محققان کد ژنتیک سرطان‌های ریه و پوست را که از انواع شایع سرطان است را به طور کامل رمزگشایی کرده‌اند.

 این دستاورد علمی امید محققان را برای بهبود روش‌های درمان انواع سرطان افزایش داده است.

به گفته محققان؛ دستیابی به نقشه ژنتیک بیماری سرطان، به تشخیص ساده‌تر آن از طریق آزمایش خون کمک می‌کند و راه‌گشای تولید داروهای جدید است. گروهی متشکل از محققان 10 کشور در حال مطالعه نقشه ژنتیک انواع سرطان هستند.

محققان انگلیسی در حال تحقیق درباره سرطان سینه هستند. در ژاپن بر روی سرطان کبد و در هند بر روی سرطان دهان تحقیق می‌شود. دانشمندان چینی مشغول بررسی سرطان معده هستند و مطالعه بر روی نقشه ژنتیک سرطان‌های تخمدان، مغز و لوزالمعده برعهده محققان آمریکایی گذاشته شده است. کنسرسیوم بین‌المللی ژنوم سرطان پیش‌بینی می‌کند تکمیل فهرست ژنتیک انواع سرطان تا پنج سال دیگر طول بکشد.

مایکل استراتون که هدایت گروه محققان بریتانیایی را در این کنسرسیوم برعهده دارد، در این باره گفت: این فهرست‌ها برداشت ما را از عملکرد سرطان‌های مختلف تغییر خواهد داد.

او ادامه داد: با شناسایی همه ژن‌های مربوط به سرطان قادر خواهیم بود داروهای جدیدی را تولید کنیم که می‌توانند ژن‌های جهش یافته را هدف قرار دهند.

محققان می‌گویند؛ در بررسی کد ژنتیک بیماری سرطان پوست، متوجه 30 هزار اشتباه عملکردی شده‌اند که تقریبا بیش‌تر آن ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. ماده وراثتی مربوط به سرطان ریه نیز دارای 23 هزار اشتباه است که بخش عمده‌ای از آن در اثر دود سیگار ایجاد می‌شود.

محققان می گویند؛ به طور متوسط کشیدن هر 15 نخ سیگار معادل با بروز یک جهش ژنتیک در دی ان ای افراد سیگاری است.

بیش‌تر موارد جهش بی‌خطر هستند ولی گاهی می‌توانند خطرساز و سرطان‌زا باشند. متخصصان درمان سرطان از انتشار نتیجه تحقیقات انجام شده استقبال کرده‌اند.

موسسه تحقیقات سرطان در بیانیه‌ای گفت: با آشکار شدن ژنوم تعداد بیش‌تری از انواع سرطان درک بهتری از نحوه پیدایش این بیماری پیدا می‌کنیم و توانایی ما برای پیش‌گیری، تشخیص و درمان آن بهبود پیدا می‌کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha