چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۸۷ - ۰۰:۰۰
کد خبر: 11285

شکل ظاهری و بوی ادرار ، همچنین تعداد دفعات دفع ادرار می تواند نشانه ای باشد از آنچه در بدن شما در حال وقوع است.

ادرار بی رنگ: دفع ادرار بی رنگ ، شبیه آب ، می تواند به دلیل مصرف بیش از اندازه آب باشد. بعلاوه حمام کردن بیش از اندازه در روز نیز عامل دیگری است ، زیرا مثانه سریعتر پر از مایعات می شود.
ادرار تیره رنگ: ادرار قهوه ای رنگ شبیه رنگ چایی یخ کرده می تواند نشانه ای از فقدان آب کافی در بدن باشد و در نتیجه کلیه ها به بازجذب آب پرداخته و همین امر مانع دقیق و شفاف بودن ادرار می باشد. در واقع ادرار وسیله ای خوب برای تشخیص میزان آب موجود دربدن است. بنابراین اگر بیمار  از سرگیجه و گیجی شکایت دارد ، چک کردن ادرار و تشخیص میزان آب موجود در بدن می تواند مشکل را آشکار سازد. تیرگی متعادل برای ادرار رنگی شبیه رنگ کاه است . دلیل دیگر برای انجام آزمایش ادرار به دلیل تیرگی رنگ ادرار این است که حتی بعد از نوشیدن آب کافی رنگ ادرار روشن نشود. که می تواند دلیل خونریزی در بخش های بالاتر دستگاه ادراری باشد که خود عامل عفونت ، بیماری کلیه یا حتی سرطان باشد.
ادرار شیرین: وجود قند در ادرار میتواند دلیل و نشانه ای از دیابت باشد . البته در ادرار زنان حامله نیز مقداری قند وجود دارد که بدلیل تغییر د ر فیلتراسیون کلیه ها باشد. اما در هر حال وجود قند در ادرار هشداردهنده است و باید به آن توجه کرد.
بوی غیر عادی ادرار: اگر در هنگام دفع ادرار متوجه بوی عجیب و غریبی از ادرار شدید چندان نگران نشوید. زیرا بوی ادرار تحت تاثیر غذایی که خورده اید می باشد مثلا خوردن مارچوبه باعث متساعد شدن بوی سولفور می شود . به طور کلی بعد از تجزیه شدن غذا در دستگاه گوارش عناصر بودار غذا آزاد شده و از فیلتراسیون کلیه ها عبور می کند.
ادرار با رنگ زرد روشن: ویتامین های گروه بی و کاروتن ، باعث ایجاد این رنگ ادرا ر می شود . بنابر این مشاهده این رنگ می تواند نشانه ای از دفع عناصر ارزشمندی مثل ویتامین ها باشد.
مشاهده خون در ادرار: مشاهده خون در ادرار نشانه ای است که باید مورد توجه قرار گیرد. مشاهده خون در ادرار زنان می تواند دلیل عفونت دستگاه ادراری در زنان باشد . همچنین می تواند دلیل و نشانه خطرناک تری مثل سرطان در هر دو جنس باشد. از دیگر دلایل وجود خون در ادرار می تواند بدلیل پارگی یا ضربات میکروسکوپی باشد (مثلا بعد از انجام فعالیت های استقامتی چون ماراتون)یا به دلیل سنگ کلیه ، مصرف داروی کم خونی، یا مصرف روزانه آسپرین.
مراجعه پی در پی برای دفع ادرار: تکرر ادرار نمی تواند دلیل جدی داشته باشد . شاید بدلیل مصرف بیش از اندازه آب باشد یا مصرف سبزیجات و میوه جات آب دار یا مصرف داروی فشار خون. البته یکی از نشانه ها ی عمومی عفونت دستگاه ادرار نیز می باشد . البته به موازات افزایش سن این وضعیت شدیدتر می شود .همچنین در مردان اختلالات پروستات مثل بزرگ شدن پروستات عامل دیگری برای احساس نیاز فوری برای دفع ادراراست. زیرا این اختلال باعث عدم تخلیه تمام ادرار میشود و در نتیجه فرد مرتبا باید جهت تخلیه اقدام کند.
ادرار قطره قطره به صورت ترشح: این وضعیتی است که هیچ کس مایل به صحبت پیرامون آن نیست . اما اغلب زنان حتی دختران جوانی که تجربه زایمان نداشته اند این وضعیت را یعنی عدم توانایی در در نگه داشتن ادرار را تجربه می کنند. در چنین حالتی ماهیچه های لگنی قادر به مهارکردن فشارهای ناشی از فعالیت هایی مثل دویدن یا ژیمناستیک یا حتی سرفه  و عطسه نمی باشد . بهترین روش برای درمان نیز انجام تمرینات کگل است. (تمرینی که درآن عضلات دور مهبل و مقعد را برای 8 الی 10 ثانیه منقبض نگه می دارند و سپس رها می کنند). البته نوعی دیگر بی اختیاری وجود دارد که بدلیل عملکرد غلط مثانه است و در نتیجه مثانه بدون اجازه شما به تخلیه می پردازد.
سوزش ادرار: اگر در هنگام دفع ادرار احساس سوزش یا درد کردید می تواند بدلیل عفونت دستگاه ادراری باشد.عفونت ادراری در زنان بدلیل وضعیت خاص اناتومیکی آنها رایج است . زیرا  کانال ادراری در زنان بسیار نزدیک به واژن و رکتوم می باشد و همین امر احتمال ابتلا به عفونت را زیاد می کند. البته با تجویز آنتی بیوتیک های خوراکی می توان به درمان پرداخت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha