ضدآفتاب های طبيعي را بشناسید

۱۳۹۴/۰۲/۱۹ - ۱۱:۰۱ - کد خبر: 147117

سلامت نیوز:متخصصان متوجه شدند که خوردن خوراکي هاي تهيه شده از گوجه فرنگي براي حفاظت از پوست در برابر آفتاب سوختگي و نيز پيشگيري از پيري پوست ناشي از تماس با نور خورشيد، مفيد است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آريا، فلاوانوئيد، نور ماوراي بنفش را به خود جذب مي کند و التهاب را کاهش مي دهد. در صورت مصرف روزي تنها 56 گرم شکلات تلخ خطر بروز سرطان کاهش پيدا مي کند.

شکلات تلخ : از آن جا که شکلات تلخ نوعي آنتي اکسيدان قوي و غني از فلاوانوئيد است، از پوست در برابر آفتاب سوختگي و سرطان محافظت مي کند. فلاوانوئيد، نور ماوراي بنفش را به خود جذب مي کند و التهاب را کاهش مي دهد. در صورت مصرف روزي تنها 56 گرم شکلات تلخ خطر بروز سرطان کاهش پيدا مي کند.

سبزي هاي برگ سبز : اين نوع سبزي ها حاوي کاروتنوئيد و آنتي اکسيدان هايي مانند لوتئين است که از پوست در برابر آسيب نور خورشيد و بيماري هاي پوستي محافظت مي کند. مصرف اسفناج، کلم پيچ و برگ چغندر خطر سرطان را 50درصد کاهش مي دهد. کلم بروکلي نيز مفيد است و براي به دست آوردن اثر مثبت آن کافي است روزي نصف پيمانه مصرف کنيد.

ماهي : ماهي ماکرو، سالمون، ساردين، قزل آلا و شاه ماهي غني از اسيد چرب امگا3 است که خطر بروز ملانوما کشنده ترين نوع سرطان پوست را کاهش مي دهد. خوردن هفته اي 2 وعده ماهي براي محافظت از پوست کافي است. مکمل هاي روغن ماهي نيز در کاهش آفتاب سوختگي موثر است.

سبزيجات نارنجي : هويج و کدو حلوايي حاوي بتاکاروتن است که به طور موثر کاهش دهنده آفتاب سوختگي است. هر چه گياه رنگي تر باشد، قدرت محافظتي آن در برابر اشعه ماوراي بنفش بيشتر است و آثار پيري و سرطان پوست را نيز کاهش مي دهد. البته پس از مصرف ويتامين D، از ضدآفتاب استفاده کنيد.

گوجه فرنگي : متخصصان انگليسي در يک مطالعه جديد دريافته اند که گوجه فرنگي مي تواند پوست را جوان نگه دارد و از اين بافت حياتي در برابر آفتاب سوختگي محافظت کند.
متخصصان متوجه شدند که خوردن خوراکي هاي تهيه شده از گوجه فرنگي براي حفاظت از پوست در برابر آفتاب سوختگي و نيز پيشگيري از پيري پوست ناشي از تماس با نور خورشيد، مفيد است.

گوجه حاوي ترکيبي به نام ليکوپن است که با پيري مقابله مي کند. ليکوپن از رنگدانه هاي طبيعي موجود در گوجه است که در فرآيندهاي مختلف طبخ و تهيه سس کچاپ و رب و آب گوجه فرنگي، مقدار آن نه تنها از بين نمي رود بلکه افزايش پيدا مي کند.

البته توجه داشته باشيد که مصرف گوجه فرنگي براي دارندگان گروه هاي خوني A و B مضر بوده و اين افراد مي توانند به جاي گوجه فرنگي از مصرف هندوانه و گريپ فروت که هر دو منبع سرشار ليکوپن هستند بهره ببرند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
20.49193s, 18q