وجود جاذبه هاي طبيعي و اكوتوريسم در كنار جاذبه هاي تاريخي، فرهنگي و اسلامي کاشان را در زمره پنج شهر مهم مورد توجه گردشگران در كشور قرار داده است.

عکس/سفر به کاشان،دیار سهراب سپهری

سلامت نیوز: كاشان كه همچون ديگر شهرهاي كوير، از يك سو پشت به كوهستان و از سوي ديگر روي به دشت كوير دارد، برغم اينكه در هيچ دوره اي پايتخت كشور نبوده، اما با اين همه يكي از غني ترين شهرهاي ايران از نظر جاذبه هاي تاريخي و اسلامي به شمار مي رود.وجود جاذبه هاي طبيعي و اكوتوريسم در كنار جاذبه هاي تاريخي، فرهنگي و اسلامي اين منطقه را در زمره پنج شهر مهم مورد توجه گردشگران در كشور قرار داده است. 

هر چند شرح كليه بناهاي تاريخي و جاذبه هاي توريستي و گردشگري كاشان در اينجا نمي گنجد اما سعي به اين است تا از بناهاي مهم و تاريخي فهرستي مختصر ارائه كنيم تابیشتر با جاذبه های گردشگری و اماکن تاریخی این شهر زیبا آشناشویم.

باغ و کاخ تاريخي فين

 باغ وکاخ تاریخی فین

يکي از بناهاي مجلل و با ارزش تاريخي استان اصفهان ، باغ فين کاشان است که در 6کيلومتري جنوب کاشان و در مجاورت روستاي فين قرار دارد . بناي باقي مانده کنوني باغ در دوران صفوي بر روي بناهايي است که از عهد آل بويه ساخته شده است و از لحاظ باغ آرايي و آب رساني اهميت ويژه اي دارد . اين باغ به علت قتل امير کبير در حمام کو چک آن که در سال 1268 ه. ق اتفاق افتاد ، معروف شده است . اين باغ نمو نه اي از کاخ هاي دوران صفوي است که در دوره هاي زنديه و قاجاريه ، الحاقاتي بدان افزوده شده است. 

روستاي ابيانه

روستای ابیانه

 روستای ابیانه

يکي از آبادي هاي معروف و خوش آب و هواي استان است که در دامنه شمال غربي کوه کرکس در 28 کيلومتري شهر نطنز قرار گرفته است. ساختار اجتماعي و معماري اين روستا ؛ به ويژه علاقه شديد مردم آن به حفظ آداب و رسوم و سنن قديمي بسيار جالب توجه است . ساختمانها ، ابنيه ي تاريخي و لباس اهالي همچنان بومي و بسيار ديدني است.

آرامگاه سهراب سپهري

 ارامگاه سهراب سپهری

سهراب سپهري شاعر عارف مشرب و طبيعت گراي معاصر است که در سال 1307 ه. ش در کاشان متولد شد و در سال 1359 ه.ش دار فاني را وداع گفت ؛ و در روستاي مشهد اردهال کاشان به خاک سپرده شد .سپهري شاعري است داراي شيوه اي خاص و اين خود امتيازي در خور توجه است.

غار نياسر کاشان

 غارنیاسرکاشان 

اين غار از عجايب و نوادر آثار باستاني است. در حدود1800 تا 2000 سال قبل در دل کوه کرکس و بر فراز تپه هاي آهکي مشرف بر نياسر کاشان و احتمالا با مقاصد آييني و مذهبي به صورت تونل سنگي پر پيچ وخم با ابزارهاي ابتدايي کنده شده است . غار نياسر کاشان شامل مجموعه زيرزميني و پيچيده اي است که از راهروهاي تنگ و طولاني و اتاق ها و چاه هاي متعددي تشکيل شده و دسترسي به اعماق آنها بدون بهره گيري از وسايل پيشرفته امروزي ممکن نيست. اين غار که به سوراخ رئيس يا غار ويس شهرت دارد قرن ها نامکشوف ماند و در هيچ يک از متون تاريخي و آثارتحقيقي قرون اخير و به رغم ذکرساير بناهاي تاريخي منطقه نظير آتشکده نياسر (بنا شده توسط اردشير بابکان مؤسس سلسله ساسانيان ) مورد اشاره قرار نگرفته است. از شگفتي هاي اين غار انسان ساخت بودن آن است. کمبود هوا در هيچ نقطه اي از آن احساس نمي شود و حتي درعميق ترين نقاط آن عمل تهويه به طور طبيعي انجام مي گيرد . يکي از فرضيات در مورد منشاء تاريخي اين غار بيانگر اين است که در ساخت آتشکده نياسر از سنگ هاي تراشيده شده حاصل از کندن غار استفاده شده است. احتمالا زمان حفر غار پيشاز احداث آتشکده بوده است.

قمصرکاشان

 قمصرکاشان

این منطقه واقع در25 کیلومتری جنوب غربی کاشان و از جمله مناطق ییلاقی و خوش آب و هوای اطراف کاشان می باشد.علاوه بر مراسم سنتی گلابگیری که شهرت جهانی دارد ودر اردیبهشت ماه هرسال درقمصر برپا می گردد آثار تاریخی چون مسجد میانده، بقعه پیرداود، بقعه پیرسلیمان وچند آثار تاریخی دیگر دراین ناحیه جلب توجه می نماید.نه تنها مردمان؛ بلکه آب، خاک و هوای این دیار مفتخرند از اینکه گلهایی راپرورش می دهندکه عطردل انگیزآنها انسانها را سرمست نعمات الهی کرده و نیز خانهکعبه با شیره جان آن گلها شستشو می شود.

دریاچه نمک آران و بیدگل

دریاچه نمک آران وبیدگل

دریاچه نمک آران و بیدگل دریاچه نمک آران در فاصله 35 کیلومتری شمال شرقی شهرستان آران و بیدگل واقع است. این دریاچه از غرب به کوه های سفیدآب و سیاه کوه و منطقه پارک ملی کویر ، از شمال و غرب بخ کویر مسیله و از جنوب به کویر مرنجاب و بند ریگ محدود است. وسعت این دریاچه در حدود 647 کیلومتر مربع می باشد. این دریاچه شکلی شبیه به یک مثلث دارد که راس آن به سمت شمال است . طول قاعده این مثلث 35 کیلومتر و ارتفاع آن 38 کیلومتر می باشد. زمین این دریاچه پوشیده از رسوبات نمک است که بر اثر انباشته شدن سیلاب ها و آب های سطحی در طول قرن ها پدید آمده است . عمق نمک این دریاچه بین 5 تا 54 متر متغیر است که توسط لایه های خاک رس از یکدیگر جدا شده اند. با هر بار بارش و تبخیر آب در این دریاچه، نمک های موجود کرت بندی های زیبایی به شکل پلی گن تشکیل می دهند که دیدن مناظر آن خالی از لطف نیست.

حمام سلطان اميراحمد

حمام سلطان اميراحمد

 اين حمام در محله اي به همين نام در خيابان علوي كاشان واقع شده است و قدمت آن را به دوره صفوي نسبت مي دهند كه بعد از زلزله 1192هجري قمري حمام اوليه تخريب و حمام فعلي در زمان قاجاريه در سال 1292 هجري قمري برروي بازمانده هاي حمام قبلي بنا شد.

بقعه حضرت سلطانعلی بن امام محمد باقر(ع)

بقعه حضرت سلطانعلی بن امام محمد باقر(ع)

این بقعه که در40 کیلومتری غرب کاشان واقع است علاوه بر اینکه از آثار هنری و تاریخی کاشان محسوب می شود به لحاظ اینکه مدفن یکی از امامزادگان معتبر، فرزند امام محمد باقر(ع) و از نواب خاص آن حضرت در منطقه کاشان می باشد اهمیت مذهبی خاصی دارد و زیارتگاه دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت می باشد.بنای اولیه این بقعه متعلق به دوره سلجوقیان است که صحن و بقعه و بارگاه آن توسط خواجه مجدالدین ابوالقاسم کاشانی احداث شده است و در قرنهای دهم، یازدهم و دوازدهم بخصوص در زمان شاه طهماسب صفوی تعمیرات و الحاقاتی نیز بر آن صورت گرفته است.این بنا دارای سه صحن:درقسمت شرق صحن سردار یا صحن فینی ها، در قسمت جنوب صحن صفا ودر قسمت غرب صحن قمی ها می باشد.در صحن صفا ایوانی است با کتیبه های گچی به خط نستعلیق و نقاشی هایی از دوران قاجار، در این مجموعه می توان از گنبد وگلدسته کاشیکاری ومسجدی که در کنار بقعه واقع است و آب انبار در صحن صفا و نیز حمامی به قدمت دوران سلجوقیان اشاره کرد.

مدرسه و مسجد آقابزرگ

مدرسه و مسجد آقابزرگ

اين بنا در دوره قاجاريه با سرمايه شخصي حاج محمد تقي خانبان طي سال هاي 1250 تا 60 هجري قمري براي برپايي نماز جماعت و برگزاري مجالس درس و بحث داماد خود ملامهدي نراقي (برادر ملااحمد نراقي) ملقب به آقا بزرگ بنا شده و به همين نام معروف شده است.

 


برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =