پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۸۵ - ۰۰:۰۰
کد خبر: 1244

رئيس انجمن باروري و ناباروري گفت: سالانه حدود 100 هزار نفر به جمعيت خانواده هايي كه دچار ناباروري هستند در كشور اضافه مي‌شود كه افزايش سن ازدواج و باروري در كشور كه حدود 10 سال به تاخير افتاده است عامل مهم اين مسئله است.

سن باروري در ايران 10 سال بالا رفته است

به گزارش خبرنگارسلامت نیوز به نقل از فارس، محمدرضا نوروزي، دیروز در سيزدهمين كنگره باروري و ناباروري كشور كه در سالن همايشهاي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان برگزار شد، افزود: سالانه حدود 700 هزار ازدواج در كشور ثبت مي‌شود كه از اين ميزان حدود 15درصد دچار نازايي مي شود يعني هر سال حدود 100 هزار نفر به جمعيت خانواده هايي كه دچار مشكل ناباروري هستند ، اضافه مي شود.
وي اضافه كرد: دلايل مختلفي براي ناباروري وجود دارد كه افزايش سن ازدواج، مواجهه با برخي مواد شيميايي در محيط‌‌‌هاي كار مانند آسفالت كاري يا كار در كارخانه هاي رنگ سازي، حشره كش سازي و توليد مواد شيميايي يا ابتلا به برخي بيماريها مانند بيماري واريكوسل در دوران نوجواني از جمله اين عوامل است.
وي ادامه داد:‌ افزايش سن ازدواج به خصوص در سالهاي اخير يكي از عوامل مهم بروز ناباروري در كشور است، متوسط سن ازدواج در كشور رفته رفته از 24 سالگي به حدود 28 سالگي تغيير كرده است و با توجه به اينكه تقاضا براي فرزنددار شدن خانواده ها نيز معمولا 3 تا 5 سال پس از ازدواج به تاخير مي‌افتد، سن باروري در ايران به حدود 32 سالگي افزايش يافته است كه حدود 8 تا 10 سال ديرتر از زمان مناسب است
نوروزي گفت: 60 درصد نازايي ها با روشهاي ساده درمان و افزايش آگاهي و مشاوره و برقراري ارتباط جنسي در زمان مناسب يا مصرف داروها و جراحي هاي ساده درمان مي‌شود و فقط حدود 30 تا 40 درصد زوجهاي نابارور نيازمند درمان‌هاي پيشرفته و گران قيمت هستند.
رئيس انجمن باروري و ناباروري ايران تاكيد كرد:‌ اكثر خانواده هايي كه دچار نازايي مي‌شوند به شدت از نظر روحي آسيب مي‌بينند و دچار افسردگي مي شوند و نيازمند حمايت هستند با وجود اين درمان نازايي هنوز تحت پوشش خدمات بيمه‌اي نيست و بيمه ها اين نوع خدمت ضروري را يك نوع خدمت لوكس مي‌دانند اما ضرورت دارد كه دولت با تعيين سرانه مناسب درمان هر چه زودتر براي پوشش بيمه‌اي اين خدمت درماني اقدام كند.
وي گفت: هزينه درمان ناباروري در روشهاي مختلف متفاوت است و بين 200 هزار تومان تا 5/1 ميليون تومان متغير است.
نوروزي گفت: در زمان حاضر 40 مركز درمان ناباروري در كشور فعال است، اما به دلايل مختلف فرهنگي و هزينه هاي بالاي خدمات درمان ناباروري از امكانات اين مراكز استفاده كامل نمي شود و به طور متوسط اين مراكز بين 20 تا 30 مراجعه كننده دارند در حالي كه حدود 2 تا 3 ميليون زوج نابارور در كشور وجود دارند كه فقط 5 هزار زوج از آنها تاكنون به مراكز درماني مراجعه كرده‌اند.
وي افزود: به طور كلي 90 درصد زوجهاي نابارور مي‌توانند وارد چرخه درمان شوند و در هر دوره درمان حدود 30 درصد زوجهاي نابارور مي توانند صاحب فرزند شوند.
وي گفت: در زمان حاضر تقريبا همه روشهاي درمان ناباروري در كشور انجام مي‌شود، كه روش IVF، لقاح مصنوعي در خارج رحم، micro injection و درمان بر اساس سلولهاي پايه از جمله اين روشهاست، ضمن اينكه از طريق تستهاي ژنتيكي مي‌توان اختلالات ژنتيكي جنين را قبل از انتقال آن به رحم پيدا كرد و در صورتي كه جنين دچار مشكل باشد از انتقال آن به رحم خودداري مي‌شود.
سيزدهمين كنگره باروري و ناباروري كشور تا روز جمعه ادامه دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =