صبحانه‌ای برای همه عمر

۱۳۸۵/۱۱/۲۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1133
صبحانه‌ای برای همه عمر

شما هم تكرار چندباره جمله «دير شد» را، به اضافه يك ليوان چاي هنوز داغ و يك كيك يا كلوچه كارخانه‌اي، گذاشته‌ايد جاي صبحانه؟ متاسفانه شما در اين مشكل تنها نيستيد. آمارها نشان مي‌دهد 10 تا 30 درصد نوجوانان و بزرگسالان صبحانه را ناديده مي‌گيرند. نخوردن صبحانه، به خصوص در دختران 13 تا 17 ساله، خيلي شايع است.

حالا فكر مي‌كنيد با صبحانه نخوردن چه چيزهايي را از دست مي‌دهيد؟ شايد فكر كنيد «با ناهار و شام جبرانش مي‌كنم.» اما موضوع به همين راحتي‌ها هم نيست. وقتي مي‌فهميد چه كلاهي سرتان رفته كه بدانيد دانشمندان فهميده اند كساني كه صبحانه نمي‌خورند، تمركز كمتري دارند و بيشتر از بقيه مجبور مي‌شوند از كار و مدرسه غيبت كنند.

 مطالعات زيادي هم نشان داده كه پيشرفت تحصيلي و رفتار دانش آموزان صبحانه خور، بهتر از بقيه دوستان شان در مدرسه است. بي خود نيست در خيلي از كشورها، از جمله كشور خودمان، طرح صبحانه رايگان در مدرسه مطرح شده است. متخصصان تغذيه معتقدند، دست كم چهار دليل براي شروع يك روز خوب با صبحانه وجود دارد.

صبحانه بخوريد ،چاق نشويد
خوردن صبحانه مي‌تواند احتمال چاق شدن را كم كند. البته منظور دانشمندان از صبحانه احتمالا آن چيزي نيست كه خيلي از ما فكر مي‌كنيم: سه چهار تخم مرغ نيمرو يا سوسيس سرخ شده چرب و پركالري لاي چند نان باگت با كلي خيار شور (چيزي كه يك راست ما را به اورژانس مي‌فرستد!) يك صبحانه سبك و سالم، مي‌تواند فايده‌هايي براي شما داشته باشد كه حتي در خواب هم نمي‌توانستيد ببينيد.

 ثابت شده نخوردن صبحانه، مي‌تواند تا 5/4 برابر استعداد چاقي را زياد كند كه اين مقدار در نوجوانان و بزرگ‌سالان به يك اندازه است.

ديابت نگيريد
محققان متوجه شده‌اند خوردن صبحانه مي‌تواند احتمال ابتلا به اختلالات قند خون را به نصف كاهش دهد كه اين در پيش‌گيري از ديابت وكلسترول بالا نقش دارد. به همين دليل، دانشمندان معتقدند كساني كه صبحانه نمي‌خورند، بيشتر از بقيه امكان دارد دچار چاقي، پيشرفت ديابت و حتي حمله قلبي شوند.

محققان مي‌گويند: «خوردن چيزي به عنوان صبحانه در ابتداي روز، باعث تعديل قند خون و در نتيجه تنظيم انرژي و اشتها مي‌شود.» آن‌ها معتقدند: «كساني كه صبحانه مي‌خورند در طول روز كمتر گرسنه مي‌شوند و بنابراين در خوردن كمتر زياده‌روي مي‌كنند. به همين دليل، آن‌ها صبحانه را مهم‌ترين وعده غذايي روز مي‌دانند.»

آرامش داشته باشيد
سلامت جسمي تنها نتيجه حاصل از صبحانه نيست، بلكه تحقيقات دانشمندان كه در مجله بين المللي علم غذا وتغذيه آمده، نشان مي‌دهد كساني كه هر روز صبحانه حاوي غلات مصرف مي‌كنند، هم از نظر جسمي و هم از نظر ذهني وضعيت بهتري دارند.

عمرتان طولاني مي‌شود
كسي چه مي‌داند! شايد اگر شما هم سر سفره صبحانه بنشينيد، به سال‌هاي عمرتان افزوده شود. محققان جورجيايي دريافته اند، كساني كه به سن 100سالگي رسيده اند، در طول مدت عمرشان منظم تر و بيشتر از بقيه صبحانه مي‌خورده‌اند. مگر نه اين كه شما اين صفحه‌ها را مي‌خوانيد تا حتي اگر شده يك دقيقه به عمرتان اضافه شود؟

صبحانه شاهانه
به تازگي دانشمندان انجمن قلب آمريكا، درباره مواد غذايي كه درصبحانه مصرف مي‌شود، تحقيق كرده‌اند تا بفهمند چه نوع موادي بيشتر به حفظ سلامتي كمك مي‌كند. مطالعات آن‌‌ها نشان مي‌دهد بهتر است در سفره صبحانه، نماينده‌اي از حداقل چهار گروه غذايي اصلي حاضر باشد.

نان: افرادي كه هر روزغلات كامل به عنوان صبحانه مي‌خورند، بيشتر از فوايد آن سود مي‌برند. اين افراد 15 درصد كمتر دچار اختلال سوخت و ساز قند در بدن‌شان مي‌شوند. در ضمن، جذب ويتامين‌هاي ضروري و املاح هم در اين گروه بيشتر است.

نان جو: جو، 40 درصد بيشتر از كورن فلكس اشتها را كم مي‌كند. علتش هم اين است كه فيبر بيشتري دارد. اگر مي‌خواهيد چند كيلو وزن كم كنيد ، باز فيبرهاي مهربان به ياري شما مي‌آيند. محققان انجمن پزشكي آمريكا مي‌گويند: «كالري غذاهاي پرفيبر كمتر است، بنابراين افرادي كه رژيم غذايي پر فيبر دارند، كمتر اضافه وزن پيدا مي‌كنند. علاوه بر اين، فيبر سرعت هضم غذا را كم مي‌كند و باعث مي‌شود ديرتر احساس گرسنگي كنيم. اين خاصيت، مخصوصا صبح‌ها مهم‌تر است.»

 عدسي: حبوبات هم اجزاي پر ارزش صبحانه اند. عدسي، لوبيا و چيزهايي مانند آن‌ها مي‌توانند هم منبع خوبي براي پروتيين باشند و هم شما را براي شروع يك روز تازه پر از انرژي كنند.

سبزي خوردن: با اضافه كردن دست كم يك واحد ميوه و سبزي، مي‌توانيد صبحانه‌تان را به يك وعده غذايي پر ارزش تبديل كنيد.

نكته اين‌جاست كه بايد روزي پنج واحد ميوه و سبزي مصرف كرد و مي‌توان تصور كرد كسي كه روزش را با ميوه يا آبميوه شروع نكند و بقيه روز هم خوردن آن‌ها را فراموش كند. اين يعني از دست دادن يك سپر خوب و محكم در برابر حمله بيماري‌هاي قلبي، سرطان و غيره. يك بشقاب كوچك سبزي خوردن روي ميز صبحانه، مي‌تواند هم سفره را زيباتر كند و هم اين نكته كوچك را از فايده‌هاي بي‌شمار آن، به يادمان بياورد.

آب پرتقال: تنها با يك ليوان آب پرتقال در روز، مي‌توانيد كلسترول خوب (اچ-دي-ال)را در بدن‌تان بالا ببريد و از رسوب كلسترول بد در ديواره رگ‌ها و بسته شدن آن‌ها جلوگيري كنيد. اين چيزي است كه محققان در مجله تغذيه باليني آمريكا ادعا كرده‌اند.

 ضمن اين كه آب پرتقال، پتاسيم زيادي دارد كه مي‌تواند خطر فشار خون بالا و سكته را كم كند. فايده‌هاي ويتامين c هم با اعضاي گروه سبزي‌ها و ميوه‌ها به دست مي‌آيد؛ در اين فصل هم كه مركباتي مثل پرتقال، ليموشيرين و نارنگي در دسترس همه هست.

قندهاي ساده: يك صبحانه خوب صبحانه‌اي است كه در آن يك قند ساده هم حاضر باشد. بهتر است در درجه اول عسل و قندهاي طبيعي را انتخاب كنيد؛ چيزهايي مانند خرما، شيره خرما، شيره انگور. اگر از اين شيريني‌ها در دسترس تان نبود، از مربا، قند و شكر معمولي استفاده كنيد، البته در حد متعادل؛ به طوري كه تقريبا 10 درصد كل انرژي صبحانه از اين قندهاي ساده تامين شود.

گروه لبنيات: شير و پنير را نيز مي‌توان توصيه كرد. مي‌توانيد براي خوراك اصلي صبحانه،گاهي تخم‌مرغ را هم جايگزين پنير كنيد، اما بهتر است به جاي سرخ كردن تخم مرغ (همان نيمروي دوست داشتني)، آن را آب پز كنيد.

مغزها: براي تامين انرژي بيشتر و چربي‌هاي مفيد، مقداري از مغزها، مخصوصا گردو با صبحانه توصيه مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.24791s, 18q