معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: آموزش رفتارهای سالم از دوران کودکی بسیار ساده‌تر و کارآمدتر از این کار در دوران بزرگسالی است و مدارس می‌توانند نقشی مهم و اساسی در ترویج آنها به دانشآموزان ایفا کنند.

سلامت نیوز: معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: آموزش رفتارهای سالم از دوران کودکی بسیار ساده‌تر و کارآمدتر از این کار در دوران بزرگسالی است و مدارس می‌توانند نقشی مهم و اساسی در ترویج آنها به دانشآموزان ایفا کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر علی اکبر سیاری در نشست امضای تفاهم نامه بین وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه ارتقای سلامت به معنی توانمندسازی مردم برای کنترل و بهبود سلامت است، گفت: مدارس بهترین موقعیت برای تربیت نسلی خودمراقب به شمار می‌روند. بنابراین یکی از حیطه‌های کاری مشترک بین وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش که بسیار تاثیر گذار است، استفاده از ظرفیت دانش آموزان برای آموزش رفتار پیشگیرانه به آنهاست.

سیاری در ادامه افزود: دانش آموزان، گروه سنی هستند که می‌توانند با رعایت سبک زندگی سالم از سلامت خود، خانواده، همسالان و جامعه مراقبت کنند و به عنوان یک سفیر سلامت و یک شهروند خالق سلامت زندگی عاری از خطر، سالم، مولد، شاد و با نشاط و متعالی را در پیش گیرند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: حدود13 میلیون دانش آموز با 24 میلیون والد و قریب 2 میلیون معلم یعنی 38 میلیون نفر از جمعیت کشور، مخاطبان برنامه آموزش و ارتقای سلامت در مدارس هستند، چون ارتقای سلامت در مدارس فرایندی مشارکتی با 3 ضلع دانش آموز، والدین، معلمان است.

وی با اشاره به اینکه، یکی از مهم‌ترین اقدامات در دست اجرا و برای اولین بار در کشور، تدوین برنامه جامع آموزش سلامت در مدارس است، افزود: این برنامه با همکاری خوب 2 وزارتخانه در دست تدوین است.

سیاری افزود: بسیاری از بیماری‌هایی که عامل مرگ ومیر بزرگسالان هستند، ریشه در عادت‌هایی دارند که معمولا از دوران کودکی و نوجوانی شروع شده و شکل گرفته‌اند، عادت‌هایی مانند رژیم غذایی ناسالم، کم تحرکی، استعمال سیگار و قلیان. آموزش رفتارهای سالم از دوران کودکی بسیار ساده‌تر و کارآمدتر از این کار در دوران بزرگسالی است. به همین دلیل، مدارس می‌توانند نقشی مهم و اساسی در ترویج رفتارهای سالم و آموزش آنها به دانش‌آموزان ایفا کنند.

به گفته وی، مهم‌ترین مولفه‌های برنامه‌های هماهنگ سلامت مدارس عبارتند از برنامه درسی جامع آموزش سلامت، ارایه خدمات بهداشتی در مدارس، محیط سالم و ایمن مدارس، ورزش و فعالیت بدنی، خدمات تغذیه، خدمات اجتماعی، روانشناسی و ارائه مشاوره، ارتقای سطح سلامت معلمان و مشارکت خانواده و جامعه.

سیاری افزود: ترکیب این 8 مولفه با بهره‌گیری از رویکردی هماهنگ می‌تواند تاثیر مطلوبی بر موفقیتهای علمی دانش‌آموزان و فراگیری مهارت‌های مورد نیاز برای سالم ماندن داشته باشد. این مولفه‌ها همچنین می‌توانند به ایجاد محیطی سالم و ایمن (که زمینه‌ساز حفظ و ارتقای سلامت است) کمک کنند.

سیاری با اشاره به اینکه، 11 تا 13 درصد دانش آموزان نیاز به مراقبت دارند، افزود: برای همه دانش آموزان یک شناسنامه الکترونیک سلامت طراحی کردیم که وضعیت جسمی، بینایی و شنوایی آنها بررسی می‌شود و دانش آموز هنگام فارغ التحصیلی یک کارت الکترونیک سلامت در دست خواهند داشت.

وی اذعان داشت: شهروندان از سه عامل بیماری‌های واگیر، غیرواگیر و آسیب‌های اجتماعی رنج می‌برند. همچنین کم تحرکی، عادات غذایی ناسالم و استعمال دخانیات از مهم‌ترین بیماری‌های غیرواگیر هستند که آموزش و پرورش می‌تواند ابزار مناسبی برای پیشگیری و کنترل این قبیل از بیماری‌ها باشد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در ادامه گفت: الگوهای تغذیه‌ای نامناسب است که می‌تواند منجر به بروز بیماری شود. هفت نفر از هر 10 نفری که جان خود را از دست می‌دهد، به طور مستقیم یا غیرمستقیم در اثر تغذیه ناسالم و الگوهای غلط غذایی به سمت مرگ می‌روند و رژیم غذایی ناسالم به عنوان یکی از عوامل اصلی مرگ و میر شناخته شده و بیماری‌های متعددی را به همراه دارد؛ بیماری‌های قلبی - عروقی، انواع سرطان، دیابت، فشارخون بالا، چاقی و پوکی استخوان.

وی افزود: بسیاری از جوانان در رژیم غذایی خود به میزان بالایی از غذاهای حاوی چربی‌های اشباع و نمک استفاده می‌کنند و میوه و سبزی و لبنیات کافی نمی‌خورند. عدم دریافت مواد مغذی لازم می‌تواند منجر به بروز بیماری‌هایی شود و متاسفانه اختلالات تغذی‌های میان نوجوانان و اخیرا حتی کودکان به مساله رایجی تبدیل شده است.

سیاری مشارکت و همکاری بین دو وزارتخانه برای ارتقای سلامت دانش آموزان را به فال نیک گرفت و گفت: در این خصوص ابتدا باید روند افزایشی بیماری‌های خطرناک را متوقف کنیم و اینکار عملی نمی‌شود مگر با آموزش و اصلاح سبک زندگی در دوران کودکی و نوجوانی که با همکاری بین بخشی حوزه‌های مرتبط محقق خواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =