اگرچه سرطان سینه یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در زنان است و باید مورد توجه بسیاری قرار گیرد اما همه توده‌هایی که در پستان ایجاد و یا توسط خانم‌ها احساس می‌شوند لزوما سرطان نیستند.

دکتر نسرین سادات علوی، متخصص جراحی عمومی و عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با ایسنا ، با بیان این که توده های سرطانی با تشخیص زودرس و اقدام سریع درمان‌پذیر خواهند بود، اظهار داشت: بسیاری از زنان با مشاهده توده در پستان بسیار نگران و مضطرب می‌شوند و حتی از مراجعه به پزشک هراس دارند، در حالی که بسیاری از توده‌های پستانی سرطانی نبوده و خوش‌خیم هستند.

وی ادامه داد: اما این به معنی آن نیست که این توده‌ها بدون پیگیری و مشورت با پزشک رها شوند و باید با معاینه و مشاوره با متخصص زنان یا جراحی از بی‌خطر بودن این توده‌ها مطمئن شد.

عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران در خصوص توده‌های پستانی گفت: توده‌هایی که در پستان یافت می‌شوند، انواع مختلف دارند اما شایع‌ترین آنها که بسیاری از خانم‌ها با آن روبرو می‌شوند شامل فیبروآدنوم‌ها، کیست‌ها، توده‌های ناشی از التهاب و عفونت، بیماری فیبروکیستیک ‌سینه، نکروز چربی و برخی توده‌های اختصاصی دیگر هستند.

وی، با اشاره به کیست‌های پستانی بیان داشت: کیسه‌های کوچکی هستند که دیواره ظریفی دارند و درون آنها مایع جمع شده است. کیستها بسیار شایع بوده و تعداد زیادی از خانمها ممکن است یک یا چند کیست در یک یا هر دو سینه خود داشته باشند.

دکتر علوی ادامه داد: این کیست‌ها علت خاصی ندارند اما به نظر می رسد که با وضعیت هورمونی فرد در ارتباط باشند اما وجود کیست لزوماً به معنای اختلال هورمونی در یک خانم نیست.

این جراح عمومی در خصوص درمان کیست گفت: برای درمان این کیستها اگر با درد همراه باشد می توان از داروهای خوراکی استفاده کرد. اگر کیست بزرگ باشد یا پزشک برای تشخیص دقیق ترلازم بداند، اقدام به تخلیه آن با سوزن ظریف خواهد کرد که کار بسیار راحت و بدون دردی است و به صورت سرپائی انجام می شود. در اغلب موارد اقدامات فوق برای درمان کیست کافی است اما به ندرت عمل جراحی نیز لازم می شود مثلاً درکیستهایی که مایع داخل آن خونی باشد یا در کنار آنها توده ای نیز دیده شود .

دکتر علوی در توضیح فیبرو آدنوم‌ها بیان کرد: فیبرو آدنوم‌ها شایع‌ترین تومورهای خوش‌خیم پستانی هستند که بیشتر در زنان 20 تا 35 ساله دیده می‌شود. اما در نوجوانان هم ممکن است دیده شود قبل از 25 سالگی فیبرو آدنوم‌های پستان از کیست‌ها شایع‌تر هستند و موجب اضطراب و هراس در این گروه از بانوان می شوند.

وی ادامه داد: این توده‌ها ممکن است دو طرفه (در هر دو پستان ) باشند و گاهی تعداد آنها به چند عدد در هر سینه می رسد. معمولا در صورتی که تشخیص فیبرو آدنوم برای پزشک مسجل باشد نیازی به عمل جراحی وجود ندارد اما اگر توده رو به رشد باشد یا اندازه آن در حدی بزرگ باشد که خارج کردن آن ترجیح داشته باشد، اقدام جراحی لازم می شود که عمل ساده و بی خطری است و از نظر زیبائی نیز مشکل خاصی در سینه ایجاد نمی کند چون با یک برش بسیار کوچک انجام می شود و با بخیه ظریف و قابل جذب ترمیم می شود.

این جراح عمومی با اشاره به توده‌های عفونی و التهابی بیان داشت: توده‌های التهابی در اثر عواملی نظیر عفونت ایجاد می‌شوند. التهاب ایجاد شده در بافت پستان سبب می‌شود توده‌ یا سفت شدگی در سینه لمس شود و حتی گاهی با به داخل کشیدن پوست یا نوک سینه علائم سرطان را تقلید می کند .

وی ادامه داد: عفونتهای بافت پستان اغلب در خانم‌های شیرده اتفاق می‌افتند اما گاهی در افراد دیگر نیز مشاهده می‌شود.درمان اولیه این توده‌ها استفاده از آنتی‌بیوتیک است که باید سریعا به پزشک مراجعه کنند و دارو را دریافت نمایند چراکه این التهاب ممکن است تبدیل به آبسه شود که در آن صورت نیاز به تخلیه با عمل جراحی پیدا می کنند.

دکتر علوی تأکید کرد: برخی اوقات عفونت‌های قارچی و سلی در سینه ایجاد التهاب می‌کنند که در این موارد نیاز به درمان با داروهای خاص دارند.گاهی نیز علت التهاب ناشناخته است و میکروب خاصی را نمی توان در کشتهای انجام شده یافت که در این مورد نیز درمانهای خاصی وجود دارد که به خوبی بیماری را کنترل می کنند.

عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران با بیان این که فیبروکیستیک پستان در حقیقت یک بیماری محسوب نمی‌شود گفت: فیبروکیستیک بروز تغییراتی در پستان خانمها است که با درد و تورم پستان ها قبل از عادت ماهیانه و بهبود نسبی آن بعد از اتمام عادت ماهیانه همراه است.

وی ادامه داد: تقریباً 80 در صد ازخانمها در دوره ای از زندگی خود این حالت را تجربه می کنند اما شدت آن در افراد مختلف یکسان نیست. در مواردی که درد خفیف است تجویز ویتامین‌ها و پرهیز از مواد محرکی چون قهوه، چای غلیظ، نسکافه و کاکائو در تسکین درد این افراد موثر است اما اگر درد شدید و آزار دهنده باشد داروهای دیگری تجویز خواهند شد.

دکتر علوی تصحیح کرد: نکروز چربی اغلب در پستان های بزرگ و در اثر وارد آمدن ضربه و آسیب به نسوج چربی ایجاد شده و به صورت توده ای بدون درد احساس می‌شود.ا ین ضایعه نیاز به درمان خاصی ندارد و اغلب خود به خود از بین می رود اما در بعضی از موارد چون با ضایعه بدخیم از نظر ظاهری قابل افتراق نیست، نیاز به نمونه‌برداری و خارج کردن دارد.

وی ادامه داد: باید توجه داشت که هر توده‌ای که بعد از ضربه ایجاد می‌شود، نکروز چربی نیست،گاهی ضربه عاملی برای دقت خانمها به سینه و کشف توده هایی می شود که از قبل وجود داشته اما به دلیل اینکه درد نداشته از نظر پنهان مانده است؛ بنابراین توده‌هایی که بعد از ضربه کشف می‌شوند، باید تحت بررسی کامل قرار گیرند.

این جراح عمومی خاطرنشان کرد: باید تأکید کرد که تشخیص خوش خیم یا بدخیم بودن توده با پزشک متخصص است و اگر برای تشخیص دقیق نمونه برداری یا عمل جراحی را توصیه نمود باید در اولین فرصت انجام شود چون ضرر یک نمونه برداری ساده بسیار کمتر از تشخیص ندادن و به تعویق انداختن درمان یک توده ی بدخیم (سرطانی) است.

وی در پایان تأکید کرد: به یاد داشته باشیم که سرطان پستان قابل درمان است اگر در تشخیص و درمان آن اهمال نکنیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =