درصدآلودگي نان‌هاي ماشيني موجود بيش ازنان‌ سنتي است

۱۳۸۷/۰۷/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13047
درصدآلودگي نان‌هاي ماشيني موجود بيش ازنان‌ سنتي است
دكتر سيد علي كشاورز، استاد تغذيه و دبير اجرايي دهمين كنگره تغذيه گفت: آداب سنتي تغذيه در كشور در حال فراموشي است كه اين امر بار تخريبي بالايي را از نظر سلامتي به همراه دارد.

وي با اشاره به پخت نان به روش صنعتي افزود: روش طراحي سيستم نان‌هاي صنعتي در دنيا به گونه‌اي است كه پخت نان كاملا از آتش جداست و هيچ گونه آلودگي از گازهاي سوختي وارد نان نمي‌شود اين در حالي است كه در ايران نان‌ها مستقيما از شعله آتش عبور مي‌كنند. صنعتي شدن نان در كشور در حال حاضر معضل شيميايي نان را كاهش نداده است. علاوه بر آن به منظور پروسه تخمير خمير نان از دي اكسيد كلر استفاده مي شود؛ بنابراين اين مواد شيميايي و هم چنين تماس مستقيم با هيدروكربن‌هاي شعله آتش، آلودگي شيميايي نان‌ها را افزايش داده است. در صورتي كه پروسه تخمير درست انجام شده و همچنين از تكنولوژي مدرن پخت در توليد نان‌هاي صنعتي استفاده شود، پخت نان به روش صنعتي بسيار مطلوب است.

دكتر كشاورز در ادامه در زمينه غذاهاي فراويژه تصريح كرد: علم تغذيه وارد زمينه ويژه‌اي شده كه در اين راستا براي افرادي كه دچار عدم تحمل غذايي، حساسيت غذايي و مشكلات گوارشي هستند از پروبيوتيك‌ها (دسته‌اي از ميكروب‌هاي مفيد) در مواد غذايي استفاده مي شود. به اين ترتيب مواد غذايي كه در ساخت آنها از پروبيوتيك‌ها استفاده مي‌شود شرايط خاصي را براي افراد مبتلا به اختلالات ذكر شده فراهم مي‌كند كه مواد غذايي دلخواه خود را بدون ايجاد عارضه مصرف كنند.

در مجموع امروزه با بهره برداري از تغييرات روي ژن‌ها كيفيت مواد غذايي را تغيير مي‌دهند به عنوان مثال پروتئين مواد غذايي گياهي با تغييراتي خاصيت پروتئين‌هاي حيواني را پيدا مي‌كند؛ بنابراين با بهره برداري از علم، مي‌توان ميزان توليد را در واحد سطحي كه پاسخگوي جمعيت جهان باشد ايجاد كرد.

وي در خصوص دسته بندي هاي مواد غذايي افزود: موادي كه امروز به عنوان بسته بندي استفاده مي‌شود، مواد غذايي را آلوده مي‌كنند در مجموع پلاستيك‌هايي كه براي دسته بندي مواد غذايي به كار مي‌روند در آلودگي اين مواد موثر هستند. در آينده علم به سمتي پيش مي‌رود كه تركيباتي از جنس خود مواد غذايي به منظور بسته بندي غذاها استفاده شود كه اين امر بسيار پرهزينه است.

دكتر كشاورز در ادامه در توضيح مواد غذايي ارگانيك گفت: استفاده از سموم و كودهاي شيميايي كشاورزي به منظور كشت و پرورش مواد غذايي پيامد خاصي را براي سلامتي انسان به دنبال دارد. امروزه تلاش مي شود حتي الامكان كودها و سموم شيميايي حذف شوند؛ چرا كه ثابت شده بسياري از سرطان‌ها از طريق آب، هوا و غذاي شيميايي ايجاد مي‌شوند. در مواد غذايي ارگانيك از كودهاي شيميايي و سموم استفاده نمي‌شود چرا كه اين مواد غذايي به شدت گران هستند، ‌در حال حاضر وزارت جهاد كشاورزي با بررسي‌هايي در صدد است تا مناطق بكري را به منظور راه اندازي اين روش ارگانيك در ايران شناسايي كند.

دبير اجرايي دهمين كنگره تغذيه در ادامه شيرهاي استريل شده را فاقد مواد شيميايي و نگهدارنده دانست و گفت: تا زماني كه بسته استريل اين شيرها و كلا مواد غذايي استريل باز نشود هيچ عامل شيميايي در اين مواد غذايي دخالت ندارد.

وي با اشاره به برگزاري دهمين كنگره تغذيه موضوع كنگره امسال را جهش به سوي مرزهاي دانش تغذيه عنوان كرد و گفت: تلاش شده اين كنگره از نظر علمي و كيفي در سطح مطلوبي برگزار شود. در اين كنگره حداقل بيش از دو هزار نفر از سراسر كشور شركت مي‌كنند. همچنين از متخصصان شاخص و برجسته داخلي و خارجي به منظور حضور در اين كنگره دعوت شده است.

گفتني است، دهمين كنگره تغذيه ايران از ششم تا نمه آبان ماه در هتل المپيك تهران برگزار مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.95054s, 18q