استفاده از دستکش‌هاي نخي سفيد حساسيت پوستي ناشي از شوينده ها را كاهش مي دهد

۱۳۸۵/۱۲/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1696
استفاده از دستکش‌هاي نخي سفيد حساسيت پوستي ناشي از شوينده ها را كاهش مي دهد

دکترعباس راثي متخصص بيماري هاي پوست وعضوهيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران در گفت و گو با  ايسنا ،در رابطه با استفاده از شوينده‌ها که به خصوص همزمان با فرارسيدن نوروز و سنت خانه تکاني، رونق يافته است، گفت: شوينده هاي مورد مصرف، عموما خاصيت از بين برنده چربي ها را دارند و از آنجا که در پوست نيز لايه محافظي از چربي وجود دارد، استفاده مکرر از مواد شوينده بدون محافظ همچون دستکش سبب خواهد شد تا ضمن از بين رفتن مقدار چربي لايه شاخي پوست، به آن آسيب جدي وارد آيد.

وي ادامه داد: آسيب هاي ياد شده ابتدا به شکل جمع نشدن دست بروز پيدا مي کند و سپس باعث مي شود تا شيارهاي دست واضح تر از قبل مشخص شود و پس از ايجاد خارش به عنوان شروع موارد حاد، التهاب و اگزما ايجاد مي شود که گاها همراه با عفونت و ترشح پوستي خواهد بود.

دکتر راثي با اشاره به اين که در اين مرحله، ممکن است اگزما به ساير قسمت هاي پوست منتقل شود، ادامه داد: استفاده از دستکش هاي نخي مخصوصا سفيد که حساسيت کمتري ايجاد مي کند و استفاده از دستکش کار بر روي آن از تحريک پوست و صدمه ديدن آن با مواد شوينده جلوگيري مي کند.

سرپرست بخش پوست بيمارستان حضرت رسول اکرم(ص) در ادامه تصريح کرد: اگزماي پوستي با دارو قابل کنترل بوده و درمان پذير است؛ اما چنانچه اصول يادشده رعايت نشود ضمن آنکه اگزماي پوستي در فرد مجددا آغاز مي شود؛ امکان ماندگاري اين مشکل ساليان سال وجود خواهد داشت.

دکتر راثي در پايان توصيه کرد: افرادي که در زمينه بروز چنين مشکلاتي در پوست استعداد ژنتيکي يا زمينه قبلي دارند حتما بايد از دستکش هايي كه گفته شد حتي در مواقعي که به ميزان کم از اين مواد مصرف مي کنند استفاده کنند؛ ضمن آنکه در برخي موارد نيز توصيه پزشک پرهيز از هرگونه استفاده از مواد مذکور خواهد بود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.96042s, 19q