یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۵
کد خبر: 179672

: ورزشکاران حرفه ای همواره در افکار عمومی نمادی از تندرستی و زندگی سالم هستند و مردم عقیده دارند که آنها به دلیل فعالیت های جسمی زیاد، شایسته یک زندگی سالم، بی دغدغه و بدون بیماری هستند. اما سوال این است که چرا برخی از این ورزشکاران حرفه ای و مشهور مثل زنده یاد هادی نوروزی، جوانمرگ می شوند ؟

چرا برخی ورزشکاران حرفه ای "جوانمرگ" می شوند؟

سلامت نیوز: ورزشکاران حرفه ای همواره در افکار عمومی نمادی از تندرستی و زندگی سالم هستند و مردم عقیده دارند که آنها به دلیل فعالیت های جسمی زیاد، شایسته یک زندگی سالم، بی دغدغه و بدون بیماری هستند. اما سوال این است که چرا برخی از این ورزشکاران حرفه ای و مشهور مثل زنده یاد هادی نوروزی، جوانمرگ می شوند ؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سلامت آنلاین، ورزشکاران حرفه ای به خاطر توجهی که رسانه ها به آنها دارند، بیشتر از سایر اقشار مردم مورد توجه قرار می گیرند و به همین دلیل است که مرگ یکی از آنها نیز بیشتر به چشم می آید، بخصوص اگر ورزشکار هنوز در سنین جوانی باشد.

به نظر می رسد که خیلی از ورزشکاران حرفه ای برای کسب نتیجه بهتر و برد در مسابقات ورزشی، علاوه بر تحمل بار روانی و استرسی که به خود تحمیل می کنند، گاهی بیش از حد توان جسمی خود نیز به بدن فشار می آورند.

کم نبودند ورزشکاران حرفه ای که مرگ آنها در جوانی به وقوع پیوست، از جمله هادی نوروزی، کاپیتان تیم فوتبال پرسپولیس و ریحانه بهشتی دونده‌‍‌ای از خراسان رضوی. آمارها نشان می دهد که بیشترین مرگ های ناگهانی در ورزش هایی همچون بسکتبال، فوتبال و دوومیدانی بوده است و معمولا شیوع آن در آقایان بیشتر است و در بیشترین موارد هم یک اختلال زمینه ای وجود دارد که تشخیص داده نشده است.

این آمار در دنیا هم فراوان دیده شده و بودند ورزشکارانی در زمین فوتبال دچار ایست قلبی شده اند؟

در این زمینه دکتر منوچهر قارونی، استاد دانشگاه تهران و متخصص قلب و عروق در گفت و گو با سلامت آنلاین تاکید دارد که شایع ترین علت مرگ ورزشکاران بعد از سن ۳۰ سالگی، سکته قلبی است.

دکتر قارونی با اشاره به اینکه بعد از ۳۰ سالگی، احتمال تنگی عروق و رگ ها در برخی ورزشکاران وجود دارد و با وجود بسته شدن رگ ها احتمال سکته قلبی نیز شایع است افزود: اگر بعد از سی سالگی، ورزشکاران به انجام بیش از حد فعالیت های ورزشی روی بیاورند، این ورزش بیش از حد امکان دارد باعث سکته قلبی و در نتیجه مرگ زودهنگام ورزشکار شود.

این استاد دانشگاه تهران همچنین شایع ترین علت مرگ در ورزشکاران زیر ۳۰ سال را  بیماری مادر زادی دانست و در این باره اظهار داشت : در این بیماری ضخامت عضله قلب زیاد می شود و به آن کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک (Hypertrophic cardiomyopathy ) می گویند.

وی درباره نحوه تشخیص این بیماری نیز خاطرنشان کرد: در بسیاری از کشورهای خارجی، ورزشکاران قبل از اینکه وارد ورزش حرفه ای شوند از آنها اکوی قلب به عمل می آید تا این بیماری تشخیص داده شود. همچنین بعد از آن هر سال اکو تکرار می شود و وقتی که دیدند ضخامت دیواره قلب زیاد شد، ورزشکار را از انجام ورزش های سنگین منع می کنند.

به گفته این متخصص قلب و عروق، لازم است تمام ورزشکاران سالی یکبار اکو کاردیوگرافی شده و از آنها نوار قلب گرفته شود و توسط یک پزشک عروق و قلب معاینه شوند تا از سلامتی قلب آنها اطمینان کافی حاصل شود.

قارونی اظهار داشت : احتمال مرگ زودهنگام ورزشکاران بیشتر در ورزشکاران فوتبالیست و ورزش هایی که با توان زیاد انجام می شود وجود دارد که در آن فشار خون و تعداد ضربان قلب بیش از حد بالا می رود.

وی تصریح کرد: طبیعی است که ورزش های سنگین در ایران بیشتر توسط آقایان انجام می شود و شیوع مرگ زودهنگام در آقایان بیش از خانم هاست، ولی اگر در کل دنیا خانم ها نیز به حدی ورزش کنند که آقایان ورزش می کنند، در آنها نیز مرگ زودهنگام، بیشتر دیده می شود.

این متخصص قلب و عروق درباره راه های پیشگیری از این نوع مرگ اظهار داشت: اگر نوع بیماری قلبی ورزشکار «کاردیومیوپاتی هپیروتروفیک باشد» پیشرفت می کند، اما اگر بر اثر تنگی عروق باشد می توان با کنترل تغذیه و چربی آن را کنترل کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha