سير 'به پايين آوردن کلسترول کمک نمی کند'

۱۳۸۵/۱۲/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1862
سير 'به پايين آوردن کلسترول کمک نمی کند'

به گزارش سلامت نیوز به نقل از بی بی سی،اين درحالی است که باوری عمومی در مورد اثر مثبت سير وجود دارد که تا حدودی نيز مورد تاييد آزمايش های حيوانی بوده است.

اما مطالعه در مورد مصرف سير خام و دو قرص مکمل سير که نتايج آن در "آرشيوهای پزشکی داخلی" چاپ شده نشان داد که هيچ يک از آنها موثر نبوده است.

کارشناسان بريتانيايی گفتند يک رژيم سالم به همراه ورزش زياد بهترين راه جلوگيری از بيماری قلبی است.

هزاران سال است که سير برای معالجه بيماری های قلب و عروق به کار می رود و نخستين شواهد مدون در مورد استفاده از آن به 3500 سال پيش در مصر باستان بازمی گردد.

اخيرا نشان داده شد که "آليسين"، از ترکيبات سير، از تشکيل کلسترول در بيش از 90 حيوان مورد مطالعه جلوگيری می کند و در دهه 1990 نيز مطالعات به روی انسان نشان داده بود که ممکن است فوايدی داشته باشد.

اما اين مطالعات به خوبی طراحی نشده بود و بنابراين نتايج آنها قطعی نبود.

محققان مطالعه تازه می گويند که با اين حال قرص های مکمل سير اغلب به عنوان عاملی برای کاهش کلسترول تبليغ می شود.

بوی دهان

پژوهشگران 170 فرد 30 تا 65 ساله را که کلسترول بد (ال دی ال) خون آنها کمی بالا بود برای شش ماه تحت نظارت قرار دادند. آنها به چهار گروه تقسيم شدند.

از يک گروه درخواست شد روزانه يک پر چهار گرمی سير بخورد، دومين گروه مکملی به صورت پودر سير دريافت کرد، به گروه سوم عصاره ترشی سير - بعد از حداکثر دو سال خواباندن در سرکه - داده شد و گروه چهارم نيز بدون آگاهی قرص های بی خاصيت دريافت کرد.

سپس کلسترول خون آنها هر ماه اندازه گيری شد.

محققان به سرپرستی دکتر کريستوفر گاردنر در نشريه "آرشيوهای پزشکی داخلی" نوشتند که يافته های مطالعه با انتظاراتشان داير بر اينکه سير به خصوص به صورت خام در کاهش کلسترول موثر است مغايرت داشته است.

آنها نوشتند: "از نظر آماری هيچ تاثير قابل توجهی در اثر مصرف هر سه نوع سير بر ميزان ال دی ال (کلسترول بد) مشاهده نشد."

هيج نوع عوارض جانبی بدی هم در اثر مصرف آنها ايجاد نشد - اما نيمی از کسانی که سير خام می خوردند گزارش دادند که دهان و بدنشان بوی بد گرفته است.

با اين حال محققان گفتند نبايد فرض کرد که اين نتايج لزوما در مورد همه گروه ها صادق است.

"سير ممکن است ال دی ال را در برخی زيرگروه های جمعيتی خاص کاهش دهد، مانند آنهايی که درصد ال دی ال خونشان بالاست يا شايد اثرات بهداشتی مفيد ديگری داشته باشد."

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.09054s, 18q