ميزان نياز سالمندان به پروتئين

۱۳۸۵/۱۲/۰۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1394
ميزان نياز سالمندان به پروتئين
دکتر دردانه حسين، متخصص تغذيه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: پديده سالمندي در کشورهاي غربي سال هاست که ديده ميشود اما در کشورهاي در حال توسعه اين پديده جديد است و آنها آمادگي مبارزه با عوارض سالمندي و مراقبت هاي بهداشتي را ندارند.
وي گفت: در تمام کشورهاي جهان تعداد افراد بالاي 60 سال در حال افزايش سريع است به گونه اي که نسبت اين بخش به کل جمعيت افزايش پيدا کرده است.

وي با تقسيم بندي دوره سالمندي به 3 گروه مسن، سالخورده  سالمند و کهنسال تصريح کرد: 65 تا 74 ساله سالخورده سالمند و کنهسال بالاتر از 85 سال تعريف شده است.
دکتر حسين نيازهاي غذايي را در سالمندي شامل پروتئين، چربي، کربوهيترات، انرژي ، ويتامين، مواد معدني و آب دانست و تاکيد کرد: نياز سالمندان به پروتئين مشابه يا حتي بيشتر از افراد جوانتر است زيرا هضم و جذب پروتئين کاهش مي يابد.
 وي ادامه داد: در سالمندي توده استخواني و عضلاني کاهش پيدا مي کند و ذخاير پروتئين براي برطرف کردن نيازکافي نيست بنابراين مصرف 8 دهم گرم پروتئين بر حسب کيلوگرم وزن بدن يا يک تا 25/1 گرم بر حسب کيلوگرم وزن بدن براي حفظ ذخاير مناسب است، پروتئن مورد نياز بدن بايد از منابع کم کالري و با کيفيت بالاي پروتئين نظير گوشت کم چرب، مرغ، تخم مرغ، ماهي از فرآوده هاي لبني کم چرب يا بدون چربي تامين شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
14.38463s, 18q