بررسی علل پیدایش ریزگردها، پیامدها و راهکارهای مقابله با آن با حضور مسولان و کارشناسان دستگاه‌های دولتی و برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری برگزار شد.

سلامت نیوز: بررسی علل پیدایش ریزگردها، پیامدها و راهکارهای مقابله با آن با حضور مسولان و کارشناسان دستگاه‌های دولتی و برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری برگزار شد. 

 به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا  در این جلسه حسام الدین آشنا مشاور امور فرهنگی رییس‌جمهور با اشاره به جایگاه مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در ارایه مشاوره به رییس دستگاه اجرایی کشور ، گفت: این مرکز می‌تواند در موضوعاتی که مورد اختلاف میان دستگاه‌ها و نهادهای مختلف است، مشاوره‌های صحیح به رییس جمهوری ارایه کند. 

وی با بیان این‌که «اختلاف نظرها میان متولیان می‌تواند در تشخیص صورت مساله و یا راه‌حل‌ها رخ دهد»، تصریح کرد: گردهم‌آیی و نشست مسوولان دستگاه‌های دولتی، متخصصان ، کنش گران و نهادهای مرتبط با یک موضوع و مساله ملی می تواند موجب هم افزایی و شناسایی ابعاد مساله برای حل مسایل شود. 

وی ادامه داد: برگزاری چنین نشست هایی در مرکز بررسی های استراتژیک با هدف بحث و ارایه دیدگاه ها به دور از جنجال‌های رسانه‌ای و هیاهوهای سیاسی انجام می‌شود تا درباره مسایل ملی که مورد توجه بخش قابل توجهی از جامعه است به نقطه نظر واحدی برسیم.

 مشاور فرهنگی رییس‌جمهور با یادآوری این‌که «نتیجه جلسه امروز برای تصمیم گیری دقیق به رییس جمهوری ارایه خواهد شد» خاطرنشان کرد: نباید فضا بگونه‌ای مهیا شود که تصمیم‌گیران کشور صرفا بخاطر فشارهای دستگاه‌ها و پیگیری‌های خاص به جمع‌بندی برسند. 

وی تاکید کرد: تلقی این‌که موضوع ریزگردها صرفا پدیده‌ای طبیعی است بسیار ساده‌انگارانه است؛ زیرا ریزگردها حاصل سیاست‌گذاری و اقدامات نادرست ما در سطح محلی، ملی و بین‌المللی است. 

وی با بیان این‌که «ریزگردها با پای خود نیامده‌اند و با پای خود نیز نخواهند رفت»، افزود: ریزگردها بر اثر سیاست‌گذاری‌های ما ایجاد شده‌اند و باید با اصلاح سیاست‌گذاری‌ها نیز از بین بروند. 

در این جلسه گزارشی درباره وضعیت زیست محیطی خاورمیانه نظیر کاهش منابع آبی، سیاستگذاری و عملکرد نادرست کشورهای منطقه در مصرف منابع آب‌های زیرزمینی، اهداف بلندپروازانه برخی کشورها در سدسازی و تامین منابع آبی پایدار برای خود و وضعیت فعلی تالاب‌های این کشورها ارایه شد. 

همچنین درباره اوضاع ایران در کمربند خشک جهان، عملکرد انسان‌ها در بیابان‌زایی، کاهش منابع آب شیرین کشور و پیامدهای ریز گردها در آینده کشور بحث و تبادل نظر شد. 

حاضران با اشاره به آثار اسفناک ریزگردها بر حیات همه موجودات زنده، وقوع سینوسی ریزگردها در کشور و مواردی نظیر خاصیت کلوئید ذرات خواستار انجام پ‍ژوهش‌های کاربردی در همه ابعاد برای اتخاذ تصمیمات موثر در عرصه سیاسی و بین‌المللی و علمی و فرهنگی شدند. 

اساتید دانشگاه، نمایندگان وزارتخانه‌های نیرو، نفت، کشور، جهاد کشاورزی و نمایندگان سازمان محیط‌ زیست حاضر در جلسه همچنین با اشاره به موضوع ریزگردها و پدیده‌ فرسایش باد با هدف نقد سیاست‌های گذشته و هدف گذاری برای بهبود و اصلاح سیاست‌های توسعه‌ای و محیط زیستی آینده ؛ هشدارهای پیشین زیست‌محیطی و وضعیت کنونی محیط ‌زیست کشور در مرحله‌ بحرانی را مورد بررسی قرار داده و عدم واکنش به‌ موقع دستگاه‌های متولی امور آب، محیط‌زیست، کشاورزی و امور بین‌الملل را به بوته‌ نقد گذاشتند. 

در بخش دوم این هم‌اندیشی نیز، راهکارهای سیاستی با توجه به شرایط موجود کشور و تجربیات سایر کشورها در شرایط مشابه بررسی شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =