راه حل تازه برای رفع مشکل کمبود آب کشاورزی

۱۳۸۵/۱۲/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1218
راه حل تازه برای رفع مشکل کمبود آب کشاورزی


به گزارش خبرنگار محیط زیست سلامت نیوز به نقل ازبی بی سی،پژوهشگران مسائل جوی می گويند کمبود آب يکی از پی آمدهای گرمايش زمين خواهد بود که راهی برای گريز از آن نيست.

اين کمبودها در زمانی که انتظار می رود جمعيت جهان ۵۰ درصد افزايش يابد، تاثير منفی در توليد جهانی مواد غذايی خواهد گذاشت.

اکنون پژوهشگرانی که در سانفرانسيسکو در کنفرانس"انجمن آمریکایی برای پیشبرد علم" شرکت دارند، در جريان جزييات ماده ای که اززباله های ارگانيک ساخته می شود و می تواند روش استفاده از آب در کشاورزی را عوض کند قرار گرفته اند.

در تهیه این ماده که به شکل پودر است از مواد قابل تجزیه زیست شناختی( biodegradable ) از جمله جلبک دريايی و مدفوع مرغ استفاده می شود.

هنگامی که اين گرد با خاک مخلوط می شود حالت اسفنجی پيدا می کند و می تواند باران را در زمين نگاه داشته و به کشت محصولات در محل های بی نهايت خشک مانند صحراها کمک کند.

اين روش در نيجريه مورد آزمايش قرار گرفته و در کشت ذرت با استفاده از آب کم، بسيار موفقيت آميز بوده است.

پرفسور تورليف بيلستد، از دانشگاه استاونجر، در نروژ که اين سيستم را آزمايش کرده است می گويد اين سيستم می تواند به کشورهای در حال توسعه کمک فراوانی کند:

"شما می توانيد مقدار ثابتی آب برای آبياری داشته باشيد و اگر ۷۰ درصد اين آب در اثر تبخير از بين برود طبيعی است که اين آب به هدر رفته است. اما اگر وسيله ای داشته باشيد که بتواند آب را نگاه داشته و مانع تبخير آن شود می توانيد با آب کمتر به همان اندازه سابق کشت و زرع کنيد يا اينکه منطقه زير کشت خود را افزايش دهيد و با مقدار آبی که قبلا به هدر می رفته درختان بيشتری بکاريد."

پژوهشگران همچنين می گويند اين سيستم می تواند با کمک به کاشتن درختان در نقاطی که به طور معمول عمدتا صحراست، به کاهش گرمايش زمين کمک کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.99699s, 18q