وقتی پاها به حرف می‌آیند

۱۳۹۴/۰۳/۱۸ - ۱۶:۵۸ - کد خبر: 150749

سلامت نیوز: تا به حال تجربه کرده‌اید وقتی در اوج خستگی جوراب‌هایتان را در می‌آورید چه حس خوشایندی به شما دست می‌دهد‌؟ در واقع وقتی پاها در شرایط ناخوشایندی قرار می‌گیرند احساس سنگینی و گرفتگی در انسان ایجاد می‌شود و تا این شرایط نامطلوب رفع نشود مشکل حل نخواهد شد.

به گزارش سلامت نیوز،دکتر محمدعلی زارعیان / پزشک و پژوهشگر طب سنتی در روزنامه جام جم نوشت: کف پاها ارتباط مستقیمی با مرکز بدن دارند، مثلا وقتی سرد می‌شوند سرما تمام بدن را فرا می‌گیرد یا وقتی گرم می‌شوند احساس گرما و خفگی دست می‌دهد و به همین دلیل هم افرادی که زمان خواب گُـُر می‌گیرند ناخواسته کف پاهایشان را از زیر روانداز بیرون می‌آورند تا با کاهش دمای پاها از التهاب و حرارت بدنشان کاسته شود .

اما آیا می‌دانید چرا به پا قلب دوم می‌گویند‌؟ چون عضلات آن بویژه عضلات پشت ساق نقش بسزایی در بازگشت خون وریدی به قلب ایفا می‌کند. حالا که به اهمیت پا اشاره شد، بگذارید در این زمینه چند نکته کاربردی که مطابق با سبک زندگی ایرانی است به شما بگوییم:

• یکی از عادت‌های خوبی که می‌تواند خستگی را از تن بیرون کند این است که بعد از کار روزانه پاها را داخل آب قرار دهید و کمی آنها را بمالید تا هم عرق و بوی آنها رفع شود و هم احساس نشاط ناشی از این کار تا حدی جایگزین خستگی شود.

• در طب شرقی اعتقاد بر این است که کف پا با تمام نقاط بدن در ارتباط است و هر گونه دستکاری در این ناحیه در نقطه‌ای از بدن تاثیرگذار خواهد بود. یکی از راه‌های موثر، مراجعه به یک فرد مجرب در ماساژ کف پاست.

• در انتخاب کفش دقت لازم را به خرج دهید، چرا که کفش نامناسب علاوه بر ایجاد دردهای مفصلی در ناحیه زانو، لگن، مچ و انگشتان پا در عملکرد اعضای دیگر نیز اثر منفی خواهد داشت.

• اگر از درد شبانه ساق پا رنج می‌برید یکی از کارهایی که می‌تواند این مشکل را تسکین بخشد گرم نگه داشتن ساق‌ها با استفاده از یک گرمکن یا هر چیز دیگری است . در طب سنتی پنبه پیچ کردن این ناحیه نیز معمول بوده است.

• اگر دیدید فردی دچار تهوع و استفراغ است حتما بررسی کنید کف دست و پاهای او سرد نباشد و اگر سرد بود آن را گرم کنید. این را هم بدانید سرد ماندن طولانی‌مدت کف دست و پا، به سرد شدن اعضای درونی و اختلال در عملکرد آن منجر خواهد شد.

• یکی از راه‌های دیگر تسکین درد، پاشویه کردن است‌. روی صندلی بنشینید و پاها را در تشتی بگذارید و روی زانوها آب بریزید و بعد پاها را از زانو به پایین ماساژ دهید‌. افرادی که دچار فشارخون بالا هستند می‌توانند مقداری آبغوره در آب بریزند تا فشار در مدت زمان کمی کاهش یابد.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.99605s, 19q