مدیر کل منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت گفت: جمهوری اسلامی ایران با اجرای طرح تحول سلامت، نقش الگو و رهبری کشورهای منطقه را در ارایه پوشش همگانی سلامت و خدمات درمانی اولیه به مردم دارد.

سلامت نیوز: مدیر کل منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت گفت: جمهوری اسلامی ایران با اجرای طرح  تحول سلامت، نقش الگو و رهبری کشورهای منطقه را در ارایه پوشش همگانی سلامت و خدمات درمانی اولیه به مردم دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت؛ دکتر علا علوان مدیر کل منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت در نشست خبری مشترک مسولان سازمان جهانی بهداشت با وزیر بهداشت کشومان ضمن بیان این مطلب گفت: بهبود پوشش همگانی سلامت و پوشش فراگیر بیمه درمانی یکی از مهمترین دغدغه ها ی کشورها در زمینه سلامت است.

 وی با بیان این که اجرای طرح  تحول سلامت یکی از اقدامات بسیار خوب ایران در حوزه سلامت بوده است گفت: منطقه مدیترانه شرقی شامل 22 کشور است و ایران با اجرای برنامه تحول سلامت، نقش الگو و رهبری کشورهای منطقه را در زمینه پوشش همگانی سلامت و ارایه خدمات درمانی اولیه به مردم دارد.

دکترعلوان با بیان اینکه با اجرای طرح تحول سلامت در ایران پوشش خدمات بهداشتی درمانی در کشو افزایش یافته است ، گفت: با اجرای این طرح بین 8 تا 10 میلیون نفر از حاشیه نشینان کشور تحت پوشش خدمات بهداشتی درمانی قرار گرفته اند و این اقدام، دستاوردی  بزرگ و ابتکار خوبی است که جمهوری اسلامی ایران در حوزه سلامت انجام داه است و کشورهای دیگر منطقه می توانند در این زمینه از ایران الگو بگیرند.

وی تصریح کرد: طرح تحول سلامت در یکسال و نیم گذشته دستاوردهای بسیار خوبی داشته است و ما علاقه مند به همکاری با  دولت ایران در این زمینه هستیم.

مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت در پاسخ به پرسشی مبنی بر اقدامات سازمان جهانی بهداشت برای کمک به کشورهای بحران زده در منطقه چه بوده است گفت: در حال حاضر بیش از نیمی از کشورهای منطقه در بحران قرار دارند ولی سه کشور سوریه ، عراق و یمن  به شدت در شرایط بحرانی قرار دارند.

دکتر علوان با بیان اینکه بر اساس وظیفه انسانی و بشر دوستانه در قبال کشورهای بحران زده مسئول هستیم به تبیین وظایف چهارگانه این سازمان در کمک به این کشورها پرداخت و گفت: یکی از مهمترین وظایف ما نقش رهبری و هماهنگ کننده بخش های مختلف در زمینه خدمات درمانی به کشورهای بحران زده است.

وی شناسایی بیماریهای خطرناک و  کمک به کشورها برای ارایه خدمات ابتدایی و اولیه بهداشتی درمانی به مردم را از دیگر وظایف سازمان جهانی بهداشت به کشورها عنوان کرد.

به گفته دکتر علوان سازمان جهانی بهداشت همچنین می کوشد هر آنچه که وی از آن به عنوان آخرین وسیله و راه نجات جان مردم کشورهای بحران زده از آن نام برد،  به طریق ممکن تامین نماید .

مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت  در پایان با بیان اینکه ما در سازمان جهانی بهداشت نقش رهبری را ایفا می نماییم افزود: تلاش ما بر این است که از اپیدمی بیماریها پیشگیری کنیم و تا کنون این اقدامات را در سوریه و عراق انجام داده ایم.

گفتنی است خانم مارگارت چان رییس سازمان بهداشت جهانی امروز در راس هیاتی به منظور ارزیابی طرح تحول سلامت  وارد کشور شد . وی بعد از ظهر امروز پس از دیدار با دکتر هاشمی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشورمان به همراه ایشان  در نشست خبری مشترک شرکت کرد و به پرسشهای مختلف  خبرنگاران پاسخ داد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha