چند روز گذشته رییس سازمان پزشکی‌قانونی کشور از افزایش سالانه پرونده‌های تخلف پزشکی درمراکز پزشکی‌قانونی خبر داد. آن‌طور که احمد شجاعی اعلام کرد، شکایت‌های مردمی از پزشکان در چهار رشته جراحی پلاستیک، زنان و زایمان، دندانپزشکی و ارتوپدی بیشترین پرونده را دارد و کمبود پزشک متخصص یکی از مشکلات مراکز پزشکی‌قانونی کشور است. در ماه‌های اخیر خبرها و در عین حال شایعات بسیاری درباره تخلفات پزشکی در نقاط مختلف کشور مطرح شد که همگی حاکی از افزایش تخلفات پزشکی است و اعتماد مردم را نسبت به جامعه پزشکی کم خواهد کرد.

شکایت مردی که اصرار پزشکان به زایمان طبیعی همسرش را کشت

سلامت نیوز: چند روز گذشته رییس سازمان پزشکی‌قانونی کشور از افزایش سالانه پرونده‌های تخلف پزشکی درمراکز پزشکی‌قانونی خبر داد. آن‌طور که احمد شجاعی اعلام کرد، شکایت‌های مردمی از پزشکان در چهار رشته جراحی پلاستیک، زنان و زایمان، دندانپزشکی و ارتوپدی بیشترین پرونده را دارد و کمبود پزشک متخصص یکی از مشکلات مراکز پزشکی‌قانونی کشور است. در ماه‌های اخیر خبرها و در عین حال شایعات بسیاری درباره تخلفات پزشکی در نقاط مختلف کشور مطرح شد که همگی حاکی از افزایش تخلفات پزشکی است و اعتماد مردم را نسبت به جامعه پزشکی کم خواهد کرد.

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه جهان صنعت در ادامه نوشت: این درست همان چیزی است که مدت‌هاست پزشکان را نگران کرده و پیشتر نیز همین نگرانی سبب شده بود پخش سریال «درحاشیه» که در بخش‌هایی به خطاهای پزشکی می‌پرداخت هم متوقف شود. به دنبال این خبرها و حاشیه‌ها روز گذشته اما دادستان نظام پزشکی سنندج برای رسیدگی به شکایت مردی که می‌گوید اصرار پزشکان بیمارستان شهید بهشتی قروه به زایمان طبیعی موجب مرگ همسر جوانش شد، جلسه تخصصی برگزار کرد.


ماجرای مرگ روژین
25 بهمن‌ماه سال گذشته، روژین میهمی زن جوان 19 ساله کردستانی برای انجام زایمان به بیمارستان شهید بهشتی قروه در کردستان مراجعه کرد. در ساعت 11:30 دقیقه روژین بستری شد و بعد از حدود چهار ساعت بی‌خبری همسر و خانواده‌اش، فریاد زن جوان از شدت درد همچنان بلند بود.
یونس سعیدی (همسر روژین) بعد از ساعت‌ها بی‌اطلاعی از حال عمومی همسرش، با شنیدن صدای ناله‌های مکرر روژین از پزشک و کادر بیمارستانی درخواست کرد همسرش را سزارین کنند اما او در گفت‌وگو با آنا مدعی شده است رفتارش نتیجه‌ای جز عصبانیت و تهدید کادر پزشکی «به برخورد طبق قانون» را دربر نداشت.
این روند تا ساعت 8:30 دقیقه روز بعد ادامه داشت تا اینکه یکی از پرسنل بیمارستان با عجله نامه‌ای را جهت گرفتن رضایت برای عمل سزارین به یونس می‌دهد ولی مرد جوان چون دیگر ناله‌های همسرش را نمی‌شنید و او را هم در این مدت ندیده بود، ابتدا عواقب و عوارض عمل را نمی‌پذیرد اما در نهایت درماندگی وی باعث می‌شود تا آن برگه را به‌طور مشروط امضا کند و دقایقی بعد، موفق به دیدن فرزند تازه‌متولد‌شده‌اش می‌شود.
یونس درباره آن روز می‌گوید: پس از انتظار یک ساعته، سرانجام در اتاق عمل باز و دور از چشم بقیه اعضای خانواده‌ام، همسرم را با عجله به اتاق ‌آی‌سی‌یو بردند و حدود یک ساعت پس از آن در حالی موفق به دیدار همسرم شدم که پرستاران با دستگاه ساکشن از ریه روژین خون و لخته خون تخلیه می‌کردند.
وی در تشریح بقیه ماجرا افزود: پرستاران وقتی با اعتراضات مکرر من و سوالات پی‌در‌پی مبنی بر چرایی خونریزی ریه روژین رو‌به‌رو شدند، گفتند نگران نباش این خون نیست بلکه دارو است و به این ترتیب با این جملات مرا قانع کردند اما بعدا به من گفته شد احتمالا زمان کار گذاشتن لوله اکسیژن نای روژین دچار پارگی و خونریزی شده بود.
طبق گفته مرد جوان، در این مدت همسر یونس تقریبا هوشیار بود ولی بدون اکسیژن وضعیتش به شدت بحرانی می‌شد. در ‌‌نهایت دکتر بیهوشی به اتاق‌ آی‌سی‌یو می‌رود و زمانی که پس از ویزیت از پزشک پرسیدند حال بیمار چطور است، پزشک پاسخ داد که مادر جوان اسپیره کرده اما متاسفانه ظاهرا این تشخیص غلط بوده است چون حوالی ظهر به یونس گفته می‌شود «بیمار شما به یک اسپری اتروونت نیاز دارد» و چون آن اسپری در شهر قروه پیدا نشد، یونس عازم همدان می‌شود تا این دارو را پیدا کند اما از آنجایی که ظاهرا با توجه به اینکه تجویز به صورت تلفنی انجام می‌شود، این تشخیص و تجویز کلا اشتباه بوده است.
پس از گذشت ۱۰ ساعت بستری در اتاق‌ آی‌سی‌یو بالاخره با پیگیری‌های یونس از سوی بیمارستان به او گفته می‌شود به مرکز مجهز‌تر نیاز دارند، برای همین تصمیم گرفته‌اند روژین را به سنندج منتقل کنند.
در آمبولانس و در طول مسیر طبق گفته یونس، روژین از هوشیاری نسبی برخوردار بوده است و پس از اینکه آنان به بیمارستان توحید سنندج می‌رسند، به سرعت اقدامات اولیه انجام می‌شود و بعد از مدت کمی متخصص‌های مختلف از جمله معاون درمان سنندج، بر بالین بیمار حاضر شدند که در نهایت با تشخیص آمبولی مایع آمنیوتیک تصمیم به بستری بیمار در بخش ‌‌آی‌سی‌یو گرفته می‌شود اما دیگر درمان برای آمبولی روژین خیلی دیر شده بود چون 10 ساعت قبل از آن یعنی وقتی این زن 19 ساله در بیمارستان قروده بوده باید این مشکل بیمار تشخیص داده و درمان می‌شد. برای همین با وجود بستری‌شدن روژین در بخش‌ آی‌سی‌یو بیمارستان سنندج به مدت دو روز و تلاش کادر پزشکی متاسفانه روژین جوان از دنیا می‌رود.
این در حالی بود که سر نوزاد روژین نیز به گفته یونس، بر اثر وکیوم بزرگ‌تر از حد معمول شده بود- تقریبا دو برابر- و البته ممکن است عوارض دیگری در انتظار این نوزاد باشد که هنوز بروز نکرده است.


ورود دادستان نظام پزشکی به پرونده روژین
حالا با شکایت همسر این زن جوان و آن‌طور که معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان می‌گوید، دادستان نظام پزشکی سنندج از برگزاری جلسه رسیدگی تخصصی به پرونده مادر کردستانی خبر داده است.
هومن قصری، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان تاکید می‌کند که در حال حاضر پزشکان سندرم نارسایی تنفسی را برای این مادر تشخیص دادند اما علت نهایی مرگ این مادر پس از تشکیل کمیسیون‌های تخصصی بررسی، مشخص و اعلام می‌شود.
به گفته قصری، این مادر باردار برای انجام زایمان در بیمارستان شهید بهشتی قروه بستری شده بود اما بنا بر دلایلی، پزشک زنان و زایمان در نهایت تصمیم به انجام عمل سزارین می‌گیرد. در حین بیهوشی و زایمان نیز سیستم تنفسی مادر دچار مشکل می‌شود و در ادامه، تحت‌نظر متخصصان بیهوشی و زنان لوله‌گذاری و زایمان انجام می‌شود.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان می‌افزاید: پس از اعزام بیمار به بیمارستان توحید سنندج، بنده با یک فوق تخصص ریه بر بالین بیمار حاضر شده و طبق تشخیص اورژانس بیمارستان توحید سنندج در آن لحظه بیمار بلافاصله به ‌آی‌سی‌یو منتقل شد و تحت‌نظر دو فوق تخصص ریه تحت درمان قرار گرفت و با توجه به اینکه نارسایی تنفسی داشت، دو روز در آن بیمارستان تحت درمان بود اما متاسفانه اقدامات درمانی موثر واقع نشد و مادر فوت کرد.
قصری ادامه می‌دهد: پس از فوت هم کمیسیون پزشکی در شهرستان قروه و هم کمیسیون تخصصی در بیمارستان توحید سنندج و هم کمیسیون تخصصی مرگ مادران باردار در معاونت درمان دانشگاه تشکیل شد، پرونده به نظام پزشکی ارجاع و کالبدشکافی روی بدن این بیمار انجام شده و منتظر نتایج نهایی پزشکی‌قانونی هستیم و همچنین پس از اعلام نتایج کمیسیون‌های تخصصی پرونده در نظام پزشکی قروه این ماجرا را پیگیری می‌کنیم.
دکتر هومن قصری، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان در عین حال ادامه داد: روز چهارشنبه هفته گذشته، یک جلسه استانی مرگ و میر مادران باردار را برگزار کردیم چون یکی دو مورد مرگ مادران باردار در قروه نیز گزارش شده بود.
به گفته وی، با همه این تمهیدات، روژین به صورت طبیعی وضع حمل نکرد و خیلی با عجله او را به اتاق عمل بردند و بعد از آن ۱۰۰ گرم لخته خون از ریه این زن جوان خارج شده است. در طول این مدت من تذکر می‌دادم که او را سزارین کنید اما با حرف‌های تحقیرآمیز مرا از اتاق بیرون کردند و سعی داشتند زایمان طبیعی انجام دهند.
قصری ادامه می‌دهد: باید به نظام پزشکی، پزشکی‌قانونی و به وزارت دادگستری علت مرگ را اعلام و در ‌‌نهایت حکم صادره را بیان کنیم. الان نمی‌توانیم علت اصلی مرگ مادر را بگوییم زیرا باید نظرات جمع‌بندی و درصد قصور پزشکی در این حادثه مشخص شود.
پرونده فاقد اعتبار است
رسیدگی به این شکایت در حالی صورت می‌گیرد که یونس سعیدی، همسر روژین مدعی است: «پرونده بالینی همسرم فاقد اعتبار است چراکه بعد از مرگش بازنگری شده و حتی امضای بنده را در آن‌که مشروط به هرگونه عوارض صدمات و عواقب بعدی بوده برداشتند و حالا هم کسی به درد من نمی‌رسد. این در حالی است که در زایمانی که هم رحم را برش داده باشند (اپیزیوتومی) و هم سزارین کرده باشند، نشانه آشکاری از بی‌تجربگی محض پزشک مسوول وجود دارد.»
یونس می‌افزاید: «برای رسیدگی به شکایتم باید حدود دو میلیون تومان به حساب نظام پزشکی کردستان واریز کنم (‌چون تعداد افرادی که به‌عنوان پزشک و کادر درمان از آنها شکایت کرده‌ام، 15 نفر هستند) که پول زیادی برایم محسوب می‌شود. برای همین حتی نتوانسته‌ام با وجود تاکید قضات دادگستری، وکیل بگیرم.»
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان معتقد است براساس یک قانون موجود در نظام پزشکی برای جلوگیری از بروز شکایت‌های متعدد و بی‌جا هرکس از یک پزشک یا مرکز درمانی شکایت داشته باشد، باید مبلغ ۱۵۰ هزار تومان واریز کند ولی اینکه به تعداد شکایت از افراد باید پول واریز شود، چنین چیزی صحت ندارد.
قصری همچنین در خصوص پرداخت مبلغ ۱۵۰ هزار تومان به ازای هر پزشکی که از او شکایت می‌شود، گفته یونس را رد کرد و گفت: نظام پزشکی یک نهاد مستقل است. هر شهرستانی برای خود یک نظام پزشکی مستقل دارد به طوری که نظام پزشکی قروه ارتباطی با نظام پزشکی سنندج ندارد.
وی افزود: بر اساس یک قانون موجود در نظام پزشکی برای جلوگیری از بروز شکایت‌های متعدد و بی‌جا هر کس از یک پزشک و یا مرکز درمانی شکایت داشته باشد باید مبلغ ۱۵۰ هزار تومان واریز کند ولی اینکه به تعداد شکایت از افراد باید پول واریز شود چنین چیزی صحت ندارد زیرا این فرد از روند درمان و فوت همسر خود شکایت دارد بنابراین باید یک هزینه را پرداخت کند شاید براساس نظر کمیسیون در روند این درمان ۶۰ نفر دخیل بودند بنابراین پرداخت به تعداد شکایات درست نیست.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha