زايمان طبيعي فوايد فراواني براي مادران دارد

۱۳۸۷/۱۲/۰۱ - ۱۱:۲۲ - کد خبر: 15219
زايمان طبيعي فوايد فراواني براي مادران دارد
ناهيد خداکرمي در گفت‌وگو با ايسنا در خصوص اينکه گاهي تبليغ مي شود که زايمان طبيعي باعث شلي لگن مي شود، گفت: اين مقوله در حد بسيار کمي است ضمن اينکه در سزارين نيز مي تواند اتفاق بيافتد.

وي با بيان اينکه شواهد علمي جديد نشان مي دهد که اين عارضه بسيار کم قابل پيشگيري و نيز قابل اصلاح است، گفت: نمي توان به اين بهانه، عوارض شديدتري را براي مادر ايجاد کرد.

وي ادامه داد : مشکلات ادراري به دنبال سزارين بيشتر از زايمان طبيعي است چرا که ممکن است دستگاه ادراري حين عمل آسيب ببيند، ضمن اينکه کاتاتري که موقع عمل گذاشته مي‌شود، ممکن است پس از عمل ايجاد عفونت‌هاي ادراري كند.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي گفت: بر اساس مستندات مبتني بر شواهد، هيچ عارضه عمده شناخته شده اي براي زايمان طبيعي گزارش نشده است و اگر عارضه بسيار کمي ايجاد شود به خاطر مشکلاتي است که ما نمي توانيم پيش بيني کنيم و در مورد تمام زايمان ها نيز نبوده بلکه براي درصد بسيار کمي است که به راحتي نيز قابل اصلاح است.

خداکرمي افزود: اين در حاليست که عوارض سزارين يا قابل اصلاح نبوده و يا به سختي اصلاح مي‌شود.

وي گفت: اگر چه هم اکنون آمار مرگ و مير مادران در کشور پائين آمده است اما همين تعداد مرگ‌ها نيز بيشتر مربوط به زايمان‌هايي است که به روش سزارين انجام شده اند.

خداکرمي افزود: سزارين مي‌تواند مرگ را براي گروهي که به آن نياز دارند کاهش دهد اما اگر کسي به صورت انتخابي و براي جلوگيري از فوت اين روش را برگزيند، تضميني براي اين امر نخواهد بود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.69094s, 18q