بی‌توجهی به درمان مننژیت و خطر 90 درصدی مرگ بیمار

۱۳۹۴/۰۱/۱۸ - ۱۵:۱۶ - کد خبر: 143572

سلامت نیوز: یک متخصص مغز و اعصاب و روان گفت: مننژیت اگر دیر درمان شود، 90 درصد باعث مرگ بیمار می‎شود.

دکتر حاتم زبردست در گفت‏‌و‎گو با ایسنا ، اظهار کرد: عارضه مننژیت اغلب به علت بیماری‎های عفونی از قبیل باکتریال، قارچی، ویروسی و بعضا انگل‎ها ایجاد می‎شود.

وی ادامه داد: غیر از عوامل باکتریایی، ممکن است این بیماری به علت عامل غیرعفونی همچون انواع سرطان‎ها و بیماری‎های گوناگونی که عروق مغز را ملتهب می‎کنند، ایجاد شود.
زبردست خاطرنشان کرد: واژه مننژیت از پرده‎هایی به نام مننژ که مانند غلافی مغز را پوشانده‎اند، گرفته شده است.

این متخصص مغز و اعصاب و روان افزود: عامل ایجادکننده بیماری از راه‎های مختلفی از جمله خون یا عامل عفونی از ناحیه ریه، عفونت گوشی، کانون‎های مجاور مغز یا مسیر تنفسی یا عفونت‎هایی از داخل شکم، از طریق جریان خون از کانون‎های مجاورتی عبور کرده، وارد پرده‎های مننژ شده و با گسترش باعث ایجاد مننژیت می‌شود.

وی اضافه کرد: وقتی پرده‎های مننژ دچار التهاب می‎شوند، بر روی مغز تاثیر می‎گذارند، مغز عکس‎العمل نشان داده و شخص علائم بالینی از قبیل بی‎هوشی، هذیان‎گویی، سردرد شدید، استفراغ مکرر، افزایش فشار مغز، تب بالا (مگر اینکه زمینه فقر ایمنی داشته باشد که با علامت تب همراه نباشد)، گاهی اوقات یبوست و کاهش بینایی و شنوایی از خود بروز می‎دهد.

زبردست تصریح کرد: پزشک هنگام معاینه بالینی بیمار با دست ‎گذاشتن بر ناحیه گردن، سفتی آن را احساس می‎کند و وقتی بیمار در وضعیت سوپایم(درازکش) قرار می‎گیرد به سختی گردن خود را بالا می‎آورد.

این متخصص مغز و اعصاب و روان بیان کرد: پزشک باید با انجام آزمایش از مایع مغزی ‎نخاعی (در اصطلاح آب ‎کمر بیمار) و انجام سی‎تی‎اسکن، وضعیت سیستم‎های مغزی و ساختمان‎های اعصاب گوناگون مغزی بیمار را که ممکن است در اثر مننژیت درگیر شده باشند را بررسی می‎کند.

وی تاکید کرد: تشخیص به‎ موقع و درمان در مننژیت بسیار مهم است، چرا که اگر دیر درمان شود، ممکن است 90 درصد باعث مرگ بیمار شود.

زبردست با بیان اینکه بیمار مبتلا به مننژ باید حتما بستری شده و روند درمان به شکل سیستماتیک پیگیری شود، افزود: پزشک باید مطابق جواب آزمایش مغزی‎ - نخاعی، روند درمان را انجام دهد و معمولا دوره‎ درمان آن نیز دو هفته به طول می‎انجامد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.21023s, 19q