در حالي كه دبير اجرايي جمعيت مبارزه با استعمال دخانيات از جمع‌آوري تدريجي قليان‌ها در استان‌هاي مختلف كشور و پيگيري شديد قانون ممنوعيت استعمال دخانيات در اماكن عمومي خبر مي‌دهد، وزارت بهداشت در اطلاعيه‌اي اعلام كرد كه تا تدوين برنامه راهبردي جامع، جمع‌آوري قليان‌ها در دستور كار اين وزارتخانه قرار ندارد.

دكتر معدني، دبير اجرايي جمعيت در گفت‌وگو باايسناگفت: به دنبال همكاري وزارت بهداشت، نيروي انتظامي، جمعيت مبارزه با استعمال دخانيات و چند ارگان ديگر، مقرر شده كه قانون ممنوعيت استعمال دخانيات در اماكن عمومي، به شدت پيگيري و اجرايي شود. بر اين اساس جمع آوري قليان‌ها نيز مجددا در دستور كار قرار گرفته است.

به گفته وي، جمع آوري قليان‌ها كه در سال گذشته اجرايي و به علل مختلفي متوقف شد، از پايان سال گذشته مجددا ابلاغ شده و با دستور قاطع رياست جمهوري، اجراي آن توسط وزارت بهداشت، شدت گرفته به طوري كه جمع‌آوري قليان‌ها به صورت تدريجي در استان‌هاي مختلف كشور در حال انجام است و در بسياري از استان‌ها از جمله استان يزد نيز به طور كامل جمع‌آوري صورت گرفته است.

معدني با بيان اين كه اين امر در برخي مناطق تهران نيز در حال انجام بوده و به تدريج به كل شهر اشاعه مي‌يابد در توضيح علت جمع آوري تدريجي قليان‌ها، گفت: اغلب عرضه كنندگان قليان در اماكن عمومي، از اين راه امرار معاش مي‌كنند؛ از طرف ديگر فرهنگ عرضه قليان به عنوان محصولي براي درآمدزايي، به تدريج شكل گرفته و به تدريج هم بايد ريشه كن شود. در مجموع جمع آوري قليان‌ها در حال اجرا شدن است؛ اما اجراي كامل اين طرح، زمان بر است.

اظهارات دبير اجرايي جمعيت مبارزه با استعمال دخانيات در حالي است كه وزرات بهداشت طي اطلاعيه‌اي رسمي اعلام كرده است: چون هنوز بخشنامه دولت مبني بر مهلت دادن به قهوه‌خانه‌هاي سنتي با مجوز عرضه قليان، لغو نشده، وزارت بهداشت هم فعلاً برنامه‌اي براي جمع‌آوري قليان‌ها در دستور كار ندارد.

برپايه اين اطلاعيه، وزارت بهداشت، هم اكنون در حال رايزني با نهادهاي فرهنگي و اجرايي و تدوين برنامه راهبردي جامع است و تا پيش از به سرانجام رسيدن اين برنامه‌ها اقدام خاصي براي جمع‌آوري قليان‌ها ندارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =