چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۸۶ - ۰۰:۰۰
کد خبر: 1871

وزارت راه و ترابری از مسافران نوروزی خواست تا هنگام سفر در بیش از ‪ ۱۷۵‬هزار كیلومتر جاده‌های كشور ضمن رعایت مقررات رانندگانی از سلامت وسیله نقلیه خود اطمینان كامل را پیدا كنند.

توصیه‌های وزارت راه و ترابری برای سفرهای نوروزی

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، براساس این گزارش با توجه به اینكه بیش از ‪ ۹۰‬درصد از سفرهای نوروزی از طریق بخش حمل ونقل زمینی صورت می‌گیرد ، رعایت ملزومات سفر ضروری است .

دراین اطلاعیه به رانندگان ‪ ۱۵‬توصیه ایمنی شده كه در زیر آمده‌است :
‪ -۱‬بااستناد به مواد سه و ‪ ۱۹‬قانون ایمنی راه‌ها و راه‌آهن و اصلاحیه‌های بعدی آن و نیز تبصره سه ماده ‪ ۱۲۶‬آیین‌نامه راهنمایی و رانندگانی حداكثر سرعت مجاز انواع سواری و وانت بار در آزاد راه‌ها ‪ ۱۲۰‬كیلومتر و اتوبوس مینی‌بوس ، تریلر و كامیون ‪ ۱۱۰‬كیلومتر و حداقل سرعت وسایل نقلیه مذكور در اتوبان‌ها ‪ ۷۰‬كیلومتر در ساعت است.

‪ - ۲‬در بزرگراهها خودروهای سبك ‪ ۱۱۰‬كیلومتر و وسائط نقلیه سنگین و عمومی ‪ ۱۰۰‬كیلومتر در ساعت و كلیه وسایل نقلیه در جاده‌های اصلی به هنگام روز ‪ ۹۵‬كیلومتر و شب ‪ ۸۵‬كیلومتر است و در جاده‌های فرعی هنگام روز ‪ ۸۵‬كیلومتر و شب ‪ ۷۵‬كیلومتر در ساعت می‌باشد .

براساس تحقیقات به عمل آمده كاهش سرعت به میزان ‪ ۱۰‬كیلومتر درساعت ، میزان تصادف را ‪ ۲۰‬درصد ، تعداد مجروحان را ‪ ۳۰‬درصد و تلفات جانی را ‪۴۰‬ درصد كاهش می‌دهد.

‪ - ۳‬عدم استفاده از نور بالای بیجا،استفاده از نور بالا درفاصله ‪ ۱۵۰‬متری با خودروی جلویی مجاز است به جز در مواقع ضروری شامل مه گرفتگی ودرصورت نبود مه شكن در حین بروز كولاك و مه.

‪ - ۴‬عدم خوردن ، آشامیدن و صحبت‌كردن با بغل دستی و یا نگاه كردن به سرنشینان.

‪ - ۵‬توجه به ضخامت عاج لاستیك( حداقل سه‌میلی‌متر عاج برای ترددهای برون شهری الزامی می‌باشد)،اغلب رانندگان خودرو كه مهارت كافی ندارند به محض ورود به معابر خارج از شهر مبادرت به سبقت‌های متعدد می‌كنند كه عدم توجه به این موضوع در هنگام باران به كاهش سطح اصطكاك لاستیك یا آسفالت و وجود سوانح خطرناك منجر می‌شود .

‪ - ۶‬رانندگان قبل از سبقت گرفتن باید به پاسخ صحیح این سوالات رسیده باشند كه چه مسافتی برای سبقت گرفتن نیاز است ؟ شعاع آزاد دید چه قدر است ؟ سرعت خودروی مقابل و طول زمان شتاب‌گیری چه میزان است ؟ با چه سرعتی می- توان سبقت گرفت ؟ آیا قانون اجازه چنین سرعتی را می‌دهد ؟و از سبقت گرفتن چه نفعی عاید می‌شود ؟
‪ - ۷‬در خصوص عدم نقایص فنی خودرو باید با آزمایش از سلامتی ترمزها و چراغها اطمینان حاصل شود و نسبت به تمیزی شیشه‌ها و میدان دید ، تنظیم فرمان و... اقدام كرد .

‪ - ۸‬ضمن توجه به شرایط آب و هوا و حصول اطلاع از وضعیت راهها ، هنگام عبور از مناطق پرتردد و محل عبور حیوانات اهلی ، كمال دقت را به كار گرفته و در هنگام تعویض تایر فاصله ایمنی از خط ترافیك را حفظ نمائید .

‪ - ۹‬توجه به روشن بودن چراغ قرمز عقب خودرو در شب هنگام.

‪ - ۱۰‬جلوگیری از نشستن افراد فاقد گواهینامه در پشت فرمان .

‪ - ۱۱‬رعایت فاصله به ازای هر نفر ‪ ۱۵‬كیلومتر سرعت در ساعت به اندازه طول یك ماشین با خودروی جلویی.

‪ - ۱۲‬نصب پرچم قرمز هنگامی كه وسایل مورد حمل بیش از نیم متر از خودرو خارج شده است .

‪ - ۱۳‬بستن كمربند ایمنی به عنوان یك قانون الزامی است زیرا كه هنگام تصادف تا حدود زیادی از وارد آمدن لطمه جانی به سرنشینان جلوگیری می‌كند ‪ - ۱۴‬از سوار كردن بیش از ظرفیت خودرو جلوگیری شود و سرنشینان به هیچ وجه در قسمت روباز وسایل نقلیه مثل وانت ، كامیونت سوار نشوند.

‪ - ۱۵‬دلایلی چون خستگی و خواب آلودگی ، نقص عضو ، استعمال مواد مخدر ، بی توجهی به مقررات ، عجله و شتاب بی‌مورد ، عدم تشخیص سهم عبور سایرین ، لجبازی ، رانندگی در اوج احساسات از جمله مواردی است كه باید رانندگان از آن پرهیز كنند .

این اطلاعیه در پایان می‌افزاید: جدی گرفتن اصول ایمنی از مهمترین نكاتی است كه بیش از ‪ ۹۰‬درصد از بروز سوانح رانندگی جلوگیری می‌كند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha