باید بدانید نوع و میزان خونریزی در بارداری با شرایط عادی کاملا متفاوت است .در اوائل بارداری این خون میتواند نشانه بارداری باشد ولی در ماههای مختلف نشانه متفاوت است و حتی میتواند خطرناک باشد. در این عکس ها شما با تفاوت لکه بینی و خونریزی آشنا میشوید

عکس/۱۴ علت لکه‌بینی در دوران بارداری

سلامت نیوز: لکه بینی و حتی خونریزی در سه ماهه اول بارداری ممکن است به دلایل متعددی مشاهده شود.

چه زمانی باید نگران لکه بینی در بارداری باشم؟

اگر خونریزی خفیف واژینال دارید که ظرف چند ساعت از بین رفت، همان روز با پزشک خود تماس بگیرید. اگر خونریزی واژینال بیش از چند ساعت طول کشید یا با درد شکمی، گرفتگی عضلات، تب، لرز یا انقباضات همراه است، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

به گزارش سلامت نیوز لکه بینی یا خونریزی در زمان بارداری در بیشتر مواقع عادی است و معمولا هم دلیل خاصی ندارد. اما گاهی این خونریزی‌ها شدید میشود، بنابراین پیدا کردن دلیل آن و چک کردن با یک پزشک متخصص برای سلامت مادر و نوزاد ضروری است روری به نظر می‌رسد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مایوکلینیک مهم است که هرگونه خونریزی واژینال در دوران بارداری را به پزشک خود گزارش دهید. آماده باشید تا بپرسد  چه مقدار خون از دست داده اید، چه شکلی به نظر می رسد و آیا لخته یا بافتی در آن وجود دارد یا خیر.


در طول سه ماهه اول (هفته اول تا دوازدهم):

اگر لکه بینی یا خونریزی خفیف واژینال دارید که ظرف یک روز از بین می رود، در ویزیت بعدی بارداری خود به پزشک خود اطلاع دهید.
اگر خونریزی واژینال بیش از یک روز طول کشید، ظرف 24 ساعت با پزشک خود تماس بگیرید.
اگر خونریزی واژینال متوسط ​​تا شدید دارید، بافتی از واژن شما خارج شده یا هر مقدار خونریزی واژینال همراه با درد شکمی، گرفتگی، تب یا لرز را تجربه می‌کنید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.
اگر گروه خونی شما Rh منفی است و خونریزی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید زیرا ممکن است به دارویی نیاز داشته باشید که بدن شما را از تولید آنتی بادی‌هایی که ممکن است برای بارداری‌های آینده مضر باشد جلوگیری کند.


در طول سه ماهه دوم (هفته 13 تا 24):

اگر خونریزی خفیف واژینال دارید که ظرف چند ساعت از بین می رود، همان روز با پزشک خود تماس بگیرید
اگر خونریزی واژینال بیش از چند ساعت طول کشید یا با درد شکمی، گرفتگی عضلات، تب، لرز یا انقباضات همراه است، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.


در طول سه ماهه سوم (هفته 25 تا 40):

اگر خونریزی واژینال یا خونریزی واژینال همراه با درد شکم دارید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.
در هفته های پایانی بارداری، به یاد داشته باشید که ترشحات صورتی یا خونی واژن ممکن است نشانه زایمان قریب الوقوع باشد. با پزشک خود تماس بگیرید و تأیید کنید که آنچه را که تجربه می کنید واقعاً خون است. گاهی اوقات ممکن است نشانه ای از یک عارضه در بارداری باشد.

عکس لکه بینی در بارداری 

باید بدانید نوع و میزان خونریزی در بارداری با شرایط عادی کاملا متفاوت است .در اوائل بارداری این خون نشانه بارداری است ولی در ماههای مختلف نشانه متفاوت است و حتی میتواند خطرناک باشد.

در ابتدا بهتر است شما باید تفاوت لکه بینی و خونریزی را بدانید.

دیدن این تصاویر میتواند به شما کمک کند تا در مرحله اول بدانید وضعیتتان چگونه است. نیاز فوری به مراجعه پزشک دارید یا نه. اینها نمونه هایی از لکه بینی در اوائل بارداری است که گاها حتی میتواند نشانه لانه گزینی باشد.

عکس لکه بینی در بارداری

عکس لکه بینی در بارداری

عکس لکه بینی در بارداری

لکه بینی در بارداری نشانه پسر بودن جنین است؟

اگرچه جنسیت از ابتدا تعیین شده است، اما باید کمی صبر کنید تا متوجه شوید دختر دار میشوید یا پسردار. در واقع هیچ دلیل علمی وجود ندارد که لکه بینی در بارداری به جنسیت جنین مرتبط باشد. در این زمان شما باید بیشتر پیگیر وضعیت سلامت جنین باشید و بر کنجکاوری خود غلبه کنید.تست های ژنتیک و یا فری سل دی ان ای میتوانند زودتر جنسیت جنین را مشخص کنند.

دلایل لکه بینی در دوران بارداری

خونریزی در سه ماهه اول بارداری

حدود ۲۰ درصد از بانوان در سه ماهه اول بارداری و در طول ۱۲ هفته اول، نشانه‌هایی از لکه بینی مشاهده می‌کنند که دلایل آن عبارتند از:

۱- وجود جنین

در طول ۱۲ روز بعد از حاملگی ممکن است که زن باردار لکه‌های خونی را مشاهده کند و فکر کند که همانند لکه‌های دوران پریود است و هنوز نداند باردار شده است. این لکه بینی به دلیل جایگزینی جنین اولیه در رحم است و بیشتر از چند روز یا چند ساعت ادامه نخواهد داشت.

۲- سقط جنین

بیشترین دلیل نگرانی مادران باردار از خونریزی در طول ۱۲ هفته اول دوران بارداری، مربوط به سقط جنین مکرر در این دوره زمانی است. حدود نیمی از بانوان که در این زمان خونریزی داشته‌اند، نهایتا جنین خود را سقط می‌کنند، اما این دلیل نمی‌شود که در هر لکه بینی ناچیزی دچار نگرانی شوند، مخصوصا اگر علائم دیگری نداشته باشند.

۳- بارداری خارج از رحم

در بارداری خارج رحمی، جنین در خارج از رحم که در اکثر مواقع لوله رحمی است، رشد می‌کند. اگر جنین در همین وضعیت به رشد خود ادامه دهد، در ‌نهایت منجر به پاره شدن لوله رحمی می‌شود که برای مادر بسیار خطرناک می‌باشد. اگرچه این نوع بارداری خیلی خطرناک است، اما تنها در ۲ درصد بانوان اتفاق می‌افتد. یکی دیگر از علائم بارداری خارج رحمی، درد شدید زیر شکم همراه با سرگیجه شدید است.

۴- بارداری مولار

در شرایط بسیار نادری، توده‌ای در درون رحم به جای جنین شروع به رشد می‌کند که می‌تواند سرطانی شده و به قسمت‌های دیگر بدن گسترش یابد. یکی دیگر از علائم بارداری مولار، حالت تهوع و استفراغ شدید و بزرگ شدن سریع اندازه رحم می‌باشد.

۵- تغییرات گردن رحم

در بارداری، جریان خون به سمت گردن رحم زیاد می‌شود. در نتیجه داشتن رابطه جنسی با همسر در این دوران و یا آزمایشات رحمی باعث ایجاد لکه بینی می‌شود. این لکه بینی جای نگرانی ندارد.

۶- عفونت

هر گونه عفونت در فضای داخلی رحم یا دستگاه تناسلی و یا عفونت ناشی از روابط جنسی (مثل کلامیدیا، سوزاک و تبخال تناسلی) می‌تواند باعث بروز لکه بینی یا خونریزی در سه ماهه اول بارداری شود.

خونریزی در سه ماهه دوم و سوم بارداری

خونریزی‌های غیر عادی در اواخر بارداری را باید جدی گرفت، زیرا احتمال بروز مشکلی در مادر یا جنین وجود دارد. اگر در طول سه ماهه دوم و سوم بارداری خونریزی مشاهده کردید، حتما به پزشک خود مراجعه نمایید. دلایل احتمالی خونریزی در اواخر دوران بارداری عبارتند از:

۱- جفت سر راهی

این شرایط، زمانی پیش می‌آید که جفت به سمت پایین متمایل شده و یا جلوی کانال زایمان را می‌گیرد. البته این اتفاق بسیار نادر است، اما اگر هم رخ دهد، باید سریعا اقدامات مراقبتی انجام گیرد. این نوع خونریزی بدون درد و علامت اتفاق می‌افتد.

۲- جدا شدن جفت

در حدود یک درصد از بارداری‌ها، زمان قبل یا طی زایمان، جفت از دیواره رحم جدا می‌شود که برای مادر و جنین خطرناک می‌باشد. از دیگر علائم جدا شدن جفت، وجود درد در ناحیه زیر شکم و وجود لخته خون در مجرای تناسلی و درد کمر می‌باشد.

۳- پارگی رحم

خونریزی ممکن است به دلیل پاره شدن جای بخیه در سزارین بارداری قبلی اتفاق بیافتد که بسیار خطرناک است و نیاز به عمل سزارین فوری دارد. از دیگر علائم، احساس درد و فشار در ناحیه زیر شکم می‌باشد.

۴- رگ‌های سر راهی

در مواقع بسیار نادر، افزایش رگ‌های خونی در بند ناف و جفت در مسیر کانال زایمان، این مسیر را مسدود می‌کند که برای جنین خطرناک است، زیرا در اثر خونریزی زیاد از جفت و بند ناف ممکن است جنین دچار کمبود اکسیژن شده و خفه شود. از دیگر علائم، ضربان غیر طبیعی قلب جنین و خونریزی شدید است.

۵- زایمان زودرس

خونریزی در اواخر دوران بارداری شاید دلیل این باشد که جنین شما آماده به دنیا آمدن است. چند روز یا چند هفته قبل از زایمان، توده مخاطی که همراه با لکه می‌باشد از رحم خارج می‌شود. اگر این علائم قبل از هفته ۳۷ بارداری اتفاق بیافتد، فورا به پزشک مراجعه کنید، زیرا در حال زایمان زودرس هستید. از دیگر علائم می‌توان به تغییرات مجاری تناسلی، فشارهای زیر شکمی و درد در ناحیه زیر کمر اشاره کرد.

۶-دلایل دیگر

علل و دلایل دیگری را نیز می‌توان در این زمینه موثر دانست که عبارتند از آسیب ناحیه گردنی رحم و مجرای تناسلی، پولیپ خونی، سرطان

توصیه‌هایی برای لکه بینی و خونریزی غیر عادی

اگر در اواخر بارداری دچار خونریزی غیر عادی شدید، چه باید کرد؟
به دلیل اینکه هر گونه خونریزی در درون رحم علامتی از وجود یک مشکل می‌باشد، بنابراین سریعا به پزشک متخصص زنان مراجعه نمایید.
از یک دستمال برای اینکه میزان خونریزی را مشخص کنید، استفاده نمایید.
نوع خونریزی (رنگ صورتی، قهوه‌ای، قرمز و یا اینکه خونتان دارای لخته بوده و یا روان است) را مشخص نمایید.
هر گونه بافتی که از بدن خارج شده را به پزشک نشان داده و در طول دوران خونریزی، از نزدیکی با همسر و استفاده از پارچه خودداری کنید.

در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر به اورژانس مراجعه کنید:

- هر نوع درد یا پیچش در ناحیه زیر شکم
- خونریزی چه با درد و چه بی‌درد
- خارج شدن بافت از درون رحم
- سرگیجه یا ضعف و غش
- تب بالای ۳۷/۷ درجه سانتیگراد

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =

نظرات

 • reyhane ۰۳:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۵
  68 10
  سلام,خیلی مطالبش خوب بود,من خودم دخترم اماواسه آبجیم واردسایتتون شدم اون خیلی استرس داره آخه هفته ی13بودکه لکه دیدبه مدت7روزبعددیگه قط شدالانم کاملادرازکشیده اماخوب یه سری آمپول بهش دادن که زیرپوستی واسه اینکه خونشورقیق کنه امااستفاده نمیکنه اشکالی نداره؟ممنون میشم اگه جوابموبرام ایمیل کنید,راستی اینم بهتون بگم که روزی چندبارتوخونه پیاده روی میکنه تاخونش درجریان باشه
 • reyhane ۰۳:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۵
  0 0
  سلام,خیلی مطالبش خوب بود,من خودم دخترم اماواسه آبجیم واردسایتتون شدم اون خیلی استرس داره آخه هفته ی13بودکه لکه دیدبه مدت7روزبعددیگه قطع شدالانم کاملادرازکشیده اماخوب یه سری آمپول بهش دادن که زیرپوستی واسه اینکه خونشو رقیق کنه امااستفاده نمیکنه اشکالی نداره؟ممنون میشم اگه جوابموبرام ایمیل کنید,راستی اینم بهتون بگم که روزی چندبارتوخونه پیاده روی میکنه تاخونش درجریان باشه ریحانه محمدآبادی,
 • محبوبه ۰۰:۳۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۴
  0 0
  سلام من تازه دو ماهه عقد کردم ۵روز قبل زمان معمولی پریودیم باهمسرم رابطه داشتم البته تا قبل از ۷۲ساعت قرص اورژانس خوردم ۲روز پریودیم عقب افتاد وبعد لکه بینی پیدا کردم ۴ روز لکه بینی داشتم بعد خونریزی شدید الان احتمال حاملگی هست ؟ دلیل اون ۴روز لکه بینی جیه؟ البته بگم ک روز اول لکه بینی بدون اینکه بدونم شروع شده با همسرم دخول داشتم میشه بهم ی راهکار بدید برام ایمیل کنید خیلی استرس دارم!!!
 • میترا ۲۳:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  سلام لطفا منو راهنمایی کنید هفته هشتم بارداری هستم سه روز خیلی خیلی کم لکه داشتم بعد دو روز و نصف قطع شد دوباره خیلی کم لکه داشتم.لکه هام به شکل مداوم نبود مثلا روز اول صبح کمی لکه داشتم دیگه نداشتم تا روز بعد هممینطور.دکترم بهم شیاف پروژسترن داده روزی دوتا استفاده میکنم.به نظرتون احتمال سقط هست
 • ستاره ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۹/۳۰
  59 11
  سلام خواهر من 5ماهشه و امروز صب یه لکه خون میبینه اندازه دوبند انگشت لطفا راهنمایی کنید مشکلش چیه