بی‌اشتهایی عصبی؛ بیماری دختران جوان

۱۳۹۴/۰۶/۱۶ - ۱۱:۳۶ - کد خبر: 160820

سلامت نیوز:یک فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان با بیان اینکه اختلال بی‌اشتهایی عصبی میان نوجوانان می‌تواند از عوامل بروز ناباروری باشد، تاکید کرد: ابتلا به اختلال بی‌اشتهایی عصبی منجر به کاهش 5 تا 18 درصدی وزن و توان بدن می‌شود و تمام اعضای بدن و سیستم‌های حیاتی را با مشکل مواجه می‌کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،دکتر محمدرضا اسلامی با بیان اینکه بی‌اشتهایی عصبی واکنشی در مقابل خواست نوجوانان برای استقلال بیشتر و افزایش عملکرد جنسی و اجتماعی است، گفت: بی‌اشتهایی عصبی اختلالی است که اغلب پس از تصمیم فرد برای کاهش مقداری از وزن خود یا پس از یک رویداد سخت برای فرد مانند جدایی والدین، دور شدن از خانه یا یک شکست شخصی بروز می‌کند و منجر به کاهش 5 تا 18 درصدی وزن و توان بدن می‌شود.
وی اضافه کرد: 14 تا 18 سالگی شایع‌ترین سن ابتلا به بی‌اشتهایی عصبی است که 90 درصد مبتلایان زن هستند و عوامل زیست شناختی، خانوادگی، فرهنگی و اجتماعی، روان شناختی و پیامدهای بیماری‌های جسمی می‌تواند بر رفتارهای غذایی فرد و گرایش به سمت بی‌اشتهایی عصبی تاثیرگذار باشد.
این فوق تخصص روان پزشکی کودک و نوجوان تصریح کرد: در مغز اغلب بیماران مبتلا به این عارضه شواهدی از اختلال در عملکرد فیزیولوژیکی در بی‌اشتهایی و بر هم خوردن تعادل در ترشح هورمون‌های سرتونین، دوپامین و نوراپی نفرین دیده می‌شود.


اسلامی با بیان اینکه مبتلایان به اختلال اشتغال ذهنی وسواس گونه با خوردن، افزایش وزن را جایگزین سایر مسائل طبیعی نوجوانی می‌کنند، خاطرنشان کرد: این بیماران به نوعی فاقد حس خودمختاری هستند. ابتلا به این اختلال منجر به لاغری مفرط و مشکلات جسمانی از جمله اختلالات عصبی، اختلال در سیستم قلبی و عروقی، سیستم گوارش و غدد، اختلالات خونی، اسکلتی مانند پوکی استخوان و مشکلات پوستی می‌شوند.
وی افزود: روند درمان بی‌اشتهایی عصبی بسیار متغیر است و دارای روند بهبود کامل و خود به خودی بدون دریافت درمان تا بهبود با انواع درمان‌ها و سیر نوسان‌های وزن گیری و پایین آمدن دوباره را شامل می‌شود.


این فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان در پایان یادآور شد: روان درمانی شامل درمان شناختی و رفتاری یکی از درمان‌های مهم و اساسی این اختلال است. قطع قاعدگی و پایین آمدن هورمون محرک فولیکول نیز از عوارض این اختلال است که می‌تواند منجر به ناباروری در فرد شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.37817s, 19q