مصرف غذاهاي فيبردار بدن را در برابر سرطان محافظت مي‌كند

۱۳۸۵/۱۱/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1093
مصرف غذاهاي فيبردار بدن را در برابر سرطان محافظت مي‌كند

به گزارش سلامت نيوز به نقل ازايسنا، فيبرها بخشي از غذاها هستند که هضم نمي شوند. آنها در دستگاه گوارشي توقف کرده و مانند اسفنج آب را جذب مي کنند و در نتيجه باعث افزايش حجم مدفوع و تحريک حرکات روده اي مي شوند.

انجمن امداد به بيماران سرطاني، با عنوان اينکه در حال حاضر نتايج برخي تحقيقات حاکي از خاصيت ضد سرطاني غذاهاي فيبردار است اعلام مي دارد: پژوهشگران همچنان در پي تشخيص و انجام پژوهش هاي ديگر در اين رابطه هستند؛ چرا که شکل هاي مختلفي از فيبر وجود دارند و هر يک داراي عملکرد خاص خود هستند.

به توصيه متخصصان تغذيه، مصرف روزانه 30 گرم فيبر براي بزرگسالان کافي است که اين مقدار شامل 3 تا 5 واحد از يک ماده غذايي با فيبر متوسط و 2 واحد غذايي از غذاهاي حاوي فيبر زياد است.

متخصصان اين مرکز با اشاره به اينکه برخي از مردم نگرانند که در اثر افزايش مصرف فيبر، توليد گاز در سيستم گوارشي، آنها را آزار دهد عنوان مي کنند: چنين مشکلاتي به راحتي برطرف مي شوند؛ براي اين منظور بايد رژيم غذايي را به تدريج و در مدت يک هفته يا بيشتر تغيير داد. ضمن آنکه نوشيدن مايعات به مقدار 2 ليتر در روز به رفع اين مشکل کمک مي کند.

همچنين، راه هاي اشتهاآور براي افزودن فيبر به رژيم غذايي، مصرف موادغذايي از جمله کلوچه کشمشي با سبوس، سوپ هاي ميوه يا کيک هويج، لوبيا قرمز يا نخودچي در سالاد و سبزيجات پخته و يا پاشيدن سبوس بر روي برش گوشت است.

گفتني است، نان ها، غلات، ميوه ها و سبزيجات داراي ميزان زياد فيبر هستند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.61942s, 18q