پنجشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۸۷ - ۰۰:۰۰
کد خبر: 12339

بسیاری از افراد عادت به تخلیه موم گوش خود دارند، این در حالی است که که این ماده نیز به نوبه خود به سلامت بدن کمک می کند و تخلیه غیراصولی آن درد، خارش،شنیدن صدای زنگ در گوش و حتی کاهش شنوایی را در پی دارد.

به گزارش سرویس ترجمه سلامت نیوز، موم گوش بوسیله مخلوطی از ترشحات غددی که در سراسر مجرای گوش قرار دارد، به اضافه مقداری سلول پوستی ورقه شده و تعدادی مو شکل می گیرد. خود این ماده به عنوان عاملی موثر جهت شستشوی گوش عمل می کند و به‌علاوه محافظ بخش های حساس مجرای گوش است و به نوعی مجرا را روان و چرب می کند.

به طور نرمال مقدار بیش از اندازه این ماده به طور خودکار و بدون دخالت فرد ، به کمک حرکات آرواره ای به سمت جلو حرکت کرده و از مجرا خارج می شود و این زمانی است که می توان این خرده های بیرون زده را به طور کامل تخلیه کرد. اما به شدت توصیه می شود که خود فرد به جستجوی این مواد زاید اقدام نکند و فقط آن مقداری که به طور خود به خود بیرون زده را پاک کند.

 البته باید گفت که اگر چه این ماده برای  سلامت گوش خوب است ولی مقدار زیاد آن می تواند دردسر ساز باشد. تقریبا 12 میلیون نفر از مردم امریکا جهت مداوای مشکلات مربوط به موم گوش مورد درمان قرار می گیرند. سالانه نزدیک به 8 میلیون نفر از این افراد جهت تخلیه موم گوش توسط مراقبین بهداشت مراجعه می کنند. توسعه رهنمودهای بالینی برای پزشکان به منظور تشخیص آسیب های ناشی از این عضو و همچنین موم گوش لازم است. مجموعه ای از این رهنمودها توسط متخصصان گوش، خانواده پزشکان، طب داخلی، پرستاران، جراحان و پزشکان اطفال و پیری بیان شده است، که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

پزشکان باید تنها جهت مداوای علائم ناشی از موم گوش و به منظور آزمایش این ماده اقدام به تخلیه کنند. از جمله علائم ناشی از مقدار بیش از اندازه موم گوش عبارتند از : درد، خارش،شنیدن صدای زنگ در گوش وکاهش شنوایی.

اما چگونه می توان مقدار اضافی این ماده را تخلیه کرد؟ تنها راه ممکن شستشوی گوش با آب است تا به این ترتیب موم اضافی تخلیه شود.

همچنین توصیه می شود که پزشکان از بیمار خود راجع به سابقه یا پیشینه موم گوش خود سوال کنند.

افرادی که از وسایل کمکی برای شنیدن استفاده می کنند باید به طور مرتب برای معاینه گوش و افزایش تدریجی موم گوش مراجعه کنند. این امر به حفظ عملکرد صحیح وسیله کمکی برای شنوایی کمک می کند.

شدیدا توصیه می شود که فرد شخصا به کمک گوش پاک کن یا هر وسیله دیگر اقدام به زدودن موم اضافی نکند.

افرادی که مستعد گرفتگی ناشی از موم گوش هستند باید هر 6 تا 12 ماه یکبار برای شستشو مراجعه کنند.

عوارض ناشی از گرفتگی موم گوش می تواند دردناک و پیشرونده باشد و باعث عفونت و از دست دادن شنوایی شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha