كودكان روستايي پفك و چيپس را 5 برابر بيش‌تر از لبنيات مصرف مي‌كنند

۱۳۸۵/۱۲/۱۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1429
كودكان روستايي پفك و چيپس را 5 برابر بيش‌تر از لبنيات مصرف مي‌كنند

به گزارش سلامت نیوز، ايرج خسرونيا، رئيس جامعه پزشكان متخصص داخلي ايران در گفت‌و‌گو با فارس افزود: چند سالي است كه بيش از گذشته مواد غذايي بي‌ارزش و تنقلات در بسته‌هاي شيك و جذاب در اختيار مردم و به خصوص كودكان قرار گرفته است در حالي كه اين مواد به رغم ظاهر جذابشان هيچ ارزشي ندارند.
وي ادامه داد: با وجود مضرات فراوان اين مواد غذايي تبليغات بسياري هم توسط رسانه‌ها درباره اين مواد مي‌شود و توليد كنندگان اين تنقلات پول خوبي هم بابت اين تبليغات مي‌دهند و متأسفانه هيچ بازرسي و نظارت مؤثري هم بر اين روند مخرب سلامت وجود ندارد.
خسرونيا اضافه كرد:‌ مصرف پفك، چيپس و تنقلات بدون ارزش غذايي موجب سوء تغذيه و لاغري، كوتاه قدي و پوكي استخوان و ضعف عمومي در اين كودكان در آينده مي‌شود و متأسفانه اين مسئله خطرناك در شهرستان‌ها نيز در حال نفوذ است.
وي گفت: مسئولان وزارت بهداشت بايد به وسيله قانون جلوي اين تبليغات مخرب را بگيرد.
وي افزود: مصرف روغن‌هاي سوخته در ساخت چيپس‌ها يكي از تهديد كننده‌هاي مهم سلامت كودكان و مردم است در حالي كه نبايد يك روغن بيش از يك‌بار مصرف شود اما توليد‌كنندگان چيپس‌ از يك روغن چندين بار استفاده مي‌كنند كه سرطان زاست.
رئيس جامعه پزشكان متخصص داخلي ايران ادامه داد:‌ در شهرها علاوه بر اين تنقلات مضر سلامت، مواد غذايي با ارزش بالا مانند گوشت، ماهي و پروتئين‌هاي با ارزش غذايي هم وجود دارد و در دسترس مردم است و مردم هفته‌اي يك يا دو بار گوشت مصرف مي‌كنند اما در روستاها اين طور نيست و علاوه بر نبود اين مواد در روستاها به علت هزينه بالاي خريد آن بسياري از روستائيان توان تأمين اين مواد را ندارند.
خسرونيا گفت:‌ در شهرستان‌ها شير و لبنيات به صورت يارانه‌اي در اختيار مردم قرار مي‌گيرد اما در روستاها اين طور نيست، شير و لبنيات توليدي آن‌ها نيز با توجه به اينكه دولت و شركت‌هاي توليد شير پاستوريزه با قيمت مناسب‌تري از آن‌ها خريداري مي‌كنند مستقيماً به شهرها مي‌آيد.
وي ادامه داد: دولت به جاي اين‌كه يارانه‌هاي مواد غذايي را به قند و شكر و روغن بدهد بايد مواد غذايي با ارزش بالا را مانند گوشت و لبنيات با قيمت مناسب در اختيار همه مردم در شهرها و روستاها قرار دهد و‌گرنه در آينده، 20 يا 30 سال آينده با نسلي، لاغر، ضعيف و بيمار مواجه مي‌شويم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.63876s, 18q