با وجود صدور بخشنامه بهداشتي از سوي سازمان دامپزشكي براي نقل و انتقال و فروش بهداشتي ماهي قرمز و محدوديت در مراكز فروش، ماهي‌هاي قرمز آلوده در فروشگاه‌هاي مواد غذايي، بازارهاي روز و ميوه‌فروشي‌ها فروخته مي‌شود.

فروش غيرمجاز ماهي‌هاي قرمز همچنان ادامه دارد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تهران امروز، ا ين در حالي است كه طبق بخشنامه سازمان دامپزشكي فقط آكواريوم‌فروشي‌ها مجوز رسمي فروش ماهي قرمز و هر موجود زنده مجاز ديگري را دارند. از سوي ديگر با وجود بخشنامه سازمان حفاظت محيط زيست مبني بر جريمه 16 هزار توماني براي فروش مار آبي و لاك‌پشت، اين روزها لاك‌پشت‌ها و مارهاي آبي نيز در كنار تشت‌هاي ماهي قرمز فروخته شده و هيچ اقدامي براي جمع‌آوري آنها اعمال نمي‌شود.
در اين شرايط و با انتشار اخبار آلوده بودن آب‌هاي محل پرورش ماهي قرمز عده‌اي سودجو بدون رعايت شرايط اعلام شده از سوي سازمان دامپزشكي اقدام به پرورش آن و حمل و نقل درون بشكه‌هاي غيراستاندارد مي‌كنند. يك كارشناس ميكروبيولوژي اعلام كرد: ماهي قرمز كه اكثر ايراني‌ها فكر مي‌كنند از ركن‌هاي اصلي سفره هفت سين است آلودگي‌هاي ويروسي و باكتري‌هاي خطرناكي را به همراه دارد.
شادي بهار، كارشناس ميكروبيولوژي گفت:‌ اين ماهي‌‌ها در شرايط مطلوب و بهداشتي نگهداري نمي‌شوند و به همين دليل ميكروب‌ها و ويروس‌ها به طور طبيعي روي پوست آنها رشد مي‌كنند. از سوي ديگر آلودگي‌هاي ثانويه نيز روي پولك‌هاي ماهي قرمز به چشم مي‌خورد كه زمينه را براي بروز بيماري‌هاي مختلف فراهم مي‌كند.
به گفته اين كارشناس، سالمونلا، شايع‌ترين بيماري‌اي است كه از ماهي قرمز منتقل مي‌شود و اسهال، حالت تهوع و تب از نشانه‌هاي بارز اين بيماري است.اين ميكروبيولوژيست، پيوريازيس را از بيماري‌هاي پوستي و عفونت‌هاي قارچي و بيماري سل را از بيماري‌هايي دانست كه پس از تماس با ماهي قرمز منتقل مي‌شوند.
پيش از اين شيلات ايران اعلام كرده بود سالانه بيش از 20 ميليون قطعه ماهي قرمز براي مراسم نوروز ايرانيان توليد و پرورش پيدا مي‌كند؛ ماهيان قرمزي كه با صرف هزينه‌هاي بسيار فقط براي يك مراسم كوتاه‌مدت توليد شده و از 15 اسفند تا 15 فروردين به علت نگهداري نادرست و بيماري از بين مي‌روند.
از سوي ديگر يك تشكل زيست‌محيطي طي اطلاع‌رساني‌هاي پي در پي درباره آلوده بودن ماهي‌هاي قرمز كه توسط عده‌اي سودجو در آب‌هاي آلوده پرورش و توزيع پيدا مي‌كنند در آخرين اطلاعيه خود اعلام كرد: استفاده از حيوان زنده يا مرده در آيين باستاني يا مذهب هيچ قومي يا ملتي در دنيا نبوده كه از ديرباز تاكنون منسوخ نشده است و عرضه فله‌اي چند ده ميليوني هيچ حيواني در مقطع زماني دو هفته‌اي، در هيچ كشوري در دنيا به جز ايران سابقه نداشته است و بابت آن هيچ امتيازي از آن ما نيست.در ادامه اين اطلاعيه كه گروه زيست‌محيطي مهرايران منتشر كرده، آمده است: زماني كه بهداشتي نبودن سبزي خوردن كه هر روز مردم در سفره‌هايشان مي‌گذارند مطرح شد، مردم نه ترسيدند، نه وحشت كردند، فقط نخوردند... سبزي‌فروشان هم آن را نفروختند. پارسال نيز هيچكس به «تشويش و وحشت» در جامعه دچار نشد، به‌جز آنها كه ادعا كردند كه طي دو هفته پاياني سال 84 صحت 000/900 ماهي را از طريق ديد چشمي تاييد كرده‌اند. شايد به همين دليل هيچ اقدامي جهت تعيين موارد و تعداد مبتلايان به بيماري‌هاي قابل انتقال از آبزيان به ميليون‌ها انسان از پرورش‌دهنده تا حامل و فروشنده و خريدار، كه در آنها علائم بروز بيماري‌ها مي‌تواند از چند هفته تا 9 ماه به طول انجامد را لازم ندانستند تا 6 هزار پرسنل سازمان دامپزشكي در قالب 30 اداره كل در سراسر كشور كه 9 نفر متخصص بيماري‌هاي آبزيان بوده، بقيه مربوط به بخش‌هاي دام و طيور هستند... جهت مبارزه با آن وارد عمل شوند.
از سوي ديگر انجمن زرتشتيان تهران نيز با تاكيد بر اين مطلب كه ماهي قرمز جزو سنن باستاني نوروزي ايرانيان نيست، انجام اين كار و گذاردن حيوان زنده را روي سفره هفت‌سين كاري ناشايست اعلام كرد.بررسي نمونه‌ها و شواهد تاريخي از جمله تابلوي نقاشي سفره هفت‌سين كمال‌الملك در سعدآباد و همچنين تابلوي ديگري در كاخ گلستان به خوبي نشان مي‌دهد كه ماهي قرمز جايگاهي در سفره هفت‌سين ايرانيان ندارد.در اين شرايط كه ماهي قرمز در سنت نوروزي ايرانيان نيست، اتحاديه پرورش‌دهندگان ماهي‌هاي گرمابي در حالي اعلام مي‌كنند ماهيان قرمز سالم هستند كه درصد كثيري از ماهي‌هاي فروخته شده در اين چند روز به صورت‌هاي غيرقانوني و كاملا غيربهداشتي در شهرها فروخته مي‌شوند در حالي كه بسياري از اين ماهيان علاوه بر بيمار بودن و انتقال بيماري نسبت به صدا حساس بوده و با تلنگري به تنگ كوچك، سكته كرده و مي‌ميرند.
ايرانيان كمتر از پنجاه سال است كه به رسمي غلط و اشتباه مرگ ماهي‌ها را سر سفره‌هاي هفت‌سين نوروزي تماشا مي‌كنند. ماهيان قرمزي كه به جاي 30 سال عمر، زندگيشان در چند روز كوتاه و ميان سفره‌هاي هفت‌سين نوروزي خلاصه مي‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =