دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۸۷ - ۰۹:۵۸
کد خبر: 14060

آیا تا به حال نسبت به همکار و یا دوست خود حسادت کرده اید؟ نه در مورد موقعیت اجتماعی و شغلی که دارد، بلکه به خاطر سلامت فوق العاده ای که از آن بهره مند است و در عوض شما اغلب اوقات در مسیر مطب پزشک هستید!خوب این حسادت نداره، فقط کافیه راه رسیدن به این سلامت مداوم را کشف کنید تا شما نیز برای همیشه ، حتی اسم پزشکان متخصص را از یاد ببرید.

1-    به بدن  خود تمرین دهید، منظور اینه که ورزش کنید: ورزش و تمرینات بدنی باعث از بین رفتن استرس و نگرانی و آرامش روح و فکر می شود. بعلاوه سیستم ایمنی بدن را در مقابله با انواع بیماری ها تقویت می کند. ورزش باعث افزایش جریان خون می شود و همین مسئله تعداد سلولهای خونی سفید را افزایش می دهد. این سلولها مسئول از بین بردن میکروب و ویروس در بدن هستند.

2-    به بهداشت دهان خود توجه کنید: غرغره کردن مرتب مواد ضدعفونی کننده و یا دهان شویه باعث ارتقا سلامت دندانها و رهایی از انواع بیماری ها می شود.حفظ سلامت و بهداشت دهان و دندان مانع از بیماریهای لثه می شود که این بیماری به نوبه خود با انواع بیماری های جدی دیگری مثل دیابت مرتبط است.

3-    خوردن یک سیب در روز واقعا کارساز است:  یک سیب در روز باعث دور شدن شما از پزشک می شود. این یک ضرب المثل قدیمی است. نوعی آنتی اکسیدان طبیعی به نام کورستین در سیب قرمز وجود دارد که درست مثل خاصیت بروکلی و چای سبز عمل می کند و باعث ارتقا سیستم ایمنی می شود.  ورزشکارانی که از مکمل کورستین استفاده می کنند از هوشیاری بیشتری برخوردارند و واکنش آنها در هنگام مسابقه سریعتر صورت می گیرد.

4-    نگران نباشید ، بر استرس و تنش ها غلبه کنید:  ترس و نگرانی بابت هر چیز حتی بیماری باعث وقوع اتفاق ناگوار بیماری می شود.زیرا سیستم ایمنی با این طرز تفکر ضعیف می شود. در حالت استرس و نگرانی هورمون کورتیزول و اپی نفرین زیاد شده و باعث ضعف سیستم ایمنی می گردد.

5-    ویتامین بیشتری مصرف کنید:  فقدان و کمبود ویتامین D یک اپیدمی جهانی است. همه افراد نیازمند این ویتامین حیاتی هستند که در تخم مرغ ، شیر و ماهی آزاد سرخ گوشت وجود دارد. مرکبات بهترین منبع ویتامین C هستند و این ویتامین در ارتقا سیستم ایمنی بدن موثر است.

6-    طرز تفکر نسبت به بدن:  افرادی که اصلا به بیماری اعتقاد ندارند ، همین نگرش مثبت  باعث می شود که اصلا بیمارنشوند. هر نوع تفکری باعث یک نوع واکنش زیست شیمیایی در بدن می شود. مسلما نگرش مثبت باعث افزایش اکسید نیتریک می شود که به ایجاد تعادل در فرارسان های عصبی کمک می کند، سیستم ایمنی را تقویت نموده و جریان خون را افزایش می دهد. هر زمان سطح این ماده شیمیایی – به دلیل ورزش و یا تفکر مثبت- در بدن افزایش یابد، مقاومت نسبت به بیماری نیز بهبود می یابد.

7-    تزکیه نفس و یا مدیتیشن:
  فکر و روح آرام، آرامش جسم را به همراه دارد. این کار باعث آرامش سیستم عصبی می شود و به سیستم ایمنی اجازه می دهد که با دخالت کمتری عمل کند. کیفیت خواب بهتر شده و قدرت مبارزه با تنش های ناخواسته و اجتناب ناپذیر زندگی افزایش می یابد.

8-    ارتباط اجتماعی خود را افزایش دهید: بعضی از فاکتورهای شخصیتی در افراد وجود دارد که مقاومت آنها را نسبت به ویروس ها و حتی سرماخوردگی تحت تاثیر قرار می دهد. برای مثال افراد برون گرا کمتر از افراد درون گرا در برخورد با ویروس سرماخوردگی به آن مبتلا می شوند. البته برون گرایی به معنای ارتباط بیشتر با افراد باعث ایمنی به بیماری نیست ، بلکه برون گرایی خاصیتی دارد که به نظر می رسد حافظ افراد است. افرادی که شبکه ارتباط گسترده تر دارند، کمتر دچار بیماری قلبی شده و عمر طولانی تری دارند.

9-    روی نکات مثبت تاکید و اصرار کنید: افرادی که احساس مثبتی دارند- شاد، مشتاق و آرام هستند- کمتر دچار سرماخوردگی می شوند.

10-    دستان خود را به صورت مرتب بشویید: این بارزترین توصیه برای مبارزه با انواع ویروس ها است. به خصوص در فصل سرماخوردگی  که تماس با انواع میکروب ها اجتناب ناپذیر است، شست و شوی مرتب دست بهترین راه پیشگیری است. اغلب افراد ، در مورد شست و شوی دست بعد از رفتن به توالت چندان متعهد نیستند، درحالیکه این کار واجب و لازم است.

11-    خواب و استراحت: خواب یکی از بهترین روش ها برای حفظ سلامتی است. افرادی که دقیقا 8 ساعت در شب استراحت می کنند، وضعیت بهتری خواهند داشت. خواب خوب در شب باعث ترمیم سیستم ایمنی می شود . زیرا در حالت خواب مقدار ملاتونین افزایش می یابد و این ماده در ارتقا سیستم ایمنی موثر است و ازهمه مهمتر این که عوارض جانبی ندارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =