هزار و794 پيوند مغزاستخوان با بيش از70 درصد موفقيت دركشورانجام شده است

۱۳۸۵/۱۲/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1592
هزار و794 پيوند مغزاستخوان با بيش از70 درصد موفقيت دركشورانجام شده است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ايسنا، دكتراردشير قوام زاده فوق تخصص هماتولوژي و آنكولوژي و همچنين پدر پيوند مغزاستخوان در ايران، درهفدهمين سالگرد پيوند مغزاستخوان كه همراه با مراسم افتتاح بخش پيوند سرپايي و اطفال در بيمارستان دكتر شريعتي برگزار شد، با اعلام اينكه اولين پيوند مغزاستخوان در سال 1367 در بيمارستان دكتر شريعتي انجام شده و از آن زمان تا كنون يكهزار و794 پيوند مغزاستخوان براي بيش از 42 نوع بيماري مختلف در كشور صورت گرفته است، پيوند‌هاي مغزاستخوان انجام شده را بيش از 71 درصد موفقيت آميز خواند و گفت: پيوند مغزاستخوان سرطان يا لوسمي حاد خون كه بيش از ساير بيماري‌ها تا كنون صورت گرفته، بين 60 تا 70 درصد موفقيت آميز بوده است. علاوه بر اين درصد موفقيت اين پيوند براي ساير بيماري‌ها از جمله لوسمي مزمن،‌ تالاسمي، سرطان تخمدان، سرطان سينه و بسياري از انواع ديگر سرطان يا بيماري‌ها مانند بيماري‌هاي ايمني يا ام.اس كه تا كنون يك پيوند مغز استخوان براي آن انجام شده بين 10 تا 100 درصد مي‌باشد.

ايران در درمان تالاسمي با 299 پيوند مغزاستخوان دررتبه دوم جهان قرار دارد

وي با اشاره به اين كه در حال حاضر، ايران با 299 پيوند مغزاستخوان انجام شده براي تالاسمي در رتبه دوم جهان قرار دارد، تاكيد كرد: هم اكنون مهمترين نياز كشور در زمينه پيوند مغزاستخوان، تشكيل بانك سلول بنيادي است كه دولت مي‌تواند با سرمايه گذاري در اين بخش بيماران زيادي را از خطر مرگ زودرس رهايي بخشد.

رييس بخش پيوند مغزاستخوان بيمارستان دكتر شريعتي، هزينه انجام اين عمل پيوند در خارج از كشوررا بسيار سنگين و بين 300 تا 500 هزار يورو اعلام و بيان كرد: هم اكنون اين پيوند براي تمام بيمه ها در بيمارستان دكتر شريعتي رايگان صورت مي‌گيرد. زيرا هزينه عمل پيوند كه در حدود 10 ميليون تومان در ايران است از طريق هيات امناي بيمارستان تامين مي‌شود.

وي با بيان اينكه روزانه 150 نفر به درمانگاه بخش پيوند مغزاستخوان بيمارستان شريعتي مراجعه مي كنند و تا كنون حدود 400 بيمار اطفال از طريق پيوند مغزاستخوان مورد درمان قرارگرفته‌اند، در خصوص راه اندازي بخش جديد پيوند سرپايي دراين بيمارستان گفت: تاكنون 22 بيمار از طريق پيوند سرپايي با سلولهاي بنيادي در اين مركز مورد درمان قرار گرفته‌اند كه همه اين پيوندها موفقيت آميز بوده است.

دكتر قوام زاده با اشاره به اينكه انجام عمل پيوند سرپايي مغزاستخوان تا 80 درصد هزينه عمل را كاهش مي‌دهد،‌ اعلام كرد: در حال حاضر پيوند سرپايي تنها براي سرطان مغزاستخوان يا لوسمي حاد انجام مي‌شود اما اميدواريم كه در آينده نزديك بيماريهاي ديگري نيز تحت پيوند سرپايي مغزاستخوان قرار گيرند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.07878s, 18q