرانسه 80 درصد بر قيمت سيگار خود افزوده است و هر ساله نيز قيمت سيگار را افزايش مي‌دهد.
وي با بيان اين كه افزايش قيمت سيگار در داخل به تنهايي نمي‌تواند مفيد واقع شود، تصريح كرد: در صورتي كه همزمان با افزايش قيمت سيگار، جلوي قاچاق اين كالا به كشور گرفته نشود، رشد قيمت‌ها فقط به كاهش درآمدهاي دولت منجر خواهد شد ولي از مصرف كم نخواهد كرد.
گفتني است در 7 ماه نخست سال جاري ميزان قاچاق سيگار در كشور 12 درصد بوده و از ۳۱/۵ ميليارد نخ سيگار مصرف شده در كشور، 6/6 ميليارد نخ توليد داخلي، هفت ميليارد نخ توليد مشاركتي (دو كشور)، ۱۴/۳ ميليارد نخ واردات رسمي و بقيه قاچاق بوده است. بر اساس آمارهاي رسمي ۱۰ ميليون نفر در كشور سيگاري هستند و ارزش سيگارهاي مصرفي در سال جاري در ايران 10هزار ميليارد ريال خواهد شد. رئيس انجمن مبارزه با دخانيات كشور گفت: بر اساس برآوردهاي سازمان بهداشت جهاني، به ازاي هر 10 درصد افزايش قيمت سيگار، ميزان مصرف در بين اقشار ضعيف و با درآمد پايين حدود 8 درصد كاهش مي‌يابد ولي ميزان كاهش در بين اقشار با درآمد بالا متفاوت است كه تقريباً در ايران نيز همين روند وجود دارد.
وي با اشاره به اين كه چند سال است شركت دخانيات مصرف سالانه سيگار را 54 تا 55 ميليارد نخ در سال اعلام مي‌كند، اظهار داشت: اين آمار به نظر
غير منطقي مي‌رسد، زيرا با توجه به رشد جمعيت جوان كشور، آمار ياد شده بايد هر ساله افزايش محسوسي داشته باشد.
مسجدي گفت: در حال حاضر قيمت هر بسته سيگار در انگلستان حدود 5 پوند و در ايران كمتر از يك دلار است و بر خلاف آنكه همواره كالا از مناطق ارزان قيمت به مناطق داراي قيمت بالاتر قاچاق مي‌شود، در ايران همچنان سيگار از كشورهاي با قيمت بالاتر به داخل قاچاق مي‌شود. وي تصريح كرد: آمار دقيقي از مرگ و مير ناشي از استعمال سيگار در كشور وجود ندارد، اما در تركيه كه كشور همسايه ما و داراي جمعيتي مشابه ايران است، سالانه 100 هزار نفر در اثر استعمال دخانيات مي‌ميرند كه اين رقم در ايران حدود 50 هزار نفر تخمين زده مي‌شود.
جهانبخش اميني، عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي نيز در خصوص افزايش قيمت سيگار بر اساس بودجه سال 86 گفت: آنچه در بودجه سال آينده به آن اشاره شده است، مربوط به رشد قيمت فروش دولت است كه اين افزايش قيمت با اعمال سود واسطه‌ها به بيش از اين رقم مي‌رسد.
وي افزود: در نظر داريم اين رشد قيمت صرف خدمات بهداشت و درمان شود. گفتني است ايران يازدهمين واردكننده سيگار در دنياست.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.44596s, 18q