تکنیک فراصوتی برای درمان خار پاشنه

۱۳۹۳/۱۲/۱۲ - ۱۱:۱۹ - کد خبر: 140508

سلامت نیوز: پزشکان معتقدند به کار بردن یک تکنیک فراصوتی به عنوان روش درمانی نسبتا تهاجمی برای عارضه «فاشئیت پلانتار» یا خار پاشنه امیدبخش است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ، نتایج مطالعه انجام گرفته روی 65 بیمار مبتلا به این عارضه که بیماری شایع و دردناک در پاها است نشان داد که تکنیک فراصوت می‌تواند در درمان آن نتیجه بخش باشد.

دکتر «رائول رازدان» نویسنده ارشد این مطالعه از مرکز تصویربرداری پیشرفته در لینکلن ایالت نبراسکا گفت: نتایج بدست آمده بر اساس مطالعه کوتاه مدت بوده و بررسی‌های طولانی مدت در حال انجام است که بنا بر همین نتایج اولیه می‌توان به سودمند بودن این شیوه در درمان عارضه خار پاشنه امیدوار بود.

«فاشئیت پلانتار» تورم بافت ضخیمی در کف پا است. «فاشیای پلانتار»، نوار ضخیمی از بافت در کف پا و وظیفه آن ایجاد و پشتیبانی از قوس پا است. متعاقب استفاده نامعقول و یا مفرط از پا، فاشیا می تواند ملتهب شده و باعث درد گردد که این خود باعث سخت تر شدن راه رفتن خواهد شد.

طبق گفته رازدان، روش‌های درمانی استاندارد برای عارضه فاشئیت پلانتار شامل مسکن‌ها، تزریق کورتیزون، گرم کردن، خنک کردن و ماساژ دادن می‌شود که در برخی از بیماران عمل جراحی گزینه نهایی است.

دکتر «ریموند مونتو» از بیمارستان Nantucket Cottage در ایالت ماساچوست نیز گفت: حدود 85 درصد از بیماران مبتلا به این عارضه با استراحت کافی و درمان‌های استاندارد درمان می‌شوند هر چند 15 درصد باقی‌مانده از انجام درمان‌های رایج نتیجه‌ای نمی‌گیرند.

دکتر رازدان گفت: تکنیک فراصوت درمانی رویکردی کاملا جدید است که از انرژی فراصوتی برای قطع کردن و از بین بردن بافت‌های ایجاد کننده درد و آسیب دیده استفاده می‌کند.

در این بررسی روی 65 بیمار مبتلا به این عارضه روش فراصوت درمانی آزمایش شد که بر اساس آن پزشکان یک سوزن را بوسیله هدایت فراصوتی به بافت آسیب دیده وارد می‌کنند و پس از آن نوک سوزن، ترکیبی از صوت با فرکانس بالا/پایین را به منطقه آسیب دیده پا وارد می‌کند. بدین طریق بافت مولدِ درد از بافت‌های اطراف جدا شده و از پا خارج می‌شود. در مجموع میانگین زمان این روش درمانی یک دقیقه و 30 ثانیه طول می‌کشد.

به گزارش هلث‌دی نیوز، طبق مطالعه انجام شده طی دو هفته پس از انجام این روش در میزان ناتوانی پاهای بیماران حدود 90 درصد بهبود مشاهده شد که در مقایسه با دوره پیش از درمان این سطح بهبودی قابل توجه بوده‌ است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.21559s, 19q