درباره بيماري‌هاي‌ خاص و صعب العلاج، بيشتر بدانيم

۱۳۹۴/۰۲/۱۹ - ۱۰:۵۹ - کد خبر: 147124
درباره بيماري‌هاي‌ خاص و صعب العلاج، بيشتر بدانيم

سلامت نیوز:در کشور ما، به سه بيماريِ «تالاسمي»، «هموفيلي» و «نارسايي مزمن کليه»، که هر سه به شکلِ مستقيم يا غيرمستقيم توسط عواملِ ژنتيکي شکل مي‌گيرد، بيماري‌هاي‌ خاص گفته مي‌شود.همچنين دو بيماريِ «سرطان» و «ام اس» از شايع ترين بيماري‌هاي‌ سخت و صعب العلاج است که فرد مبتلا را مدتي طولاني يا تمامِ عمر، درگيرِ مراحل درمان مي‌کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان،در اين مطلب براي آشنايي بيشتر خوانندگان به اين بيماري‌ها اشاره مي‌کنيم.

تالاسمي

تالاسمي يک بيماريِ خونيِ ژنتيکي است که به اختلالات هموگلوبينِ خون مربوط مي‌شود. هموگلوبين که انتقال دهنده اکسيژن در سلول‌هاي‌ قرمز خوني است، شامل ۲ پروتئين مختلف به نام آلفا و بتاست. اگر بدن توانايي توليد کافي از هر دو پروتئين را نداشته باشد، سلول‌هاي‌ خوني به طور کامل تشکيل نمي‌شود و در اين صورت، توانايي انتقال اکسيژن کافي را ندارد و در نتيجه، نوعي کم خوني در بدن ايجاد مي‌شود که شايد تا پايان عمر همراه فرد باشد.

انجام آزمايش کم خوني پيش از ازدواج و انجام آزمايش روي جنينِ مشکوک در هفته‌هاي‌ اول بارداري، از راه‌هاي‌ پيشگيري تولدِ نوزادِ مبتلا به تالاسمي است. روش اصلي کنترل تالاسمي، تزريق مدام سلول‌هاي‌ قرمز خون به فردِ مبتلاست.

هموفيلي

هِموفيلي يا خون‌تَراوي يک بيماري‌ ارثي است که در آن، توان بدن براي ايجاد لخته و انعقاد خون، براي جلوگيري از خونريزي در صورت پاره شدن رگ، مختل مي‌شود. علايم اوليه هموفيلي، خونريزي‌هاي‌ طولاني پس از خراش‌هاي‌ کوچک است اما به تدريج بيماري پيشرفت مي‌کند و علايم شديدتري مثل خونريزي‌هاي‌ دردناکِ داخل مفصلي، ايجاد مي‌شود.

علاوه بر اقدامات پيشگيرانه، تنها راه نجات شخص مبتلا به هموفيلي در لحظاتي که دچار خونريزي شديد و طولاني شده، تزريق فاکتور انعقاد خون است.

نارسايي مزمن کليه

نارسايي مزمن کليه به شرايطي گفته مي‌شود که کليه‌ها نتوانند آن طور که بايد، عمل کنند و اين کاهش عملکرد طي ماه‌ها و سال‌ها شديدتر شود. شايع ترين علت نارسايي مزمن کليه، ديابت و پرفشاري خون است و درمان و کنترل آن در رعايت رژيم غذايي، دياليز و پيوند کليه خلاصه مي‌شود.

سرطــان

به زبانِ ساده، تقسيم و رشدِ نامتقارن و غيرعاديِ سلول‌هاي‌ بدن را سرطان مي‌گويند. علت دقيق اين پديده هنوز مشخص نيست اما احتمال دارد عواملِ ژنتيکي يا عواملِ خارجي مثل مواد راديواکتيو، مواد شيميايي و سمي، تابش بيش از حد اشعه خورشيد و... که موجب اختلال در فعاليت سلول‌‌ها مي‌شود در ابتلا به اين بيماري، بي اثر نباشد. تغذيه سالم، مصرف نکردن دخانيات و پرهيز از رفتارهاي پر خطر جنسي، از روش‌هاي‌ مهمِ پيشگيري از ابتلا به سرطان است. شيمي درماني، پرتو درماني، جراحي، ژن درماني و... از راه‌هاي‌ کنترل سرطان است.

ام اس

ام اس يا فلجِ چندگانه، يک بيماري مزمن است که به اعصاب در طناب نخاعي و مغز آسيب مي‌‌زند و باعث ايجاد طيف گسترده‌اي‌ از علايم مثل از دست دادن کنترل عضلات و اختلالات بينايي و تکلمي مي‌شود. اين بيماري در زنان شايع تر از مردان و در جوانان، شايع تر از افراد سالمند است. هنوز علتِ اصلي اين بيماري مشخص نشده‌اما کمبود ويتامين D و استرس و اختلالات عصبي، از عواملِ تشديد کننده اين بيماري است. مصرفِ داروهاي مسکنِ درد، ضدافسردگي و ضدتشنج، فيزيوتراپي و استفاده از طبِ سنتي و طبِ مکمل از روش‌هاي‌ کنترلِ ام اس است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
مریم جمشیدعینی
با سلام و خسته نباشید ، در مورد بیماری صعب العلاج لوپوس چیزی ننوشتید که درمانی ندارد و فقط کنترل میشود به شرط اینکه بتوانیم سیستم ایمنی را تقویت کرده باشیم .با تشکر
11.36818s, 20q