بيمه محصولات خوني كشور در سال جديد

۱۳۸۵/۱۲/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1731
بيمه محصولات خوني كشور در سال جديد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ايسنا، دكتر سيد حسن ابوالقاسمي امروز در يك نشست خبري با بيان اينكه داروهاي مشتق از پلاسماي مورد نياز كشور از بيش از 90 هزار ليتر پلاسماي ايراني ارسالي به خارج از كشور تهيه شده است، گفت: حذف خون جايگزين و افزايش خونگيري از ديگر برنامه‌هاي سازمان انتقال خون در سال 85 بود كه در سال جديد ادامه مي‌يابد.

وي با اين توضيح كه خون جايگزين در دو استان هرمزگان و خوزستان حذف شده و در استان سيستان و بلوچستان نيز در آستانه حذف قرار دارد، گفت: فعاليت‌هاي خوبي در سال 84 آغاز شد اما به جهت عدم رشد مناسب در بودجه و كمبود اعتبارات، سرعت اين فعاليت‌ها كاهش يافت.

مديرعامل سازمان انتقال خون ايران به بازسازي و نوسازي تجهيزات سازمان انتقال خون، برقراري سيستم اتوماسيون فني و اتوماسيون نرم افزاري در سطح انتقال خون كشور به عنوان برنامه‌هاي سازمان انتقال خون در سال 85 اشاره كرد و افزود: پايگاه انتقال خون تهران به عنوان بزرگترين پايگاه انتقال خون كشور كه 25 درصد خونگيري‌هاي كشور در آنجا صورت مي پذيرد به سيستم اتوماسيون و نرم افزاري مجهز شد كه بدين ترتيب امكان رديابي و كنترل هر واحد خون را تحت يك برنامه واحد فراهم مي‌كند. در اين راستا زيرساخت اين شبكه (لن، ون) در سازمان انتقال خون راه اندازي شد.

ابوالقاسمي در ادامه از راه اندازي و گسترش اتوماسيون پلاسما فرز و پلاكت فرز در كشور خبر داد و گفت: چنانچه تعرفه بيمه در اين راستا، تصويب شود متقاضيان خدمت مي‌توانند از خدمات پلاكت فرز بهره مند شوند.

مديرعامل سازمان انتقال خون كشور با اعلام اينكه در سال 85 مجوز مراكز تهيه دارو از پلاسماي ايراني از شوراي عالي سازمان انتقال خون به معاونت غذا و داروي وزارت بهداشت منتقل شد، گفت: بدين ترتيب امكان سرمايه گذاري بخش غيردولتي در صنعت پلاسما فراهم مي‌شود.

وي راه اندازي بانك خون بند ناف را از برنامه‌هاي سال آينده سازمان انتقال خون برشمرد و افزود: تا كنون تجهيزات لازم، خريداري و آموزش‌هاي مورد نياز پرسنل انتقال خون داده شده است.

وي در ادامه اظهار داشت: به اذعان كارشناسان جهاني، سازمان انتقال خون ايران اين توانايي را دارد كه محور گسترش فعاليت‌هاي انتقال خون در منطقه باشد.

به گفته ابوالقاسمي، شاخص اهداي خون صد درصد داوطلبانه در ايران 24 در 1000 نفر جمعيت است. اين در شرايطي است كه بسياري از كشورهاي منطقه هنوز به اين شاخص دست نيافته‌اند.

مديرعامل سازمان انتقال خون كشور در پايان از هموطنان خواست تا در تعطيلات نوروزي نيازمندان به خون را فراموش نكنند و با مراجعه داوطلبانه و مستمر، خون خود را اهدا كنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.74249s, 18q