توصیه وزارت بهداشت برای پیشگیری از ایدز در افراد پرخطر

۱۳۹۵/۰۲/۲۷ - ۱۵:۵۴ - کد خبر: 183012
توصیه وزارت بهداشت برای پیشگیری از ایدز در افراد پرخطر

سلامت نیوز:رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت بر ضرورت دسترسی همه افراد دارای رفتارهای پرخطر به آموزش، اطلاع‌رسانی و ابزار و روش‌های پیشگیری برای جلوگیری از ابتلا به ایدز و بیماری‌های آمیزشی تاکید کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر محمد مهدی گویا در اجلاس معاونین بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، افزود: براساس مصوبه شورای عالی سلامت، دسترسی افراد در معرض خطر و پرخطر به ابزار پیشگیری باید صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه مرگ ناشی از ایدز در کودکان باید در کشور به سوی صفر برود، اظهار کرد: فردی که در سن 20 سالگی ایدز می‌گیرد می‌تواند تا 60 سالگی به راحتی زندگی کند. مادر مبتلا به اچ آی وی اگر در تمام طول بارداری، زایمان و پس از آن، دارو استفاده کند احتمال ابتلای کودک او تقریبا صفر خواهد بود.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر با بیان اینکه از 31 هزار و 732 نفر بیمار اچ آی وی شناسایی شده، 23 هزار نفر زنده مانده‌اند، بیان کرد: برخی نقاط از جمله آبادان، اهواز، دزفول، فارس، البرز و کرمانشاه در زمینه پیشگیری از ایدز فوق العاده موفق عمل کرده‌اند.

گویا با بیان اینکه گرمای هوا در فروردین ماه سال‌جاری در طول 136 سال‌ گذشته بی‌سابقه بوده و همچنین شاهد بارش‌های کم سابقه‌ای بوده‌ایم، تصریح کرد: این امر امکان شیوع بیماری‌های منتقله از آب و غذا همچون وبا و همچنین رشد ناقلین را افزایش می‌دهد.

وی افزود: رشد مالاریا و وبا در جنوب شرق کشور، افزایش تب کریمه کنگو، افزایش بیماری‌های اسهالی و منتقله از حشرات مثل کنه‌ها، طغیان بیماری آنفلوآنزا پرندگان، تب مالت، سل گاوی متاثر از وضعیت همسایگان، فوریت زیکاویروس با توجه به اعزام ورزشکاران به المپیک و پاراالمپیک برزیل، طغیان اسهال آبکی و خونی موضوعاتی بسیار جدی هستند که باید برای جلوگیری از وقوع آنها دانشگاه‌های علوم پزشکی از آمادگی لازم برخوردار باشند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.62516s, 20q