احتمال فراگیری آنفلوآنزای مرغی در کره خاکی

۱۳۸۵/۱۰/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 120
احتمال فراگیری آنفلوآنزای مرغی در کره خاکی

طبق آمارهاي ثبت شده، همه‌گيري اين بيماري در سال 1918 جان 50 ميليون تن را گرفت و كارشناسان و متخصصان «لانست» پيش‌بيني كرده‌اند كه در صورت وقوع مجدد چنين همه‌گيري در عصر حاضر در جهان شمار قربانيان اين بيماري به رغم وجود پيشرفت‌ها و دستاوردهاي نوين پزشكي بيش از رقم ثبت شده در سال 1918 خواهد بود.

محققان دانشگاه هاروارد معتقد هستند كه كشورهاي فقيرتر در جهان ضربه سنگين‌تري از اپيدمي اين بيماري خواهند خورد و اين بيماري از ايدز و عفونت مالاريا در گرفتن قربانيان خود پيشي خواهد گرفت.

اين محققان اعلام كردند كه هنوز هم كشورهاي در حال توسعه حداقل امكانات را براي آماده‌سازي در برابر همه‌گيري اين بيماري كه بايد جدا مورد توجه قرار گيرد، در اختيار دارند.

به گفته كارشناسان همه‌گيري كشنده جهاني آنفلوآنزا هر سه يا چهار نوبت در هر قرن اتفاق مي‌افتد.

برخي از دانشمندان معتقدند كه يك مورد جديد شيوع اين بيماري قريب الوقوع است و ممكن است با آنفلوآنزاي پرندگان تركيب شود.

تا كنون تنها 258 مورد از آخرين زنجيره ويروس آنفلوآنزاي پرندگان موسوم به H5N1 در انسانها به ثبت رسيده است.

اما اين نگراني براي كارشناسان وجود دارد كه اين زنجيره بتواند جهش ژنتيكي انجام داده و با سرعت و به آساني بين انسانها شايع شده و همه گيري مرگباري در پي داشته باشد.

پروفسور كريستوفر موري محقق برجسته در اين باره اظهاركرد: محاسبات نشان مي‌دهد كه اگر چنين همه گيري اتفاق بيفتد، بين 50 هزار تا 700 هزار نفر در انگليس جان خود را از دست خواهند داد.

براي پيش‌بيني شدت بروز مرگ و ميرهاي جهاني ناشي از اين بيماري، پروفسور كريستوفر موري و تيم تحقيقاتي وي به موارد همه‌گيري آنفلوآنزاي اسپانيايي بين سالهاي 1918 تا 1920 نگاهي انداخته‌اند.

آنها پس از بررسي شمار مرگ و مير و سپس جمعيت جهاني در سال 2004 برآورده‌اند كه بين 51 تا 81 ميليون نفر در اثر بروز همه گيري شديد مشابهي از بين خواهند رفت و رقم رسانه‌اي آن تا 62 ميليون نفر محاسبه شده است.

به علاوه 96 درصد از اين موارد مرگ و مير در فقيرترين كشورهاي جهان رخ خواهد داد چرا كه دسترسي به مراقبت‌هاي پزشكي به دليل جمعيت بالا بسيار محدود است.

پروفسور موري هشدار داد: بار همه گيري بعدي اين بيماري بر دوش كشورهاي در حال توسعه خواهد بود.

وي همچنين افزود: تمركز بر روي راهكارهاي عملي و قابل دسترسي براي كشورهاي كم درآمد كه همه‌گيري در اين كشورها مي‌تواند تاثير گسترده‌تري داشته باشد، يك دور انديشي آشكار است.

دكتر نيل فرگوسن يك متخصص آنفلوآنزا در انگليس در كالج امپريال لندن در اين باره خاطرنشان كرد: دسترسي به واكسن‌ها، داروهاي ضد ويروس و آنتي بيوتيك‌ها براي جوامعي كه بيشتر مستعد همه‌گيري هستند،‌ به وضوح بخشي از راه حل است.

كارشناسان مي‌گويند كه تعداد قربانيان شيوع مورد جديد و به شدت مسري اين بيماري مي‌تواند برابر با شمار قربانيان جاني در جنگ جهاني دوم باشد.

گفتني است كه اپيدمي سال 1918 در كشورهاي آمريكا، آرژانتين، ‌هند، فيليپين و كشورهاي اروپايي بوده است.

مقامات بهداشتي آمريكا نيز اعلام كردند كه با نزديك شدن به نقطه اوج فصل آنفلوآنزا زمان واكسيناسيون در برابر اين بيماري فرا رسيده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.55562s, 19q