فرهنگ تغذيه‌اي ايران ديابت زاست

۱۳۸۵/۱۲/۲۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1723
فرهنگ تغذيه‌اي ايران ديابت زاست

در اين ميان، فرهنگ تغذيه‌اي بسيار نادرست و ديابت زا، استرس و هيجان و همچنين عدم تحرك از مهمترين عوامل شيوع روز افزون ديابت در كشور محسوب مي‌شوند كه تغيير اين شيوه زندگي و همچنين غربال گري و پلاك دار شدن همه بيماران ديابتي در كشور از خطر تشديد عوارض و مرگ زودرس در اين بيماران مي‌كاهد.

به گزارش ايسنا، دكتر شكور اميدي، مديرعامل انجمن حمايت از بيماران ديابتي كشور، در نخستين جشنواره برگزيدگان سلامت ايران كه روز گذشته از سوي اين انجمن برگزار شد، با تاكيد بر لزوم شناسايي بيماران ديابتي در سطح كشور گفت: در حال حاضر 70 درصد از بيماران ديابتي از ديابت خود مطلع نيستند. اين در حاليست كه افراد مي‌توانند با يك آزمايش ساده قند خون از سلامت خود مطمئن شوند و با كنترل منظم و دائمي ميزان قند خون خود، از ورود به مرحله بروز عوارض بيماري پيشگيري كنند.

وي ادامه داد: در گذشته انجام آزمايش شناسايي ديابت با هزينه گزاف و با نوبت ويزيت طولاني و چند ماه يكبار توسط پزشكان فوق تخصص صورت مي‌گرفت. اما يكي از اقدامات انجمن حمايت از بيماران ديابتي از زمان آغاز فعاليت كشوري در سال 1382، وارد كردن پزشكان عمومي به عرصه انجام اين كار بود كه اين امر مهم از تحميل هزينه‌هاي سنگين به بيمار جلوگيري كرد و هم توانمندي پزشكان عمومي را برجسته تر ساخت چرا كه براي مثال اين پزشكان مي‌توانند 90 درصد معضل پاي ديابتي را برطرف كنند.

مديرعامل انجمن حمايت از بيماران ديابتي در ادامه از تشكيل شوراي سياستگذاري اين انجمن با مشاركت 60 نهاد دولتي و غيردولتي خبر داد و افزود: از اين پس هر طرحي كه براي بيماران در نظر گرفته مي‌شود بايد ابتلا به تصويب اين شورا رسيده و سپس به استان‌ها ابلاغ شود.

 

55 ميليارد تومان يارانه براي بيماران ديابتي با افزايش قيمت نوشابه‌هاي گازدار قندي


بيماران ديابتي تك نفره بيمه شوند

وي همچنين به اختصاص 55 ميليارد تومان يارانه به بيماران ديابتي اشاره و بيان كرد: اين يارانه نه به دولت تحميل شده و نه از صندوق صندوق ذخيره ارزي برداشت شده است بلكه تنها از طريق افزايش 10 درصدي قيمت نوشابه‌هاي گازدار قندي ايراني و افزايش‌ 15 درصدي قيمت نوع خارجي اين نوشابه‌ها به دست آمده است. طرحي كه پس از پيشنهاد به مجلس به تصويب كميسيون بهداشت و درمان و در صحن علني نيز با موافقت اكثريت نمايندگان به تصويب رسيد.

دكتر اميدي با بيان اينكه اين يارانه در زمينه‌هايي مانند ارائه دفترچه بيمه به بيماران (به هر بيمار بيش از 80 هزار تومان يارانه دفترچه تعلق مي‌گيرد)، هزينه‌هاي جاري و غيره مورد مصرف قرار مي‌گيرد، با اظهار اميدواري نسبت به افزايش سالانه اين يارانه تاكيد كرد: همه بيماران ديابتي بايد تك نفره بيمه شوند تا از طريق هزينه‌هاي درمان آنها به تفكيك اعضاي خانواده به طور كامل فراهم شوند.


*توليد محصولات بدون قند بايد افزايش يابد


* همه بيماران ديابتي بايد پلاك دار شوند؛ بسياري از بيماران در هر استان هنوز شناسايي نشده‌اند

وي همچنين بر لزوم توجه به تغذيه بيماران ديابتي و توليد هرچه بيشتر غذاهاي بدون قند و ارزان با تاييديه انجمن تاكيد كرد و گفت: تشكيل يك دبيرخانه فعال كه در زمينه انواع مواد غذايي تحقيق و تاثيرات متفاوت آنها را شناسايي كند در راه توجيه شركت‌هاي توليدي براي توليد مواد بدون قند بسيار موثر است. از اين رو تشكيل اين دبيرخانه از سوي انجمن حمايت از بيماران ديابتي به طور جدي دنبال مي‌شود.

مديرعامل انجمن حمايت از بيماران ديابتي همچنين به افتتاح دفتر شهرداري‌ها و اصناف از سوي انجمن براي آگاه سازي هرچه بيشتر جامعه در مورد بيماران ديابتي و توجيه آنها در خصوص حمايت از اين بيماران اشاره كرد و در پايان با تاكيد بر لزوم غربال گري، شناسايي و پلاك دار شدن همه بيماران ديابتي در كل كشور بيان كرد: هزينه كرد مناسب يارانه بيماران ديابتي مستلزم شناسايي دقيق تعداد اين بيماران و سرانه مصرف در هر استان است.

از سوي ديگر، پلاك دار كردن همه بيماران پس از شناسايي آنها، از خطر مرگ زودرس پيشگيري مي‌كند زيرا براي مثال به يك بيمار ديابتي در صورت تصادف، تزريق سرم قندي كه خطر اغماء و مرگ را براي بيمار به همراه دارد، صورت نمي‌گيرد.


فرهنگ تغذيه‌اي در كشور نادرست است

به گزارش ايسنا، در ادامه اين مراسم، همچنين دكتر مسعود قائم مقام درمان، آموزش و پژوهش انجمن حمايت از بيماران ديابتي با تاكيد بر اينكه وظيفه اصلي اين انجمن شناسايي بيماران مبتلا به بيماري مرموز ديابت در سراسر كشور است، به برخي از عوامل زمينه ساز شيوع ديابت در كشور اشاره كرد و گفت: فرهنگ تغذيه‌اي ايران بسيار نادرست است. زيرا براي مثال مرغ‌هاي هورمون دار، گوشت‌هاي آنتي بيوتيك‌دار، غذاهاي حاوي مواد نگهدارنده و افزودني، قند و شكر و به ويژه دو منبع اصلي هيدروكربن يعني نان و برنج در برنامه غذايي ايرانيان بسيار پرمصرف هستند.

وي افزود: علاوه بر اين مصرف بيش از حد غذاهاي آماده نيز به شيوع روز افزون ديابت بسيار كمك مي‌كند زيرا خيلي از چربيهاي اضافه بدن نيز سوخت نشده و تبديل به قند مي‌شود.


*ورزش به يك اقدام فانتزي در كشور تبديل شده است


* استرس و عدم تحرك موثر در شيوع ديابت


* نوشابه گازدار 36 حبه قند دارد

دكتر مسعود همچنين ضعف مقابله با حملات اجتماعي و در نتيجه شيوع استرس و هيجان زياد در كشوررا عامل دوم شيوع ديابت خواند و در ادامه به عدم تحرك به عنوان سومين عامل افزايش روز افزون ديابت در كشور اشاره و بيان كرد: علاوه بر افزايش استفاده از خودروهاي تك سرنشين در كشور، ورزش نيز به امري فانتزي و لوكس در ايران تبديل شده است زيرا خيلي افراد پس از انجام ورزش صبحگاهي به خوردن غذاهاي پرچرب از جمله كله پاچه و حليم گرايش دارند كه اين امر نيز نشان ديگري از فرهنگ بسيار غلط تغذيه‌اي در ايران است.

وي دراين ميان به نوشابه گازدار به عنوان يك ماده پرمصرف در كشور اشاره كرد و با بيان اينكه هر بطري نوشابه 36 حبه قند را در خود جاي داده است، در ادامه ديابت را اختلالي متابوليك و غيرمنحصر به چاقي خواند و اظهار داشت: عدم كنترل مناسب قند خون و در نتيجه رشد ديابت در بدن بيماران مي‌تواند عوارض شديدي از جمله عوارض پوستي، عصبي، كليوي، گوارشي و قلبي ايجاد كند و اين بيماري به اين جهت مرموز خوانده مي‌شود كه بسيار سيستميك و منتشر است.

رئيس بخش ايمونولوژي و آلرژي ايران در كشور بر لزوم ارائه دستگاه تست قند خون رايگان به همه بيماران ديابتي تاكيد كرد و گفت: اين برنامه در حال حاضر به طور منظم در تهران آغاز شده است اما بايد هرچه سريعتر در استان‌هاي ديگر كشور نيز گسترش يابد تا بيماران بتوانند به راحتي با كنترل قند خون در حد نرمال از وارد شدن به مرحله عوارض شديد بيماري كه به مشكلات براي ساير اندام‌هاي بدن مي‌انجامد، پيشگيري كنند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.29141s, 18q