سه‌شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۸:۳۴
کد خبر: 142196

مدیرکل دفتر امور بیمارستان‌های وزارت بهداشت، با عنوان این مطلب که ممنوعیت پیوند کلیه در بیمارستان‌های خصوصی موقت است، نسبت به اعلامیه‌های فروش کلیه هشدار داد.

سلامت نیوز: مدیرکل دفتر امور بیمارستان‌های وزارت بهداشت، با عنوان این مطلب که ممنوعیت پیوند کلیه در بیمارستان‌های خصوصی موقت است، نسبت به اعلامیه‌های فروش کلیه هشدار داد. سیداحمد تارا به بازار سیاه پیوند کلیه در دنیا اشاره کرد و افزود: بیشترین آمار پیوند کلیه در بازار سیاه مربوط به آمریکا، رژیم‌صهیونیستی و آلمان است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ،او با اعلام اینکه در کشور ما نیز موارد معدودی پیوند از طریق بازار سیاه انجام می‌شود، تاکید کرد: اما عمده پیوندهای کلیه از طریق انجمن حمایت از بیماران کلیوی و با نظارت این مرکز انجام می‌شود. به گفته مدیرکل دفتر امور بیمارستان‌های وزارت بهداشت، تعداد افرادی که در کشور دچار نارسایی کلیوی هستند ۵۰ هزار نفر است که از این تعداد ۲۷ هزار نفر دیالیز می‌شوند.

تارا با عنوان این مطلب که بیماران دیالیزی هفته‌ای سه بار مجبور به حضور در مراکز دیالیز هستند، بر ضرورت پیوند کلیه برای این افراد تاکید کرد و افزود: به جز ۲۷هزار بیمار دیالیزی در کشور سالانه ۵ تا ۶ هزار نفر به این تعداد افزوده می‌شود که تا سال ۱۴۰۰ این تعداد به ۹ هزار نفر خواهد رسید. او گفت: بر اساس برنامه ریزی‌های  صورت گرفته  قصد داریم تا بیماران هم از ظرفیت پیوند کلیه از افراد زنده و هم فردی که دچار مرگ مغزی شده است استفاده کنند.

به این منظور به دنبال استفاده از توان یک سازمان مردم‌نهاد در کشور هستیم. تارا با اشاره به طرح ارائه شده در وزارت بهداشت برای ساماندهی بیماران کلیوی کشور، افزود: بر اساس این طرح هیچ بیمارستانی حق پیوند کلیه ندارد مگر اینکه انجمن حمایت از بیماران کلیوی مجوز آن را صادر کرده باشد. او ادامه داد: اطلاعات افرادی که قصد اهدای عضو دارند با افرادی که متقاضی دریافت هستند در سامانه‌ای ثبت می‌شود و هیچ‌گاه فرد اهداکننده با گیرنده ارتباطی ندارد و تا زمان پیوند این دو فرد همدیگر را نمی‌بینند و فقط به شکل نرم‌افزاری امکان پیوند میان این دو فرد بررسی می‌شود.

تارا افزود: با این اقدام تا حد زیادی زمینه‌های دلالی پیوند کلیه در کشور از بین می‌رود. او در ادامه با عنوان این مطلب که بحث ممنوعیت پیوند کلیه در بیمارستان‌های خصوصی موقت است، اظهار کرد: در صورت تکمیل زیرساخت‌های لازم و اجرای کامل طرح وزارت بهداشت بیمارستان‌های خصوصی نیز امکان پیوند را خواهند داشت. تارا با تاکید بر اینکه کشورمان جزو کشورهایی است که دارای بازار سفید پیوند کلیه در جهان است، افزود: علت این امر روال شفاف و سالم اهدای عضو در کشور است.

مدیرکل دفتر امور بیمارستان‌های وزارت بهداشت، گفت: بسیاری از اعلامیه‌هایی که با عنوان فروش کلیه در سطح شهر نصب شده است با قصد کلاهبرداری از افراد نیازمند روی در و دیوار نصب می‌شود و بدین وسیله از افراد کلاهبرداری می‌کنند. مهر نوشت؛ تارا تصریح کرد: افرادی که به این شکل و از طریق اعلامیه‌های سطح شهر قصد پیوند را دارند مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند و با پرداخت مبالغی به‌منظور انجام دادن آزمایش‌های اولیه  از آنها کلاهبرداری می‌شود.  

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha