استروژن ممکن است از سرطان روده‌اي مقعدي جلوگيري کند

۱۳۸۷/۰۴/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11322
استروژن ممکن است از سرطان روده‌اي مقعدي جلوگيري کند

دکتر جن‌کو از مرکز خدمات سلامت سيدني و همکارانش مي‌گويند: سن 50 سالگي شاخصي براي يائسگي مي‌باشد، لذا آثار حفاظتي استروژن بر روي جراحان روده ممکن است توجيهي براي اين مساله باشد.


براي بررسي اين موضوع، دکتر کو و همکارانش اطلاعات بدست آمده از 2 هزار و 50 نفر را که سرطان روده آنها بين سال هاي 1997 تا 2004 تشخيص داده شده بود را مورد بررسي قرار دادند که 44 درصد اين افراد زن بودند.

آنها دريافتند که زنان با سنين 50 و کمتر، حدود 50 درصد کمتر از مردان در معرض خطر مرگ ناشي از سرطان روده قرار داشتند و اين مساله مستقل از ميزان پيشرفت بيماري بود. اما زنان مسن‌تر 38 درصد بيشتر از مردان در معرض خطر مرگ بر اثر اين بيماري قرار داشتند.

اين محققان خاطرنشان کردند که يکي از محدوديت‌هاي مطالعه اين بود که اطلاعات شامل موضوعاتي از قبيل اين که آيا زنان هورمون استفاده مي کردند يا نه و يا بر اثر چه درماني دچار يائسگي شده‌اند، نمي‌شد.

به هر حال آنها مي‌گويند يافته‌هايشان شواهد کمي را براي اثبات حفاظت استروژن برابر سرطان روده‌اي مقعدي به دست آورده است.


دکتر کو اضافه کرد: به علت اين که زنان بيشتر مستعد داشتن تومورهايي که نزديک محل اتصال روده بزرگ به روده کوچک هستند، مي‌باشند لذا روش sigmoidscopy که مي توان با آن فقط قسمتهاي پاييني روده بزرگ را مشاهده کرد فوايد کمتري نسبت به كلونوسكوپي براي زنان بيمار دارد. در كلونوسكوپي تمام قسمتهاي روده بزرگ مشاهده مي شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.83464s, 18q