رضايي: وزارت بهداشت نمره 14 مي‌گيرد

۱۳۸۵/۱۲/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1734
رضايي: وزارت بهداشت نمره 14 مي‌گيرد

به گزارش سلامت نیوز اميدوار رضايي در گفت و گو با  فارس،‌ افزود: امسال كارهاي مثبتي در زمينه تحقيقات پزشكي انجام شد و تحقيقاتي كه از سالهاي گذشته شروع شده بود امسال به نتيجه رسيد، البته بسياري از اين تحقيقات نيز بيان نشد كه آن هم جزء اقدامات مثبت بهداشت و درمان كشور در سال گذشته بود.
وي اضافه كرد: امسال همچنين تعدادي بيمارستان جديد افتتاح شد، تعداد زيادي از پزشكان به خصوص پزشكان متخصص به مناطق محروم فرستاده شدند و توزيع نسبتا مناسب‌تري از نظر نيروي متخصص در مناطق محروم شكل گرفت.
رئيس كميسيون بهداشت مجلس اضافه كرد: اما مشكلات اصلي نظام سلامت كه عمده آن اولويت نداشتن بحث سلامت در دولت است وجود دارد، هنوز عدم تناسب بين هزينه‌ها و قيمتهاي تمام شده با اعتبارات بسيار زياد است كه آثار منفي آن در همه قسمتهاي پزشكي و مخصوصا بيمارستانهاي دولتي كاملا مشهود است.
وي گفت: بيماري مزمن اقتصاد سلامت در سال 85 نمود زيادي داشت و اگر بر اساس نگاه واقعي و كارشناسي، هزينه‌هاي واقعي محقق نشود اين بيماري مزمن در سال 86 نيز ادامه خواهد داشت.
رضايي افزود: بايد قيمت تمام شده خدمات مشخص شود، قانون برنامه توسعه چهارم به خصوص در زمينه كاهش سهم مردم از هزينه هاي سلامت و كاهش هزينه‌هاي طاقت فرسا براي مردم بايد اجرا شود، سهم مردم بايد در پايان برنامه به كمتر از 30 درصد برسد و مردمي كه به علت هزينه هاي سلامت دچار خسارتهاي مصيبت بار مي‌شوند بايد از 3/3 درصد فعلي به كمتر از يك درصد برسد.
وي گفت: اگر قانون اشكال دارد دولت لايحه بياورد و اصلاح كند و گرنه دولت و متوليان سلامت مردم سريعتر قانون را اجرا كنند.
رضايي افزود: مطابق قانون بايد ساختار مديريتي مراكز درماني و پزشكي و فرآيندهاي مراكز پزشكي اصلاح شود اين حكم برنامه است، مراكز پزشكي بايد بودجه‌هاي عملياتي بريزند و حقوق پرسنل را بر اساس نظام كارمزدي بپردازند، سيستم حسابداري مراكز پزشكي بايد اصلاح شود، اينها اشكالات عمده نظام سلامت است كه در سال 85 بر خلاف قانون برنامه توسعه اصلاح نشد.
وي گفت: اگر بخواهيم با در نظر گرفتن محدوديتها و تنگناهاي بودجه، به وزارت بهداشت نمره بدهيم با توجه به افزايش نسبي رضايتمندي مردم، من به اين دستگاه نمره 14مي‌دهم اما اگر شرايط ايده آل و اهداف برنامه توسعه را در نظر بگيريم نمره اين سيستم بهداشت و درمان زير 10 است.
وي افزود: نظرسنجي هايي كه وزارت بهداشت ارائه كرده است نشان مي‌دهد بيش از 50 درصد رضايتمندي از مراكز بهداشتي-درماني كشور وجود دارد كه احتمالا نسبت به گذشته افزايش نسبي دارد ولي با نقطه مطلوب فاصله زيادي داريم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.27366s, 18q